featured

Macaristan’dan Türkiye’ye Övgü! ‘Türkiye Çok İyi İşler Çıkarıyor’

Ankara Büyükelçisi Matis’ten açıklama geldi. Matis, yalnızca İHA ve SİHA’lar değil, farklı ürünleri de satın alma seçeneğini düşündüklerini bildirdi.

Türkiye’nin insansız hava araçları teknolojisindeki ilerleyişi ve başarısı takdir ediliyor. Suriye ile Libya’nın ardından Dağlık Karabağ’ın işgalci Ermenistan taraflarından geri alınmasında önemli katkısı bulunan SİHA’lar için birçok ülke satın alma seçeneğini değerlendiriyor.

MACARİSTAN’DAN SİHA AÇIKLAMASI GELDİ

Katar, Azerbaycan ve son olarak Avrupa Birliği ve NATO üyesi Polonya tarafından satın alınan SİHA’ları yakından takip eden ülkeler içinde Letonya, Kazakistan, Macaristan ve Romanya da yer alıyor. Bununla beraber Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, tarafından açıklama geldi. Büyükelçi Matis tarafından gelen açıklamada Bayraktar TB2’leri ele aldı.

‘GÖZÜMÜZ, TÜRK SAVUNMA SANAYİİ ÜRÜNLERİNDE’

Kesin bir kararın olmadığını dile getiren Büyükelçi Matis ‘Bu konuda şu anda net bir plan yok’ ifadelerini kullanarak yapılan görüşmelerin devam ettiğini ve en uygun olanı seçmeye hazır olduklarını bildirdi. Büyükelçi Matis, gözlerinin tek değil birçok üründe olduğunu söyleyerek ‘Sadece İHA/SİHA konusunda değil. Bizim gözümüz Türk savunma sanayisinin tüm ürünlerinde’ şeklinde konuştu.

‘TÜRKİYE ÇOK İYİ İŞLER ÇIKARIYOR’

Macar medyasında yayınlanan haberlerde daha evvel Türk savunma sanayisi tarafından yapılan ilerleme okurlara sunularak, ‘Türkiye’nin başka ülkeleri zengin etmek yerine kendi bağımsız savunma teknolojisini geliştirdiği’ hususuna dikkat çekilmişti. Macar basını Türkiye’ye övgüler yağdırarak ‘Türkiye kendi savaş uçağını, uçak gemisini, zırhlı araçlarını geliştiriyor ve bu arada ürettiği İHA’lar da çok iyi işler çıkarıyor’ ifadeleri kullanılmıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir