featured

Rolls-Royce imzalı tamamen elektrikli uçak rekor için havalanıyor

Rolls-Royce Spirit of Innovation, önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği rekor denemesiyle havacılığın geleceği için önemli bir kilometre taşı olma yolunda. Rolls-Royce tamamen elektrikli “Spirit of Innovation” uçağını önümüzdeki haftalarda ilk kez gökyüzüyle buluşturmayı planlıyor. Bu kapsamda 480+ km/s hızla dünya rekoru girişimi için çalışmalarını sürdüren Rolls-Royce, sıfır karbon salınımıyla gerçekleşecek bu projede Jaguar Land Rover tarafından ödünç verilen, tamamen elektrikli sıfır emisyonlu Jaguar I-Pace otomobillerini çekici ve destek araçları olarak kullanacak.

Rolls-Royce Spirit of Innovation için birçok önemli isim bir araya geldi Dünya rekoru girişiminde kullanılacak olan bu uçak, kısa adı ACCEL olan ‘Uçuşun Elektrifikasyonunun Hızlandırılması’ Programı kapsamında, ana proje ortakları olan elektrikli motor ve kontrolör üreticisi YASA ve havacılık start-up’ı Electroflight’ın katkılarıyla hayata geçiriliyor. Projenin yarı finansmanı, İngiltere İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Departmanı ve Innovate UK ile ortaklaşa girişim olan Aerospace Technology Institute (ATI) tarafından sağlandı. Bu doğrultuda ACCEL ekibi, inovasyon çalışmalarını Birleşik Krallık Hükümeti’nin sosyal mesafe ve diğer sağlıkla ilgili yönetmeliklerine bağlı kalarak sürdürdü.

Spirit of Innovation uçağı, 500 beygir gücünü aşkın güç sağlayan elektrik motorunun yanı sıra 250 eve enerji temin edebilen veya tek bir şarjla Londra’dan Paris’e uçmak için yeterli enerji kapasitesin sağlayabilen, şimdiye kadar bir uçağa monte edilmiş en güç yoğunluklu batarya paketini barındırıyor. ACCEL projesi, Rolls-Royce’un faaliyet gösterdiği sektörlerin 2050 yılına kadar net sıfır karbona ulaşmasını sağlayacak yolculuğunun bir parçası. ACCEL projesi kapsamında geliştirilen teknolojileri kullanacak olan Rolls-Royce, bunu pazara yönelik ürünlere uygulayacak ve genel havacılık, kentsel hava hareketliliği ve küçük kısa mesafe uçak sektörlerine motor, güç elektroniği ve batarya portföyü sunacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir