featured

LAN Arjantin Havayolları 15 Yıl Sonra Faaliyetini Durdurdu

LATAM, 15 yıllık operasyonların ardından Arjantin şubesi olan “LAN Arjantin”i resmi olarak kapatıyor. Havayolu, pandemi nedeniyle 17 Haziran 2020’den beri uçmuyordu. Ancak, gönüllü bir erken emeklilik planı için çalışanları ile görüşmeler yapılıyordu, ama şimdi o da bitti.

LAN Arjantin operasyonlarının durdurulması haberi şaşırtıcı değil. Havayolu şirketi, Arjantin’deki görünümün belirsizliği nedeniyle geçen yıl uçuşlarını durdurmuştu.

Arjantin hükümeti, Arjantin havayolu endüstrisini zor durumda bırakacak, yılın yarısında yolcu sayısında % 99’luk bir düşüşe neden olacak, küresel olarak en katı seyahat kısıtlamalarından birini koydu.

Bu arada, LATAM Havayolları Grubu Mayıs ayında iflas başvurusunda bulundu. Holding, iki tanesi dışında (LATAM Paraguay ve LAN Arjantin), sahip olduğu tüm havayolu şubelerini iflas başvurusuna dahil etmişti. Bundan kısa bir süre sonra LATAM, LAN Arjantin’in süresiz olarak beklemeye alınacağını duyurdu. Şimdi bu, kalıcı hale geliyor.

LAN Arjantin, “COVID-19 salgınının Arjantin şubesi üzerinde yarattığı etki ve mevcut durumla yüzleşmek için birden fazla gerekli anlaşmanın oluşturulmasının imkansızlığı, uygulanabilir ve sürdürülebilir bir proje oluşturmanın mümkün olmadığı son derece karmaşık bir senaryoya yol açtı. Bu nedenle, LAN Arjantin ülkedeki 15 yılın ardından faaliyetlerini durduruyor” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir