Türk Hava Yolları Bazı Pilotlarını Geçici olarak TSK’ya Verebilir…

Türk Hava Yolları Bazı Pilotlarını Geçici olarak TSK’ya Verebilir…

Türk Hava Yolları, ”havacılık endüstrisinin pandemi öncesi operasyon seviyelerine dönmesini beklediği 2020 yılı sonuna kadar herhangi bir işten çıkarmaya karşı koyacağını ve nitelikli işçilerini koruyacaklarını” açıkladı.

Korona virüsü pandemisinin ortasında; havayolları, filo boyutlarını azaltmak ve yaşlanan uçakları ekonomik verimliliği artırmak için daha verimli ve yeni uçaklarla değiştirmek için incelemeler yapıyorlar. Southwest Airlines ve United Airlines gibi bazı şirketler, gelirlerini arttırmak için bazı uçaklarını satıyor ve geri kiralıyor. Türk Hava Yolları, sermayeyi artırmak için etkili bir yöntem olduğunu belirlediği için ‘satış ve geri kiralama sözleşmeleri’ yapmayı da düşünmektedir.

Krizle mücadele amacıyla, THY uçak siparişlerini de azaltıyor. THY 77 adet Airbus A321neo, 25 adet Airbus A350-900 XWB, 55 adet Boeing 737 MAX ve 14 adet te Boeing 787 Dreamliner için siparişleri şimdilik askıya almayı düşünüyor;

Uçak siparişlerini yeniden değerlendirmesi, maliyetleri yönetmek için uyguladığı önlemlerden sadece biri olarak görülüyor.

THY ayrıca, kısa ve orta vadede sermaye harcamalarını en aza indirgemek ve nakit tasarrufu sağlamak için yedek motorlarını satma ve geri kiralama planları hazırlıyor. Ayrıca; dünyanın dört bir yanından gelen birçok devlet, havayollarının yakın tarihin en büyük havacılık kriziyle savaşmasına yardımcı olmak için kurtarma hizmetleri duyurduğu bir zamanda, THY’nin, henüz bir hükümet kurtarma paketi almamış olması da dikkat çekicidir.

THY yönetim kurulu başkanı İlker Aycı; konuyla alakalı olarak, “2020 ve 2021 yıllarını kârlılık değil, yıllarca sürecek bir istihdam koruması olarak görüyorum. İstihdamı 2021 yılı sonuna kadar korumayı hedefliyoruz. İşimiz, işten çıkarmalara karşı olabildiğince direnmek. Havacılık endüstrisi, vasıflı profesyonel sıkıntısıyla karşı karşıyadır ve kalifiye iş gücümüzü de mümkün olduğunca bünyemizde tutmak bu dönemde birinci önceliğimizdir” dedi.

Ayrıca; Türk Hava Yolları için çalışan bazı pilotların; hava yolculuğuna talebin talebinin korona virüsü öncesi seviyelere dönene kadar, geçici olarak Türk Hava Kuvvetleri’nde görevlendirilmesi düşünülmekte denmekte

CEO İlker Aycı; “Savaş uçağı pilotu veya eğitmen pilotu olarak görev yapabilir ve yeni pilotlar yetiştirebilirler. Bu bağlamda, onlar için bir fırsat olduğuna inanıyorum ”dedi.

Havayolu aynı zamanda, finansal performansı iyileştirmek ve kriz koşullarına yanıt vermek için uçuş ağında bir azaltıma gitmeyi düşünüyor. THY Uçuşları azaltacak veya korona virüs pandemisinden en fazla etkilenen ve karlı olmayan rotalardan çekilecektir.

Türk Hava Yolları; 5.432 pilot ve 12.052 kabin ekibi istihdam ediyor.Bunun yanı sıra, tüm iş birimleri ve iştiraklerinde 46.482 personele sahip ve bu da onu Avrupa havayolları arasında en büyük işverenlerden biri haline getiriyor. Avrupa’nın üçüncü büyük havayolu şirketi olarak filosunda da 360 uçak bulunuyor

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

38 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Yerli
1 ay önce

Yabancı pilotları gönderin. Zaten en az 700-800 kişilik yer açılacaktır. Ülkelerinde bizim yüzümüze bakmayan yabancıları istihdam etmeye mecbur muyuz?

Kaptan
1 ay önce
Reply to  Yerli

Biraz zor adamlar bizim gibi önüne konulan her kağıdı imzalayıp girmedi şirkete

Pilot
1 ay önce

THY’de ki yabancı pilotların iş akdi fesh edilmeli. İhtiyaç olduğu süreçte istihdam edilmişlerdi şimdi ise ihtiyaç yok.Tabii ki herkes taşın altına eline koymalı. Tüm dünyada işten çıkarmalar var. Ülkemizde bir çok işsiz kalmış pilot varken bayrak taşıyıcı olan THY için de yabancıları istihdam etme vakti dolmuştur diye düşünüyorum.

