featured

Erbil Havaalanı’na SİHA’larla saldırı düzenlendi

Irak’ta, ABD askerlerinin de bulunduğu Uluslararası Erbil Havaalanı’na saldırı düzenlendi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Terörle Mücadele Servisi’nin açıklamasına göre, ABD askerlerinin de bulunduğu Erbil Havaalanı’na yapılan füzeli saldırı, SİHA’larla gerçekleştirildi.

Açıklamada, meydana gelen saldırıda herhangi bir can kaybı veya yaralanma olmadığı aktarıldı.

Koalisyon sözcüsü Albay Wayne Marotto ise Twitter’da yaptığı açıklamada, “Yerel saatle 23:15 sularında Erbil hava üssünün yakınında bir insansız hava aracı saldırıda bulundu ve burada herhangi bir can kaybı veya hasar meydana gelmedi” diye konuştu.

Koalisyon güçleri hedef alınıyor

IŞİD ve ona yakın radikal gruplara karşı savaşan uluslararası koalisyonun askeri üssünün bulunduğu Erbil havaalanı, geçtiğimiz nisan ayında da patlayıcılarla yüklü bir drone tarafından gerçekleştirilen bir saldırının hedefi olmuştu.

Pazartesi günü, Bağdat’taki ABD büyükelçiliğini hedef alan bir insansız hava aracı bombası imha edilmişti.

ABD sistematik olarak İran yanlısı grupları bu operasyonlardan sorumlu olmakla suçluyor.

Yılın başından bu yana, uluslararası terörle mücadele koalisyonunun bir parçası olarak 2.500 ABD askerinin konuşlandırıldığı ülkede ABD çıkarlarını hedef alan yaklaşık 48 saldırı düzenlendi.

İHA’ların yeni kullanımı koalisyon için bir baş ağrısı, çünkü bu uçan makineler, Amerikan ordusu tarafından birliklerini savunmak için kurulan C-RAM savunma pillerinden kaçabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir