Havada Motorun Fan Cowl ve Nose Cowl’ı Uçtu…

Havada Motorun Fan Cowl ve Nose Cowl’ı Uçtu…

ABD Chicago, Illinois merkezli United Airlines Boeing 777-200 tipi uçağın sağ 2 numaralı motorun fan cowl’u kilidinden kurtularak uçtuktan sonra uçak Honolulu’ya acil iniş yaptı.

Olay 1175 sefer sayılı uçağın Pasifik üzerinde uçuşu sırada meydana geldi. Yolcular büyük bir patlama duyulduğunu ardından uçağın sallanmaya başladığını bildirdi. Uçaktaki 363 yolcu ve 10 ekip üyesi korku dolu anlar yaşarken uçak Honolulu’ya güvenli bir şekilde indi.

Motor üreticisi, Boeing 777’nin Pratt & Whitney PW4000-112 inç motorlarından güç aldığını söyledi.

NTSB-Ulusal Ulaştırma Emniyeti soruşturma başlatırken,  şirketten yapılan açıklamada, “Pratt & Whitney yetkilileri soruşturmayı destekliyor” denildi.

Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapitano

Videodan anlaşıldığına göre, yabancı bir cisim çarpması, yanlış montaj veya görülmeyen bir çatlak/kırık benzeri ön hasar nedeniyle önce Nose Cowl koparak motordan ayrılmış, hücum kenarı boş kalınca doğal sonuç olarak her iki Fan Cowl’da kopup ayrılmış olmalı. Fan kaportası gidince Pylon kaportasının hücum kenarının da çarpan hava nedeniyle kopmaya başladığı görülüyor. Dikkati çeken bir başka husus da, Nose Cowl’ın Frame’e bağlandığı cıvata deliklerinin hepsi boş olarak görülüyor. Fan pallerinden birisi kökünden yanındaki de yarısından kopmuş. Patlama şeklinde dağılan Nose Cowl parçaları fan pallerini hasarlamış sanırım. Kopan Nose Cowl parçalarının kanat ve/veya Yatay Stabilize hücum kenarlarında önemli hasara sebep olmaması sevinilecek… Devamını oku »