Rus savaş uçaklarına hava sahasını açtı.

Rus savaş uçaklarına hava sahasını açtı.

Rusya hükümeti, 30 Kasım’da Rusya ile Mısır arasında iki ülkenin askeri uçakları için birbirlerinin hava sahasını ve hava üslerini kullanmalarına izin veren bir taslak anlaşma yayınladı.

Rusya hükümeti bugün, 30 Kasım’da, Rusya ile Mısır arasında iki ülkenin askeri uçakları için birbirlerinin hava sahasını ve hava üslerini kullanmalarına izin veren bir taslak anlaşma yayınladı.

Söz konusu taslak, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev tarafından 28 Kasım’da, Rusya Savunma Bakanlığı’na Mısır yetkilileri ile görüşmeler yapmalarını ve her iki tarafın da mutabık kalmasının ardından imza durumuna geçilmesini öngören bir kararname ile planlandı.

Yine geçtiğimiz Çarşamba günü (29 Kasım) Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Mısır’ın başkenti Kahire’ye hareket etmişti. Şoygu, tasarıyla ilgili olarak Mısır tarafı ile ön anlaşmanın tamamlandığını ve Medvedev’in onayına sunulacağını kaydetmişti.

ABD’li yetkililer tarafından Mart ayında yapılan açıklamada, Mısır’ın Libya sınırı yakınlarına Rus özel kuvvetlerinin yerleştirildiği öne sürüldü. Söz konusu iddialar Rusya tarafından o dönemde reddedilmişti. Rusya ve Mısır savaş uçakları, geçerlilik süresinin uzatılabileceğini de içeren taslağa göre, beş gün önceden haber vermek suretiyle birbirlerinin hava sahasını ve havaalanlarını kullanabilecek. (QHA)


Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.