METEOROLOJİ İSTANBUL’DA KAR İÇİN UYARDI ! AKOM ALARMA GEÇTİ

METEOROLOJİ İSTANBUL’DA KAR İÇİN UYARDI ! AKOM ALARMA GEÇTİ

İstanbullular bulutlu bir güne uyandı. Beklenen kar yağışının günlerce süreceği söyleniyor. Meteoroloji’den yapılan son hava durumu bilgilendirmesine göre bugün en yüksek sıcaklık 7 derece olarak belirlendi. Gece saatlerinden itibaren Marmara ve kuzey kesimlerde (2 ila 4 derece) azalma tahmin ediliyor. İstanbul, Ankara, Trakya, İç ve Doğu Anadolu bölgelerinde kar yağması bekleniyor. AKOM gelen uyarı ile alarm durumuna geçti.

Meteoroloji günler öncesinden kar yağışı için İstanbul’u uyardı. Meteoroloji’nin açıklamasına göre yarın başlayacak olan kar günlerce devam edecek ve yüksek kesimlerde 15 santime kadar ulaşacak.

Yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve batısı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Kırşehir, Nevşehir, Kayseri, Sivas, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Bingöl çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Marmara, Ege, Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Denizli, Uşak, Manisa, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş çevrelerinde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; akşam saatlerinden sonra İzmir’in güney ve Aydın’ın kıyı kesimlerinde, gece saatlerinden itibaren ise Marmara’nın güneyi, Kıyı Ege, Yalova ve Manisa çevreleri ile Edirne ve Tekirdağ’ın güney, Kütahya’nın batı kesimlerinde kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde olacağı tahmin ediliyor. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte akşam ve gece saatlerinde yer yer sis ve pus hadisesi görüleceği tahmin ediliyor.

AKOM UYARDI

AKOM’dan yapılan açıklama, “Yurdumuzun Çarşamba günü Balkanlar üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girecek. İstanbul’da perşembe kar başlayacak” denildi.
Ayrıca, “Kar yağışının yoğun olduğu günlerde toplu ulaşım araçlarını kullanın” uyarısı yapıldı.
ALARM VERİLDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye’sine bağlı Afet Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü (AKOM) meteorolojiden alınan ihbar doğrultusunda alarma geçti. İBB AKOM yarın 13:00’ten itibaren 7 bin personel ve bin 347 aracın görev alacağı tüm birimleri ile görevde olacak. Yarın akşam saatlerinde başlayacağı tahmin edilen kar yağışı gece de etkisini sürdürecek. İstanbul’da kar yağışının bu kez 20-25 cm’yi bulması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da görülen kar yağışında yaşananların tekrarlanmaması için İBB’ye bağlı ekipler özellikle Mahmutbey bölgesinde Karayolları ekiplerine yardımcı olacak. İtfaiye, yol bakım, atık müdürlüğü gibi birimler de teyakkuzda olacak.

 


Geri
Etiketler:

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.