LOCKERBIE FACİASINDA ÖLENLER ANILDI

LOCKERBIE FACİASINDA ÖLENLER ANILDI

Lockerbie yolcu uçağı faciasında ölenler, saldırının 25’inci yıldönümünde İskoçya’nın Lockerbie kasabası, İngiltere ve Amerika’da düzenlenen törenlerde anıldı.

21 Aralık 1988’de düşen PanAm şirketine ait 103 sefer sayılı Boeing 747 yolcu uçağı, valizlerden birine yerleştirilen bombanın patlaması sonucu Lockerbie kasabasına düşmüş, olay sırasında yerde bulunan 11 kişi de dahil toplam 270 kişi hayatını kaybetmişti. Uçakta ölenler arasında Turhan Ergin adında, 22 yaşında Türk asıllı bir Amerikan vatandaşı da bulunuyordu. Ergin, New York’taki Syracuse Universitesi’nde öğrenciydi.

Lockerbie kasabasında uçağın düştüğü alanda toplananlar, oradaki anıta çelenk bıraktı.

103 sefer sayılı Boeing 747 yolcu uçağı Londra’dan New York’a gidiyordu.

2001 yılında bir İngiliz mahkemesi, Abdülbasit el Micrahi adlı Libyalı istihbarat görevlisini bombalı saldırıdan suçlu bulmuştu. Ömür boyu hapisle cezalandırılan el Micrahi, yattığı İskoç cezaevinde ölümcül prostat kanserine yakalanınca sekizinci yılında serbest bırakılarak ülkesine gönderildi, dönemin lideri Muammer Kaddafi tarafından halk kahramanı olarak karşılandı. Abdülbasit el Micrahi, üç yıl sonra Trablusgarp’taki evinde öldü.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments