featured

Petrol kenti Kerkük dünyaya açılıyor! Uçak seferleri başlıyor

2003’ten bu yana sivil uçuşlara kapalı olan havalimanı, birkaç hafta içinde yeniden eski günlerine dönecek. İlk yurt dışı uçuş durakları Türkiye, Lübnan ve İran olacak, iç hatlarda ise Bağdat ve diğer kentlere uçaklar havalanacak.
Irak’ın tartışmalı bölgelerinden biri olan petrol kenti Kerkük’ün havadan dünyaya bağlanmasına yönelik önemli bir adım atılıyor. Bağdat yönetimi, uçak seferlerine başlanması için havaalanında onarım çalışması başlattı.
Kerkük Valisi Rakan el-Cuburi, Türkiye dahil üç ülkeye ve iç hat uçuşlarına Ağustos ayında başlanacağını açıkladı.
Büyük petrol rezervine sahip Kerkük, yakın zamana kadar Kürt yönetiminin denetimindeydi. Haşdi Şabi destekli Irak ordusunca kontrol edilen Kerkük’ün statüsü belirsizliğini korurken, kent merkezi ve çevresinde yönelik DAEŞ tehdidi yaşamı olumsuz etkiliyor.
Kentin kalkınması ve ekonomik aktivitelerin sürdürülmesi için girişimler sürerken, ulaşım konusunda merkezi yönetimin çalışmalarında ilerleme sağlandı.
Bağdat, Basra ve Erbil’den yapılan uçak seferlerine Kerkük’ün de eklenmesine yönelik hükümetin başlattığı çalışmadan olumlu sonuçler elde edildi.
ABD’nin Irak’a müdahalesi sonrasında kapanan Kerkük’teki havaalanı, 2003’ten bu yana koalisyon tarafından kullanılıyordu.
Havaalanının sivil uçuşlara açılmasına yönelik kısa süre önce başlatılan iyileştirme çalışmalarında sona gelindi.
Vali Rakan el-Cuburi, havaalanının birkaç hafta içinde uçuşlara açılacağını duyurdu. Cuburi, Uluslararası Kerkük Havaalanı pistine inecek ilk sivil uçağın tarihini belirlemek üzere Ulaştırma Bakanlığı’ndan teknik heyetin bugün kente geleceğini belirtti.
Havaalanının açılışı için gerekli olan tüm resmi işlemlerin tamamlandığını ifade eden Cuburi, teknik ekibin ziyaretinin ardından yaklaşık üç hafta sonra havaalanının hizmete girmesi konusunda Ulaştırma Bakanı Kazım el-Hamami ile mutabakat sağlandığını anlattı.
Fransızlar işletecek
Havaalanının işletmesinin Fransız bir şirkete verildiğini de belirten Cuburi, “Kerkük Havaalanı, vilayette 1,5 milyon, Diyala, Selahaddin ve Musul’un güneyi gibi komşu illerde 3 milyon kişiye hizmet verecek” dedi.
Irak Ulaştırma Bakanı Kazım Fincan Hamami, 9 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Kerkük Havaalanı’ndan önümüzdeki iki hafta içerisinde yurtdışında Türkiye, Lübnan ve İran ile iç hatlarda Bağdat ve diğer kentlere seferlerin başlayacağını söylemişti.
Türkmen faktörü
Kerkük Havaalanı’nın uluslararası uçuşlara açılması Kerkük’teki Türkmenler açısından da büyük önem taşıyor. Daha önce Bağdat ve Erbil üzerinden Türkiye ile bağlantı sağlayan Türkmenler, direkt uçuşlar sayesinde büyük avantaj sağlayacak.
Uçak seferlerinin başlamasının Kerkük’e ekonomik anlamda canlılık katmasının yanı sıra Türkmenlerin aracısız ticaret yapma ve ekonomik aktivitelerden direkt yararlanmasını sağlayacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir