THY NİÇİN ACULLUK YAPTI?

THY NİÇİN ACULLUK YAPTI?

THY NİÇİN ACULLUK YAPTI?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından neredeyse 1 ay geçti. Ortalık toz duman… Devlete sızdığı iddia edilen FETÖ mensupları hızla tasfiye edilmeye başlandı. Tasfiye kamuda personel düzeyinde yürürken özel sektörde daha ziyade patronaj katında devam ediyor. Niçin böyle tanımladık? Sebebi basit…Siz hiç xxx kablo fabrikasından, zzz beyaz eşya fabrikasından, yyy bankasından FETÖ’cü diye atılan bir personel duydunuz mu? Peki ya Onur’dan, Atlas’tan veya başka bir havacılık şirketinden atılanı? Duymadınız…Peki THY niçin aculluk (acelecilik, sabırsızlık) yaptı? Kağıt üzerinde THY de özel şirket değil mi? Adam almaya gelince sınav mınav hak getire, cümle yandaşları dolduracaksın “ben özel şirketim” diyeceksin, atmaya gelince “bizim % 50 hissemiz devletin” deyip devlet gibi hareket edeceksin.

FETÖ’cüler mi verimsiz, bütün verimsizler mi FETÖ’cü?

Hadi attın diyelim, peki o nasıl bir açıklama öyle? “…İşletmesel gereklilik, verimsizlik, performans yetersizliği ve de ülkemizin ve şirketimizin güvenliği ve çıkarlarına ters düşecek her türlü tutum ve davranışlar kapsamında FETÖ yapılanmasına müzahir olmak… ” Hangisi birader? Attığın 211 kişinin kaçı verimsiz, kaçının performansı düşük, kaçı işletmesel gereklilikten dolayı atıldı? Daha önemlisi kaçı FETÖ yapılanmasına müzahir(destekçi, yardımcı )? Madem performansı düşükleri de atacaktın, FETÖ tasfiyesine mi denk getirdin? Gerçekten FETÖ’den attıysan çıkar bunları tek tek ilan edersin, aynı zamanda savcılığa da suç duyurusunda bulunursun hatta çok eminsen fesih kağıtlarına da bunu yazarsın…O zaman diğer attıkların da bu lekeden kurtulmuş olurlar.

Anonsunu beğenmediler, torbaya koydular….

Atılanlar arasında 15 de pilot var…Fakat içlerinde öyle isimler var ki,bırakın FETÖ üyesi olmayı azılı cemaat düşmanı unvanını hakediyor. Örneğin bir sol eğilimli pilotu da torbaya atmışlar. Birinin atılma sebebi uçakta yaptığı anons…Darbe girişiminin sabahı İstanbul’daki malum şartlardan dolayı gecikme ile kalkınca anons yapıyor arkadaş “Türkiye’deki politik kriz nedeniyle…” diyor. Uçakta da Milli Savunma Bakan Yardımcısı ve bir Danışman var. Anonsu beğenmiyorlar, İlker beye şikayetin arkasından arkadaş da torbaya atılıyor.

Bunun adı halk dalkavukluğu…

Hukukun temel kuralıdır, suçluluğu ispatlanana kadar herkes suçsuzdur. Masumiyet karinesi deniyor buna… Ülkenin olağanüstü koşullardan geçtiği belli, Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyete, parlamenter sisteme saldıranlara, kendi vatandaşına bomba yağdıranlara bunların hesabı en ağır şekilde sorulmalı… Ama teröristleri cezalandırıyorum diye FETÖ ile ilgisiz insanları aşından ekmeğinden etmek de ne oluyor? Ağzı olan konuşuyor. Kimi asalım keselim diyor, kimi bunlara para vermeyin diyor, kimi şirketi zarara soktular, bunların parasına el koyun diyor. Halk dalkavukluğu zirve yapmış durumda…Biraz sağduyu, biraz serinkanlı tavır gerekiyor bugünlerde…

THY’nin aracı ile Pensilvanya’ya giden THY yöneticisi kim?

Yapılan açıklamalara bakıyoruz da, yaklaşık 100.000 kişi atılmış…Peki bu sayı THY’de kaç ? 211… İnandırıcı mı sizce? 2003’ten bu yana Tapu Dairesinde 1000 liraya memurluk yapmak yerine bunun 3 katı 4 katı maaşla sınavsız THY’ye yerleşen torpilliler sadece cemaatçiler mi? Diğerleri nerede? Hepsinden geçtim, kim aldı bunları işe? 2003’den bu yana bu arkadaşları getirip koltuklara oturtanlar kim? Özellikle 2005’ten sonra hız kazanan THY kadrolaşmasına yol veren Yönetim Kurulu Başkanları ve üyelerine hesap sorulmayacak mı? New York’a gittiğinde oradan THY Müdürlüğünün arabası ile Pensilvanya’ya geçip “arz­ı hürmet eden” THY’nin son 10 yılına damga vuran kudretli kim? Cemaatin okulları var diye Afrika’nın kuş uçmaz kervan geçmez kasabalarına hat açan kim? Eski Maliye Bakanının danışmanlarını THY üst yönetimine getiren kim? Çıksanıza kardeşim, bir özeleştiri yapsanıza, bir özür de siz dilesenize !

