KOYUN CAN DERDİNDE BAZILARI ET DERDİNDE… THY’NİN VE SEKTÖR OYUNCULARININ B ve C PLANLARI HAZIR…

KOYUN CAN DERDİNDE BAZILARI ET DERDİNDE… THY’NİN VE SEKTÖR OYUNCULARININ B ve C PLANLARI HAZIR…

Bu aralar bayağı yoğunum. Yaz sezonu geldi ama hala yaz sezonunda çalışan moteli açalım mı yoksa açmayalım mı derdindeyiz. AVŞA adasında hiçbir koronavirüs vakasına rastlanmamış olması gözleri adaya çevirdi. Gelir kaynağı turizm olan bu adanın yerlileri hayatlarından memnunken bilhassa İstanbul kaynaklı misafirlerin adaya gelmesine ticaret-kazanç olarak baktığında memnun ama virüsün oralara da yayılma riski nedenli bayağı karamsarlar.

Her belediye gibi Marmara Adalar Belediyesi de tedbirlerini almış vaziyette. Tabii ki tedbirler çok sert. Örneğin; motelin lobisinde iki kişi tavla oynasa 600 TL civarında her iki kişiye ayrı ayrı cezanın yanı sıra müesseseye 6.000TL ceza gündemde deniyor. Biz tavla vermeyeceğiz ama müşteri bavulunda kendi tavlasını getirmiş oluyor. 24 saat motelin lobisini kontrol edecek değiliz ki… Birkaç dakika lobiden ayrılsak ve belediye kontrolüne denk gelsek işletmeye 6.000 TL verilecek deniyor. Bir oda dolu bir oda boş bırakılacak söylemlerinin yanı sıra odaların her gün hijyen şartları bayağı maliyetli olacak.

Bu nedenle henüz Moteli açmadık ve hala düşünme aşamasındayız. En kötü ihtimalle moteli kısmi açar, müşteri kabul etmez, kendimiz tatil yapar döneriz.

Görüleceği gibi bu kriz ortamından her işletme payını almaya başladı. Tabii ki biz moteli açmazsak çalışanlarda mağdur olacak. Bu şartlarda Moteli açarsak da biz mağdur olacağız. Orta noktayı nasıl bulacağız belli değil.

Kısaca bu kriz ortamı bakalım daha nelere gebe… Yaşayıp göreceğiz.

Hal böyleyken, en çok zevk aldığım ve yıllarca hizmet verdiğim havacılıktan uzak kalacak değilim ya… Bulunduğum ortam müsaade ettiği kadarı ile sektörü geçen senelerde olduğu gibi takip edip, gelişmeleri yorumlamaya devam edeceğim. Havacılıkta çalışanların duygu ve düşüncelerini bizlerden iyi bilebilen hiçbir haber sitesi veya medya organı olamaz. Çünkü tüm yazar kadromuz, farklı branşlarda çalışmış havacılardan müteşekkildir.

Bu aralar magazin haberciliği yapmak çok kolay. At ortaya bir iddia seyret gümbürtüyü… Çalışanlar ekmek derdinde iken, bu tarz iddia adı altında paylaşımlar üretenler, her geçen gün düşen okunma sayılarını kurtarma peşinde. Hangi aklı başında, belirli bir kariyere sahip bir çalışan bunlara inanır ve okur ki?  Mümkün mü bu?

Herkes gibi benim de gelişmelerden haberim var. Hatırlarsınız, pilotların bir kısmının Hava Kuvvetlerine geçici olarak yollanacağı haberini bizden okudunuz. Bu haber İlker Aycı beyle yabancı medyanın yaptığı bir görüşme nedenli olduğundan sizlerle aynen paylaştık. Bu haberden esinlenerek bizden sonra aynı haberi farklı başlıklarla sunanlar oldu.  https://www.airlinehaber.com/turk-hava-yollari-bazi-pilotlarini-gecici-olarak-tskya-verebilir/

Kabin memurlarının hemşire yapılma durumunu da https://www.airlinehaber.com/nhs-isten-cikarilan-kabin-memurlarini-ise-alabilir/ haberi ile vermiştik. Bu haberlerimizi alıp  köşe yazılarında kullanmak da neyin nesi oluyor…

Airlinehaber’de sizin ve malum site mensuplarının okudukları bu haberleri THY böyle yapabilir diyerek gündeme getirmek ne kadar ahlaki.  Miş li Muş lu haber mi olur.  Bu olasılıklar olabilir mi? Tabii ki olabilir ama olmadan, henüz netleşmeden ve bizim gibi alıntının kaynağını koymadan iddia ’da bulunmak ne kadar ahlakidir?

Kısaca; Henüz ispatlanmamış ve teyit ettirilmemiş bir bilgiyi okura sunmak ahlaksızlık ve kışkırtıcılıktır.

THY’nin mevcut durumda bir karara varması kolay değil. Birçok alternatifleri masaya yatırmışlardır. . Çünkü hala ne yapacakları netleşmemiş durumda. Geçen hafta ki yazımda Haziran sonunu bekleyin dememin nedeni buydu.

Tabii ki gelişmeleri sizler adına yakinen takip ediyoruz. Duyumlarımız tabii ki var ama duyum olarak yazarsak malum site gibi itibarsızlaşır ve işverene yol gösteriyoruz olarak algılanabilir.

Ayrıca; Çalışanların can derdinde olduğu bir ortamda, onları daha da üzecek ve mutsuzluğa itecek İDDİA seklinde haberler yapmanın ahlaki olmadığını düşünüyorum.

Tabii ki bu tür teyit ettirilmemiş haberlerle kışkırtmacılık yapanlarda, ahlak kavramı yerleşmemişse yapacak bir şey yok.

Şüphesiz herkes gibi bizler de duyum alıyoruz.  Ancak adı üstünde duyum işte. Tüm çabalarıma karşın bazı duyumlarımı Teyit ettirtemedim. Ser verip sır vermiyorlar.

Sevgili okurlarım;

Geçen haftaki köşe yazımda, THY işvereninden hiç ses çıkmamasından ötürü bazı tahminlerde bulunmuştum. Bu tahminlerim hala aynı.

Bildiğiniz üzere, ben istihdam sorununun çözümü için yeni bir paket bekliyordum. İşte o paketin, önümüzdeki günlerde Meclis’e sevk edilmesi beklenen torba yasa teklifi öncesinde çıkabileceği söyleniyor. İlk aşamada işten çıkarma yasağı, ücretsiz izin desteği, kısa çalışma ödeneği gibi halen uygulanan düzenlemeler üzerinde çalışılıyor. Bu kapsamda işten çıkarma yasağının uzatılması da masada.

Halen yürürlükte olan işten çıkarma yasağı, 17 Nisan 2020’de çıkarılan geçici yasa maddesiyle uygulamaya geçmişti. Bu düzenlemeyle, 3 ay süreyle işten çıkarma yasaklanmıştı.

İşten çıkartma yasakları, yeni bir paket açıklanmazsa 17 Temmuz’da sona ermiş olacak. Ancak gündemde olan bir diğer maddeye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işten çıkarma yasağını 3 ay uzatma yetkisi bulunduğunu ve bu yetkinin kullanılabileceğini geçen hafta yazmıştım. Hala aynı düşüncedeyim. Bu karar alınırsa işten çıkartmalara 3 ay daha müsaade edilmeyecek ve kısa çalışma sistemi devam edebilecektir.

İşten çıkartma olmadan önce şirketin kasası dolmalı ki; daha vicdani kararlar alınabilsin. Buda ancak 2020’nin 3. çeyreğinin iyi geçmesi ile mümkün olur.

Aksi takdirde Cumhurbaşkanımız yetkisini kullanmayıp “Benden bu kadar destek yeterli” derse THY’nin seçenekleri azalacakB ve C planlarını gündeme getireceklerdir. Umarım bu duruma gelinmez.

B ve C planlarını THY’nin uçuş ekipleri tahmin ediyorlardır diye düşünüyorum. Bilmeyenler için burada yazmamamın sebebi, diğer yalan dolan haberleri ile ünlü magazin haber sitesinin durumuna düşmemektir.

Şüphesiz, kısa çalışma ödeneğinin yanı sıra ücretsiz izin ve izin sürecinde kullandırılan 1.170 TL’lik destek de uzatılmalı. Bu sistem düşünülmüyorsa başka bir isimle yeni bir sistem de gündeme gelebilir.

Burada hükümet için önemli olan, her geçen gün artan ve artacağı belli olan işsizlik ve yüksek enflasyon olacaktır. İşsizlik ve enflasyonu düşüremeyen veya sabitleyemeyen ülke yönetimini ve çalışanları çok zor günlerin bekleyeceğini söylemeye bile gerek yok.

Erken seçim söylentilerinin yaygınlaştığı bu dönemde kimse bu riske girmez diye düşünüyorum.

Olur ya; bu iyi niyetli tahminim tutmadı diyelim;   

Kısa çalışma sistemi kaldırılıp işten çıkartmalara sessiz kalındığında, THY’nin ne yapacağını tahmin etmek hiç de zor değil.  Kadroları, maaşları, ikramiyeleri ve fazla mesaileri tekrar değerlendirmeye tabi tutmak için B ve C planlarını devreye sokacaklardır.

Umar ve dilerim ki; THY ve sektörün diğer şirketleri hiçbir çalışanını kapıya koymadan, hakkını yemeden bu dönemi kapatabilsinler…

 

 

 

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

33 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Aviator
22 gün önce

Kısa çalışma ödeneği hükümetin bir lutfu değil, benim onlarca yıldır kesilen işsizlik fonundan karşılanıyor.Yasa Cumhurbaşkanı 3 ay daha uzatabilir diyor.Para benim paramsa bunda söz sahibi niye ben değilim o ayrı bir mevzu ama uzatırsa ne ala uzatmazsa ne ala.Kimse kimseye ulufe dağıtmıyor

sefa bey
22 gün önce

Gerçekçi bir makale seviyeli de. Yavaş yavaş ilerliyor be zamanı iyi değerlendiriyorsunuz. O büfeci herif yangına körükle gidiyor ve hergün seviyesini düşürüyor. Siz aynen devam

Teknisyen Bey
22 gün önce

Sefa Bey bu şekilde bir yazı yazıp ihtimalleri böyle açıklamak gerçekten çok daha doğru. Teşekkür ederiz. İnsanları korkuya teşvik etmek yanlış hele ki böyle bir kriz ortamında. İnsanlar aidiyetini yitiriyorlar birileri yazılarına fazla beğeni ve yorum alsınlar diye. Fakat gerçeklerden de kaçılmaz. Herkes uçucuları yazıyor ama Teknikte ve diğer iştiraklerde neler olabilir bunları söylemiyorlar. Yazılarınızı severek takip ediyoruz fakat bu konulara da değinirseniz bizi mutlu edersiniz. Saygılar

Hale
22 gün önce

B ve C planlari diyerek en az diger yayin organi kadar spekulasyon yapmis oluyordunuz ne yazik ki. Sektorun sadece 5N 1K’dan bu kadar uzak haber anlayisina sahip iki kanaldan haber alabiliyor olmasi ne yazik.

Alpha Floor
22 gün önce

Adalet nickli arkadaş şaka yapmış herhalde?! Kabin amiri ile yeni başlayan FO bir mi? Tabii ki pilot daha fazla alacak. 2 yıl eğitim, psikomotor sınavları, yabancı dil sınavlarını geçerek pilot olduk. Qatar Airways’te yılların kabin amiri anca 3 bin dolar alıyor, FO ise 10-12 bin dolar maaş alıyor. Durum Emirates, Etihad için de farklı değil. Pilot maaşı diye diye bir hal oldunuz. Kıskanıyorsan sen de ol.

Alpha floor a
22 gün önce
Reply to  Alpha Floor

Eyvallah ,araplarda ki kabin ve kokpit maaş uygulaması doğrudur .teknisyen maaşları ise fo ile aynıdır. Bunuda yaz .

Sefa bey
22 gün önce

Büfeci ne yaptığı ne yazdığı belli olmayan felaket tellalı birisi itibar edilen biri değil cumhurbaşkanı ülkenin gözbebeği olan bir kuruma sahip çıkar hevesleri kursağında kalır sizin seviyeli ve birleştirici yazılarınız itibarlı biri olduğunuz için itibar görüyor

Revizyon
22 gün önce

Havacılık bir ekosistemdir. Yerde oturan ve üretici tavsiyelerini kontrol eden , süreç geliştirmeye çalışan mühendis de , eli anahtar tutan / uçakların arızalarını gideren yetkili teknisyenler de, güvenli bir uçuş / müşteri memnuniyeti sağlayan kabin ekibi de, uçağın güvenli şekilde sefer yapmasını sağlayan kokpit ekibi de ayrı ayrı değerlidir . Kendini değersiz hisseden herkes pilot olmaya kalkarsa sen de ol diyen gerzekler ilk işsiz kalacaklar olur. Yeni gelen ucuzdur, senyorite problemi yaratmaz, bir de eğitimi şirketten aldıysa on sene ağzını açmadan uçar. Hele şirket içinde öğütülmüş bir birimden geliyorsa tadına doyum olmaz. Kendi kadrolarınızı başkalarıyla doldurmak yerine herkesin kutlu olduğu… Devamını oku »

Basligin icerine ulasabilmek cokk zor
22 gün önce

Abi baslik herkesin dikkatini cekiyor yaziya girdiginde ilk 5 paragraf kendi hayatinizdan parcalar sonra ki 5 paragraf diger siteye laf cakma diger 5 paragraf eski haberlere gonderme. Haber basligina ulasmak icin iki sayfa yazi okumak gerekiyor. Yazdiklariniz sikici veya alakasiz degil ama bu ortamda herkes once haber basliginizla ilgili haberi okumak istiyor. Bu nedenle diger yazdiklarinizi okumadan geciyorum. Yazdiklariniz guzel seyler kendi hayatiniz gecmisiniz ve diger siteyle olanlar okumak guzel ama su ortamda herkes isinin gelecegi ilgili haberleri okumak istiyor.

Revizyon
22 gün önce

Çalışanların birbirine böyle düşman gibi baktığı yerde yöneticiye gerek yok. Sistem kendiliğinden herkesin kazanımını aşağı çeker.
Benim meslek seçimi yaptığım zaman 1500 dolar civarında bir para ile ise başlanıp 5 sene tecrübeli onaylayıcı bir personel olunca 3000 dolar artı görev ücreti alınıyordu.
Bu şartlar ülke ortalamasına bakınca orta gelir seviyesine denk geliyordu. Ve o ailelerin çocukları aldıkları eğitimi böyle bir işe girerek degerlendiriyordu.
Şu anda bu paraya nasıl bir personel alındığını benim irdelememe gerek yok. Göz var izan var.
Bir işin saygınlığı çok kolay bitirilir. Ama çok kolay tekrar kazanılmaz.

Pembe zihniyet
21 gün önce

Arkadaşlar, pilotları aşağı çekmek isteyen yok. Söylediğimiz fedakarlık çok alandan olması gerektiği. Bu süreç bittiğinde de adaletli maaşların olması. Her koyun kendi bacağından asılır diyenler, bir gün kendi bacağından asılır, kurtlar sofrasında lokma olursunuz. Sizin çelik çomak sendikalarına bizleri mecbur bırakanlar sizinle neler yapmaz, bir düşünün. Herkesin bir olması gerekir, yoksa başkalarının insiyatifinde maaşlara devam