Prag’tan havalanan ambulans uçak Ercan’a doğrudan uçuş yaptı

Prag’tan havalanan ambulans uçak Ercan’a doğrudan uçuş yaptı

KKTC’de bulunan bir Çek vatandaşının rahatsızlanması nedeniyle Çekya’dan Ercan Havaalanı’na bir ambulans uçak doğrudan uçuş yaptı.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın sosyal medyadan yaptığı açıklamaya göre Dışişleri Bakanlığı’na doğrudan uçuş izni için başvuran Çekya’nın başvurusu kabul edilerek, iki ülke arasında doğrudan uçuş gerçekleştirildi.

KKTC’de bulunan bir Çek vatandaşının rahatsızlanması sonucunda Çekya ve KKTC yetkilileri istişare ederek, iki ülke arasında aktarma olmaksızın doğrudan uçuş gerçekleştirdi.

Konuyla ilgili detayları sosyal medyadan paylaşan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, hükümet olarak özellikle hastalık, kayıplar benzeri insani konularda ve uluslararası suçlardan arananların yakalanması ve iadesi gibi benzeri konularda uluslararası toplumla işbirliği yapmaya her zaman açık oldukları mesajını verdi.

Özersay: “Tüm uluslararası aktörlerle işbirliğine açık olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın sosyal medyada konuyla ilgili bilgi vererek şu açıklamayı yaptı:

“Bugün Prag’tan (Çekya-eski adıyla Çek Cumhuriyeti) bir ambulans uçak verdiğimiz izinle Ercan’a doğrudan uçuş gerçekleştirdi. Ülkemizde bulunan Çek vatandaşının geçirdiği rahatsızlık ertesinde ambulans uçağın Ercan’a doğrudan uçuş yapması için tarafımıza başvuruda bulunuldu.

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Dairesi yetkilileri ile Dışişleri Bakanlığı olarak işbirliği halinde gerekli işlemleri tamamladık. Az önce bahse konu hasta ambulans uçağa bindirilerek yine doğrudan uçuş şeklinde ülkesine, Prag’a gönderildi. Çekya’nın Kıbrıs’ta bulunan temsilcilerine de bu konuda bilgi veriyoruz.
Biz hükümet olarak özellikle hastalık, kayıplar benzeri insani konularda ve uluslararası suçlardan arananların yakalanması ve iadesi benzeri konularda uluslararası toplumla işbirliği yapmaya her zaman açık olacağız. Bunu bir medeniyet göstergesi olarak alıyoruz ve tüm uluslararası aktörlerle işbirliğine açık olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.
Tanınır yahut tanınmaz burada bir devlet varsa ki vardır, bunun gereğini yerine getirmek durumundayız, hem de her konuda.
Bazen adımlar küçük de olsa yol alınır ve önemli olan da budur…”(Kıbrıs Postası )

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.