featured

Putin kısmi seferberlik emri verdi. Uçak biletleri tükendi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 300.000 yedek askerin derhal çağrılması talimatını vermesinin ardından, bugün Rusya’dan tek yönlü uçuşların fiyatları fırladı ve hızla tükendi.

Putin’in sabahın erken saatlerinde bir televizyon konuşmasında yaptığı duyuru, savaşan yaştaki bazı erkeklerin ülkeyi terk etmesine izin verilmeyeceğine dair korkuları artırdı.

Savunma Bakanı Sergei Shoigu, çağrının profesyonel asker olarak deneyimli kişilerle sınırlı olacağını, öğrencilerin askere çağrılmayacağını söyledi.

Kremlin, seferberlik kararına tabi olanlara sınırların kapatılıp kapatılmayacağı konusunda yorum yapmaktan kaçındı ve yasanın netleşmesi için insanlardan sabırlı olmalarını istedi.

Bu arada, Google Trendler verileri, Rusya’nın en popüler uçuş rezervasyon sitesi olan Aviasales için yapılan aramalarda ani bir artış gösterdi.

Aviasales verilerine göre, Rus vatandaşların vizesiz seyahat izin verilen Türkiye ve Ermenistan’a direkt uçuşlar bir anda tükendi.

Türk Hava Yolları ile Moskova’dan İstanbul’a uçuşların tamamı rezerve edildi.

Moskova’dan Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e olanlar da dahil olmak üzere bazı duraklamalı rotalar da mevcut değildi, Dubai’ye en ucuz uçuşlar 300.000 ruble’den (5.000 $) fazlaya mal oldu.

Google Flights verilerine göre, Türkiye’ye tipik tek yön ücretleri, bir hafta önce 22.000 ruble’nin biraz üzerindeyken, neredeyse 70.000 rubleye (1.150 $) yükseldi.

Rusya turizm ajansının başkanı, şu ana kadar yurtdışına seyahat etme konusunda herhangi bir kısıtlama getirilmediğini söyledi.

Ülkenin bayrak taşıyan havayolu şirketi Aeroflot bilet satışlarını sınırlamadığını açıkladı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir