O ÜLKEYE GİDECEKLER DİKKAT ! 3 YILA KADAR HAPİS CEZASI ALABİLİRSİNİZ !

O ÜLKEYE GİDECEKLER DİKKAT ! 3 YILA KADAR HAPİS CEZASI ALABİLİRSİNİZ !

Bu yaz yıllık iznini Türkiye’de geçirecek Fransalı gurbetçiler, dönüşte gümrük sorunu yaşamamak için dikkat etmeleri gereken önemli hususlar var. Fransa’da marka taklidi eşyalar konusunda hassas olan gümrük kuralları, yolcuya 3 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Diğer Avrupa Birliği (AB)üyesi ülkeler ile ortak gümrük kuralları uygulayan Fransa, gümrük ihlallerinde hapis cezasına kadar sert önlemler almayı sürdürüyor. Bu yaz tatilini yurtdışında geçiren Fransalı gurbetçiler, dönüşte cezalardan kurtulmak için gümrük kurallarına dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle marka taklidi noktasında sert kuralları bulunan Fransa, bu tarz tespit edilen eşyası bulunan yolculara ağır yaptırımlar uyguluyor. Fransa’da titizlikle yapılan gümrük kontrolleri sırasında tespit edilen taklit markalı eşyalar için o malın gerçek marka fiyatının iki katı ödetildiği gibi, ayrıca üç yıla kadar da hapis cezası da uygulanıyor.

Yanlış bilgiye yüklü para cezası

Fransa’ya yapılacak girişlerde vatandaşların beyana tabi eşyası olduğu takdirde gümrük memurlarına bilgi vermeleri gerekmektedir. Kontroller sırasında yanıltıcı veya eksik beyanda bulunulduğunun anlaşılması durumunda, yüklü para cezaları uygulanmaktadır. Ayrıca, ziynet eşyalarının bavula konulmaması gerekmektedir. Aksi takdirde, havaalanlarında yapılan denetimlerde, ziynet eşyası bavullarda bulunduğu tespit edilen vatandaşların söz konusu malları, Fransız Gümrük mevzuatı uyarınca ticari mal olarak değerlendirilmekte ve faturaları talep edilerek burada kayıtlı değer üzerinden KDV alınmakta ve ayrıca ceza uygulanmaktadır.

10 bin Euro’nun üzeri beyan edilmelidir

Fransa’dan kişi başına en fazla 10.000 Euro tutarında nakit para, döviz, çek veya menkul değer çıkarılabilir. Aynı sınırlama, bu ülkeye giriş yapacak vatandaşlarımız için geçerlidir. Bu rakamın üzerindeki meblağlar gümrükte beyan edilmelidir.

200 adet sigaraya müsade var!

Fransa’ya yolcu beraberinde 200 adet sigara, 100 adet küçük puro veya 50 adet puro veya 250 gr tütün; 500 gr kahve; 100 gr çay; 16 litre bira, 4 litre şarap veya 22 dereceyi geçen içkilerden 1 litre, 22 dereceyi geçmeyenlerden 2 litre, 50 gr parfüm ve 25 cl koku (eau de toilette) sokulmasına izin verilmektedir.(artı33)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments