featured

Lufthansa pilotlarından 48 saatlik grev

 

Lufthansa pilotlarının bağlı bulunduğu Vereinigung Kokpit Sendikası tekrar bir grev kararı açıkladı. Havayolu pilotları yarın 48 saat, Lufthansa Cargo pilotları ise 72 saat grev yapacak. Sendika, yalnızca havayolundan gelen ciddi bir teklifin planlanan grevleri önleyebileceğini söylüyor.

Lufthansa’nın operasyonları bu yıl iki kez grev kaosuna sürüklendi. Bunlardan ilki, yer hizmetleri personelinin bu yaz başlarında grev yapmasıydı. Yakın zamanlarda, havayolu Cuma günü kendisini pilotların grevini karşısında buldu.

Lufthansa ile Vereinigung Kokpit Sendikası arasında bugün bir anlaşmaya varılmadığını varsayarsak, uçuşlar yarın oldukça fazla aksamayla karşı karşıya kalacak. Lufthansa pilotları Çarşamba 00:01’den Perşembe 23:59’a kadar grev yapacak. Lufthansa Kargo pilotlarının grevi ise Cuma günü 23:59’a kadar uzatacak.

Geçen Cuma, Lufthansa pilotları greve gittiğinde, havayolu Frankfurt ve Münih Havalimanlarında gidiş-dönüş uçuşlarının neredeyse tamamını iptal etmek zorunda kaldı. Havayolu Cuma günü 1.188 uçuştan sadece 371 uçuşu gerçekleştirebildi.

Lufthansa kriz yönetimi ekibi, yarın için uçuş iptallerinin gerekli olup olmadığına CET 12:00’de karar verecek. Havayolu, “uçak ve ekip planlaması için ve ayrıca etkilenen yolculara en azından asgari düzeyde önceden bildirimde bulunmak için gerekli” dedi.

Lufthansa’nın İnsan Kaynakları Başkanı ve Çalışma Direktörü Michael Niggemann, sendikanın grev çağrısının nedenini anlayamadığını belirterek, bugün şu yorumu yaptı:

“Bu ücret anlaşmazlığının, üzerinde anlaşmaya varılmış bir müzakere tarihine rağmen, tırmanmaya devam etmesi üzücü. Tırmandırma yanlış, çünkü pilotlarımızın grevden çok uçmayı tercih edeceğini biliyoruz.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir