featured

NATO jetleri alarma geçmişti: Kör uçuş yapan uçağın gizemi çözüldü

 

Geçtiğimiz gün İspanya’dan Almanya’ya giden bir uçak kısa süre sonra arıza yaptı ve telsiz iletişimi kesilmişti. Uçak daha sonra hızla irtifa kaybederek Letonya’nın Ventspolis kenti açıklarında Baltık Denizi’ne çakılmıştı. Kuzey Avrupa üzerinde kör uçuş yapan uçak, NATO jetlerini alarma geçirmişti. Hayalet uçağın gizemi ortaya çıktı.

İspanya’nın Jerez de la Frontera Havaalanı’ndan kalkan ve Almanya’nın Köln Havaalanı’na giderken Baltık Denizi’ne düşen özel uçak ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı.

UÇAKTAKİLERİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Köln’de yayın yapan Express gazetesinin, aile bireylerine dayandırdığı haberde, dün akşam saatlerinde düşen ve enkaz arama çalışmaları süren uçağın pilotunun 72 yaşındaki Kölnlü iş insanı Peter Griesemann olduğu, uçakta eşi Juliane, kızı Lisa ve kızının erkek arkadaşının da bulunduğu belirtildi.

Haberde, Cessna 551 tipi özel jeti kullanan ve Köln’ün tanınmış simalarından olan Griesemann’ın aynı zamanda Köln karnavalındaki gruplardan Blue Sparks’ın onursal başkanı olduğu ifade edildi.

Dün akşam kalkıştan bir süre sonra arıza yapan uçak ile telsiz iletişimi kesilmiş, hızla irtifa kaybeden uçağın Letonya’nın Ventspolis kenti açıklarında Baltık Denizi’ne düştüğü tespit edilmişti. Kurtarma ekiplerinin Baltık Denizi’nde 6 kilometrekarelik alanda uçağın enkazına ulaşmaya çalıştıkları kaydedildi.

UÇAK NEDEN DÜŞTÜ?

Havacılık uzmanları, basınçta düşüş meydana geldiği ve pilot ve yolcuların hepsinin bu nedenle bayılmış olabileceğini ifade etti.

NATO jetleri kabinde yaşanan sorun nedeniyle hava kontrolörlerinin çağrılarına yanıt vermeyi bırakan uçağı durdurmak için harekete geçmişti.

Ancak pilotlar kokpitte kimsenin olmadığını belirtmişti. Havacılık uzmanlarının açıklamaları bu durumu açıklar nitelikte…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir