Pegasus Genel Kurul Toplantısı: Yönetime Onay ve Yeni Adımlar. Kar Payı Dağıtımı Bildirimi

Pegasus Genel Kurul Toplantısı: Yönetime Onay ve Yeni Adımlar. Kar Payı Dağıtımı Bildirimi

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş., 28 Mart 2024 tarihinde düzenlenen Olağan Genel Kurul toplantısında, 2023 yılı dönem karının kullanımı konusunu ele aldı.

Yapılan açıklamaya göre, şirketin yönetim kurulu, 5 Mart 2024 tarihinde bu konuda karar alarak genel kurulun gündemine taşıdı. Ancak, genel kurulda 2023 yılına ait dağıtılabilir karın oluşmadığı oy birliğiyle kabul edildi.

Bu doğrultuda, nakit kar payı ödemesi yapılmayacak. Şirketin 2023 yılı faaliyetlerinden elde edilen karın dağıtılamayacak durumda olduğu belirtildi.

Yönetim kurulu kararına ve kar dağıtım tablosuna göre, pay sahiplerine herhangi bir kar payı dağıtılmayacak. Kar payı dağıtımı ile ilgili detaylar Şirket Ana Sözleşmesi’nin 21. maddesi ve Şirket Kâr Dağıtım Politikası’nda yer almaktadır.

Pegasus Genel Kurul Toplantısı: Yönetime Onay ve Yeni Adımlar

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş., 28 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirdiği Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda önemli kararlar aldı.

İşte toplantının detayları ve alınan kararlar:

Toplantı Detayları: Şirketin 2023 mali yılına ait Olağan Genel Kurul Toplantısı, 28 Mart 2024 tarihinde İstanbul’un Pendik ilçesindeki merkezinde saat 10:00’da başladı. Pay sahipleri, toplantıya katılmak için son tarih olarak 27 Mart 2024’ü göz önünde bulundurdu.

Gündem Maddeleri: Toplantı, çeşitli gündem maddelerini ele aldı. Bunlar arasında Yönetim Kurulu üyelerinin seçimi, 2023 yılı faaliyetlerinin değerlendirilmesi, bağımsız denetçinin seçimi ve gelecek dönem bağışlarının belirlenmesi gibi konular bulunmaktaydı.

Alınan Kararlar:

  1. Yönetim Kurulu Üyeleri Seçimi ve İbra Edilmesi: 2023 yılı faaliyetleri için Yönetim Kurulu üyeleri ayrı ayrı ibra edildi ve yeni dönem için Mehmet Tevfik NANE, Ali İsmail SABANCI, Mehmet Cem KOZLU, Agah UĞUR, Hatice Zeynep Bodur OKYAY, Stephen Mark GRIFFITHS, David Florenz Alexander VISMANS ve Ayşegül İLDENİZ oy çokluğuyla seçildi.
  2. Faaliyet Raporunun Onaylanması: 2023 yılı faaliyetlerine ilişkin olarak hazırlanan yıllık Faaliyet Raporu, Denetçi Raporu ve Finansal Tablolar oy birliğiyle onaylandı.
  3. Dağıtılabilir Kar Oluşmadığı Kararı: 2023 yılı faaliyetlerinden ötürü kar dağıtımına ilişkin Yönetim Kurulu önerisi değerlendirildi. Ancak, katılan pay sahipleri oy birliğiyle dağıtılabilir kar oluşmadığına karar verdi.
  4. Yönetim Kurulu Üyelerine İzin Verilmesi: Türk Ticaret Kanunu hükümleri kapsamında, Yönetim Kurulu üyelerine Şirketle işlem yapma ve Şirketle rekabet etme konularında izin verilmesi oy çokluğuyla kabul edildi.
  5. Bağımsız Denetçinin Seçimi: 2024 yılı için Bağımsız Denetçi olarak Güney Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş. (Ernst & Young Global Limited üyesi şirket) oy çokluğuyla seçildi.
  6. Gelecek Dönem Bağışlarının Belirlenmesi: Şirket tarafından 2024 yılında yapılacak bağışlar için üst limit katılan pay sahiplerinin oyçokluğuyla 50.000.000 TL olarak belirlendi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 3 hafta önce

    3 kuruş para verecekler kuru gürültüye bak