2. PİLOTUN FERYADI

SHGM, 2014 yılında özellikle geniş gövdede uçan pilotların uçuş sırasında yaptıkları dinlenmeyi, uçuş süresinden saymama kararı almış ve bu karar THY tarafından geriye dönük biçimde de uygulanmaya başlanmıştı. Geçen hafta bir 2. pilot okurumdan uzun bir mail geldi. Adını vermeyeceğim genç pilot bu uygulama sonucu geçmişte yaptığı uçuşların neredeyse dörtte birinin silindiğini ve kaptanlığa tam yaklaşmışken maddi ve manevi büyük darbe yediğini anlatıyordu.

Gerisini mailden okuyalım.

“Bu haksızlık üzerine THY Uçuş İşletmeye yazı yazarak geçmiş uçuşlarımızın hangi gerekçe ile silindiğini sorduk. SHGM’nin talimatı olduğunu söylediler. Bunun üzerine TALPA üyesi olan ve benimle benzer haksızlığa uğrayan FO arkadaşlarım TALPA’ya gitmişler. Orada kendilerine dilekçe verin denilmiş, onlar da vermişler. Aradan 1 aydan fazla zaman geçti. TALPA’dan tık yok. Sonra öğrendik ki, SHGM’ye yazı yazacağız diyen TALPA yönetimi THY’ye yazı yazmış. SHGM ile kötü olmak istemiyor anlaşılan. Oysa, TALPA’nın yapması gereken bu talimatın iptalini istemek, gerekirse dava açmak olmalıydı. ”

Evet, bu sorunun detaylarını merak edenler buraya tıklayarak konuyla ilgili yazımı okuyabilirler. Ben de 2. pilot arkadaşım gibi düşünüyorum. Bu çocuklar çaresiz, tek başına… Onlara kol kanat gerecek olan, haklarını arayacak olan TALPA veya sendika.. Sendikanın hali malum…Peki Derneğe ne demeli? ipe un sermenin alemi var mı? Hukuki açıdan ne gerekiyorsa yapsanıza… Böyle giderse mevcut üyelerinizi de kaybedeceksiniz.

Ne demişler, Korkak bezirgan, ne kar eder ne de ziyan…

 

Geri

42
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
NASıl yani?

Kalite Güvence’deki abi ne olacak?

Pembe dizi

THY Brezilya dizisi gibisin. Ne ihtiraslar ne entrikalar kucağında oradan Oraya zıplıyorsun. Kim yalancı kim doğrucu belli değil. En doğrucuyum diyenler yalancılığın başını çekiyor. Puufff

Çıkarcılar

Çıkarcı tipler için mükemmel bir ortam var. Teknikte Eğitim başkanlığı böyle bir müdürün güdümünde. Adam istediği gibi operasyon çekiyor. Şirket bu çıkarcıları görmezse bunlar kendi sigarası için orman yakacak adamlar

Purser

17 bin kişinin çalıştığı bir şirkette 211 rakamı komik. Kaldı ki,bunların en az yarısının bu örgütle alakası yok. Nerede esas FETÖ’cüler?

Anonim

Yukarıda daha yukarıda

?

akp iktidarında, aralık 2014 deki ayrılığa kadar thy’nı yönetenler içinde kaç tanesi fetoyu ziyarete gitmemiştir ki ?
kaldı ki çok sayıda fetocu kargo,teknik,yer işletme vs bölümlerinde hala var! büyük çoğunluğu da başkan yardımcıları,müdür,şef ve uzman olarak hem de! biat ettik diyenler tamamıyle fetonun ve kendilerinin çıkarları doğrultusunda hareket ediyorlar! özellikle 2010 dan sonra işe alınanların hemen hepsi fetocu inanmazsınız belki ama daha geçen aylara kadar durum böyleydi ! hal böyle olunca inlerine gireceğiz sözleri biraz komik oluyor!

HBB

Herşeyi bilen(!) herşeyden anlayan(!) Can.Karlı nasıl atlamış bunları yaw?

Anonim

Sayın Eren. Teşekkürler. Gerçi bazıları karıştırıp sefa inan Yazıyı yazdı zanmış ama güzel bir yazı olmuş. Bu haber sitesi Sektördeki herkes Tarafından sahiplenilmeli aksi takdirde çalışanların sesi soluğu kesildi

Hidayet

Güzel yazı..Aceleye gerek yok, sakin olun, serinkanlı davranın, günahsızları da yargısız infaza tabi tutmayın.

Anonim

Yönetim bu işte çok hak yedi. Şikayetler kendini temize çekmek için kendini gizleyerek bu işe bulaşanların başını yakacaktır. Lütfen Mağdurlar susmasın

Araştırın

THY yönetimi Fetö tasfiyesinde bir araştırmaya gitmek durumunda. Yalan yanlış fişlemelere göre bu işi yapmışlar çok belli. Mağdur olanlar Cumhurbaşkanı’na şikayet etsinler. Üstten kimse gitmemesi ve operasyona içeriden isimlerin karar vermesi THY gibi bir yerde kendi menfaati için DÜNYAYI yakan kişilere meydanı bıraktı

Anonim

Fetö fırsatçıları milletin ekmeğiyle kendi kariyeri için oynadı rakiplerini eledi Bunlara şirket nasıl inandı hayret.