Baki
1 ay önce

Covid’den önce pazar,bayram,yol-köprü paraları zaten gitmişti.Covid tedbirleri gereği zaten maliyetler düşüyor.Petrol fiyatları düştü.Uçak içi ikramlar iptal olacak.Ya da minimum olacak.Lounge ikramları kalkıyor.Biletler dövize endeksli olduğundan tl olarak artacak.Kargo gelirleri deli arttı.Uçak-motor kira gelirleri düşüyor.Sigortalatma bedelleri düşüyor.Euro control fiyatları düşürüyor ya da erteliyor.Shgm/Dhmi indirimler yapıyor ve alacakları erteliyor.Devlet kısa çalışma ödeneği sübvanse ediyor.Yani uzun lafın kısası şirket giderleri ciddi azalıyor.Bunları bile bile personelden yüklü fedekarlıklar beklemek saçma .Kimsenin maaşına dokunmayın.Zaten NİSAN-MAYIS-HAZİRAN aylarında personel gideri minimumda.İnsanları mutsuz etmeyin.Sendikalar sıkı takipçi olun ve personel haklarını koruyun.Çalışanlar aptal yerine konmasın.

alı pendaz
1 ay önce
Reply to  Baki

ucak kıralarınıda sen ver bu ay guzel arkadasım fazla deyıl ıkıyuz mılyon usd

Öneri
1 ay önce

40 yaş altındaki tüm pilotlar (asker/sivil) ayırım yapmadan büyük onur ve gururla bu göreve talip olmalı

Oda spreyi
1 ay önce

Vay anasını arkadaş. Herkesin gözü kardeşinin ekmeğinde. Kimi diyor ki ‘senden 40 kesilsin’, diğeri diyor ‘sana 30 bile çok..’ İnsanlıktan çıkmışız, haberimiz yok.

Pilot
1 ay önce

Pilot maaşı kadar kafanıza taş düşsün. Heryerde israf hat safa sen pilot maaşı diyosun. Sık dişini ol pilot

Tec1
1 ay önce
Reply to  Pilot

heeee Safa beyinde senin yerine geçmeye ihtiyacı var da…

Technicc
1 ay önce

En dusuk maası alan teknısyen ztn diger gruplara gore pılotlar Bi gecede yuzde 40 zam nasıl aldıysa fedakarlıkta edecek yenı giren hostes 8 9 bin TL baslıyo olmaz bole sısteme azdan az coktan cok kesilmeli 5 bin TL den fazla kabın memuru maası olmamalı yenı baslıyanlar için

Emekli C/S Teknisyen
1 ay önce
Reply to  Technicc

Allah acısın size TGS var Taşeronlar var hiç aşağıya bakıyormusunuz işsizler var

Emekli teknisyen'e
1 ay önce
Reply to  Technicc

Oraya emekli teknisyen yazınca emekli teknisyen oldun demi 🙂

Technicc
1 ay önce
Reply to  Technicc

TGS den bize ne kardesim temizlikcinin yaptıgı işle motor sök tak yapan 3 vardıya calısan teknısyen İn işi birmi yenı giren TGS elemanı İle yenı baslayan TGS elemanı arasında bin TL fark var adsletmı bu bordro ortada ac bak arastır sırket te hostes kadar degeri yok teknıgin

Technicc eeee
28 gün önce
Reply to  Technicc

Hostes kadar ol hostes kadar al 😉 pilota laf eden pilot olsun, hostese laf eden hostes olsun.. Olamıyorsan veya olmuyorsan saygı duy. Ya da en iyisi soda iç hazımsızlığını alır 😀

Pegasus
1 ay önce

Degerli Arkadaslar Corona herkese cok sey ogretti ve hepimiz neyi gördük hiç bir seyin garanti olmadigini tabiki;artik havacilikta yuksek maaslar beklemesin kimse; cunku bu maaslari verebilecek sirket kalmadi;Qatar bile sallaniyor;lufthansa malum ama bizim THY globally yours ama ;yoneticilerde sessizlik;bu krizi kim profesyonelce kimseyi magdur etmeden yonetti bence Pegasus kimse sikayetci degil herkes sirketim diyor;bravo Ali Sabanci bravo Mehmet Nane beyler ve diger emegi gecenlere;birileri bari görup oğrense krizin nasil yonetildigini.

Düz bir Memur
1 ay önce

“2020 yılı sonuna kadar nitelikli çalışanları koruyacağını” bildirmiş sayın başkan. Peki nitelikli çalışanlar kimlerdir şirkette ? Niteliksiz olanların durumu ne olacak acaba? Nitelik sadece sahip olduğu lisans mıdır? Eğer öyle ise pilot ve teknisyen dışındaki çoğunluğu oluşturan kabin memurları, uzman,memurların durumu ne olacaktır? Saygılar.

Bir bilen
1 ay önce

pek de mantıksız sayılmaz çıkaracağına kiralamak