Pilotun İntihar Şüphesi Araştırılıyor

Pilotun İntihar Şüphesi Araştırılıyor

Çarşamba günü Adıyaman’da düşen eğitim uçağının kursiyer pilotu Mehmet Önal’ın cansız bedeninin 20 kilometre uzaklıkta bulunması ve arkadaşına yolladığı videodaki son sözleri intihar şüphesini doğurdu.

Gaziantep Üniversitesi’ne bağlı uçuş akademisinin eğitim uçağını, pilotun kasıtlı olarak düşürmüş olabileceği değerlendiriliyor. Dekan Güzelbey, “Arkadaki uçakla irtibatını kendi kesmiş, oto-pilotu devreye almamış” dedi. Önal, arkadaşına yolladığı videoda “Adıyaman’a ve sana selam ediyorum, hoşçakal” demişti.

UÇAĞIN BAKIMI GEÇEN HAFTA YAPILMIŞ

Gaziantep Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Eğitim Akademisi’ne ait uçağın, önceki gün, kursiyer pilot Mehmet Önal’ın, son eğitim uçuşu sırasında Adıyaman’ın Besni ilçesi yakınlarında düştü. Önal hayatını kaybetti.

Sabah gazetesinden Mehmet Boncuk’a konuşan Gaziantep Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Halil Güzelbey, uçağın 2 yıllık bir uçak olduğunu belirterek olayı şöyle anlattı:

“Son bakımı da geçen hafta Samsun’dan gelen bir ekip tarafından yapılmıştı. Kursiyer, bir gün önce Gaziantep- Adıyaman eğitim seferini tek başına tamamlamıştı. Olay günü ise 07.40’ta kalktı. Arkasından da diğer uçağımız bir pilot ve bir adayla kalktı. Bir ara öndeki kursiyer telsize cevap vermeyince, arkadaki pilot Ankara merkezden yardım istiyor” dedi.

İNCELEMELER SÜRÜYOR

Ankara’dan kursiyer pilota ulaşılınca pilotun sistemi açtığını ve görüşmenin başladığını belirten Güzelbey, “Koordinatlarını belirtip Besni’ye 20 mil kaldığını söylüyor. Daha sonra yeniden telsiz bağlantısı kesiliyor. Cevap vermiyor. Arkadaki uçağımız göz teması kurmak için hızlanıyor. Ancak uçak görüş mesafesine girdiğinde düşmeye başladığını görüyorlar. Uçak stabil olduğu için yere teker koyup iniyor ancak araziden dolayı pervanesi yere değince kanatlar kırılıyor. Uçak, üstün nitelikli bir uçaktı. Bir sorun olduğunda veya kursiyer rahatsızlandığında oto-pilot uygulamasına geçse, uçak kendi kendine Gaziantep’e gelirdi. Olay çok enteresan. Jandarma, kardeşi ve eski eşiyle görüştü. Şimdiden bir şey söylemek için çok erken. Gerekli incelemenin ardından olay aydınlığa kavuşacaktır” şeklinde konuştu.

PARAŞÜTSÜZ ATLADI

Olayla ilgili soruşturma sürerken, kursiyer pilotun cesedinin uçağın düştüğü yerden, kuş uçuşu 20 kilometre geride bulunması kafaları karıştırdı.

Uzmanlar bu durumu kursiyer pilotun, fırlatma koltuğu da bulunmayan uçaktan, paraşütsüz olarak atladığı ya da düştüğü şeklinde yorumluyor.

Soruşturmayı sürdüren jandarma da kursiyer pilotun arkadaki uçakla irtibatı kesmesi ve cesedin 20 kilometre geride bulunması nedeniyle intihar etmiş olabileceği ihtimalini değerlendiriyor.

SON GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Hayatını kaybeden Kahramanmaraş doğumlu 40 yaşındaki pilot Mehmet Önal’ın uçak içerisinde çekilmiş videosu ortaya çıktı. Önal’ın çekip bir arkadaşına yolladığı videoda, “Adıyaman’a ve sana selam ediyorum, hoşçakal” ifadelerini kullanması ise dikkatlerden kaçmadı.

Geri

4
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Teknik

Önüne gelen pilot Okulu açıyor . Para var ya bu işte ondandır. Lisanslı Teknisyeni var mı. Tip kursu görmüşmğdür. İnceleyin bakalım neler çıkacak

Hakan Balcı

Burası önüne gelenin açtığı bir okul değil, üniversite bünyesinde bir fakülte. Olayın her yönüyle araştırılması gerekiyor. Okulun uçaklarının bakımları Samsun 19 Mayıs Üniversitesi bünyesinde bulunan lisanslı teknisyenlerce yapılıyor. Sizin bu konplo teorilerinizi zaten SHGM başından sonuna araştıracaktır, ortaya çıkarılması en basit soruların yanıtlarıdır bunlar, çünkü herşey kayıt altında.

Bir bilen

Ne alaka intiharmış. Uçak iyi olsa ne yazar. Eğitmen kim bakımı kim yapıyor sanayiden gelen ustalar mı

Hakan Balcı

Bakımlar Samsun 19 Mayıs Üniversitesinden gelen gerekli yetki belgelerine sahip teknisyenler tarafından yapılıyor.. Bilmeden sallamayın