Milyar Dolarlık Proje ile Yakıt İkmali Yapabilen Tanker Drone 

Milyar Dolarlık Proje ile Yakıt İkmali Yapabilen Tanker Drone 

ABD Donanması filo uçaklarını daha etkili ve daha ölümcül yapmak için tarihi bir adım atarak,  Boeing’i geliştirmek için 805 milyon dolarlık bir sözleşme yaptı.

MQ-25 “Stingray”in 4 tane prototipini inşa etmek için yapılan anlaşma ile, yeni Stingray insansız hava araçları carrier gemilerinden kalkış yaparak yakıt ikmal görevini yerine getirecek.

Boeing, teklif verme aşamasında Lockheed Martin ve General Atomics gibi büyük firmaları yendi. MQ-25’in tasarım gereksinimleri carrier gemilerinden kalkıp 6300 kilogram yakıtı 500 deniz mili öteye taşımasını içeriyor.

İnsansız hava araçları, gelecekte donanmanın kanatlı araçlarının menzilini genişletmesine yardımcı olacakken, carrier sınıfı muhrip gemilerin kıyıya yanaşması gerektiği zamanları azaltacak.

MQ-25’in yeniden yakıt ikmali görevi, donanmanın Batı Pasifik’teki caydırıcı rolü ve donanmanın geleceğiyle ilgili ABD için çok yüksek öneme sahip. Çünkü Güney Çin Denizi’ndeki insan yapımı adalara yerleştirilen Çin yapımı balistik füzeleri ve Çin’in diğer savunma sistemleri, uçaklar daha uzun menzilli uçamazlarsa ABD’nin carrier gemilerini riske atabilir.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments