Rus sivil havacılığında 8 günde 10 olay!

Rus sivil havacılığında 8 günde 10 olay!

Rus sivil havacılığı 8 gün içinde onuncu kazasını yaşadı. S7 havayolu şirketine ait bir Boeing 737, her iki motorundaki sorun nedeniyle Tolmachevo’ya geri döndü. Uçak Novosibirsk’ten Moskova’ya seyahat ediyordu. Kalkışta yolcular patlama sesleri duydu ve türbinlerde alevler gördü. Uçakta 176 yolcu bulunuyordu. Moscow Times’ın haberine göre şirket, her iki motorun hızında dalgalanmalar olduğunu ve daha sonra düzeldiğini bildirdi.

Aralık başından bu yana en az 9 ciddi kaza meydana geldi:

7 Aralık – Tu-204 (“Aviastar-TU”, Ulan-Ude-Czhanzhou) kargo uçağının motoru alev aldı, uçak havaalanına geri döndü.

6 Aralık – Boeing-777 (Aeroflot, Moskova-Kamçatka) uçağında yangın. Bir yolcu koltuğun altında bir kablonun yandığını fark etti.

5 Aralık – An-12’nin kontrol sistemi arızalandı, Komsomolsk-on-Amur’daki Khurba Havalimanı’na indi ve Moskova-Kazan seferini yapan bir uçak stabilizasyon sistemi arızası nedeniyle Şeremetyevo’ya acil iniş yaptı.

2 Aralık – Aeroflot Airbus A321, (St Petersburg – Moskova) sol motor arızası nedeniyle Şeremetyevo’ya acil iniş yaptı. Yamal Superjet 100 (Noyabrsk-Ufa) Tyumen’deki Roshchino Havalimanı’na teknik bir nedenden dolayı acil iniş yaptı.

1 Aralık – Aeroflot Airbus A321 (Kaliningrad-Moskova) kokpit klima sistemindeki arıza nedeniyle Pulkovo’ya indi. Moskova’dan kalkan Aeroflot Boeing 737, iniş takımı dikmesindeki basınç göstergesindeki arıza nedeniyle Yuzhno-Sakhalinsk’e acil iniş yaptı. Novosibirsk’te IrAero uçağının otopilotu arızalandı.

Yaptırımlar Rusya’nın uçaklara ve orijinal yedek parçalara servis vermesini engelledi. Project, 2022 baharından bu yana havayolu şirketlerinin personelden kazaları kayıt defterlerine kaydetmemelerini istediğini ve uçakların hasarlı uçtuğunu yazdı.

© AirlineHaber.com

Not: Haber sitemizde yapılan havacılık haberleri kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir