YABANCI PİLOTLAR İÇİN UYGULANAN %10 LUK KOTA YÜKSELTİLEBİLİR

YABANCI PİLOTLAR İÇİN UYGULANAN %10 LUK KOTA YÜKSELTİLEBİLİR

Darbe girişimi sonrasında 265 pilot ordudan atılırken, askeriyedeki pilot açığının giderilmesi için kısa süre içinde bir kanun hükmünde kararname yayımlanacak.

Düzenlemeyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) değişik nedenlerle ayrılmış ya da uzaklaştırılmış pilotlar belli koşullar dahilinde yeniden orduya dönebilecek.

Asker kökenli pilotların orduya dönecek olması, sivil havacılık sektöründe pilot sıkıntısı yaşanıp yaşanmayacağı sorusunu gündeme getirdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri, sivil havacılık sektöründen 600 civarı pilotun orduya geri dönüşünün sıkıntı yaratacağını kaydederek “Yaz sezonu tamamlanmak üzere. Bu da sivil uçuş sayısını azaltacak. Bu şekilde sivilden askeriyeye geri dönüşler de absorbe edilir diye bekliyoruz” dedi.

Bakanlık, sivil havacılık sektörünün sıkıntıya düşmemesi için ‘B Planı’nı da hazırda tutuyor. B Planı, yüzde 10’luk yabancı pilot kotasının esnetilmesini öngörüyor. Bakanlık, sivil havacılık için açık oluşması durumunda yabancı pilot kotasını artıracak, açık yabancı pilotlarla belli ölçüde kapatılacak.

Yetkililer, Boeing ile F-16 uçurma kabiliyeti arasındaki farka dikkat çekerek bu pilotların yeniden savaş uçağı uçurma pratikliğine erişmesinin zaman alacağı görüşünde.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
265
3 yıl önce

265 pilot mu atıldı. Çok yüksek bir rakam. Çok büyük bir kıyım Ordu için

Başlık yanlış
3 yıl önce

Orduya yabancı pilot alınması söz konusu değil. Haberde sivil havayolu firmalarında çalışan yabancı kotasının artırılması söz konusu. Başlık lütfen düzeltilsin, yanlış yorumlara neden olacaktır.