Kokpitte namaz konusu Meclis'e taşındı. Kaptan pilot neden işten çıkarıldı diye soruldu

Kokpitte namaz konusu Meclis’e taşındı. Kaptan pilot neden işten çıkarıldı diye soruldu

THY’de “Kokpitte namaz kalmanın uçuş güvenliğini tehlikeye atabileceği görüşünü” dile getiren kaptan pilotun işten çıkarılması TBMM Meclisi gündemine getirildi. Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na pilot neden işten çıkarıldı diye soruldu.

Türk Hava Yolları’nda “Kokpitte namaz kılmanın uçuş güvenliğini tehlikeye atabileceği görüşünü” ifade eden Kaptan pilotun işten çıkarılması Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşındı.

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Namık Tan, soru önergesi hazırladı, Ulaştırma Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’nun yanıtlamasını istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Namık Tan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’na Türk Hava Yollarında kıdemli bir kaptan pilot K. G.’nin “kokpitte namaz kılmanın uçuş güvenliğini tehlikeye atabileceği görüşünü” dile getirdiği için işten çıkarılmasına dair iddiaları sordu.

CHP’li Tan önergesinde “Geçtiğimiz günlerde basında yer alan bazı haberlerde, Türk Hava Yolları (THY) bünyesinde 20 yıldır görev yapmakta olan bir kaptan pilot K. G.’nin , “performans düşüklüğü” gerekçesiyle işine son verildiği; fakat bu kararın arkasındaki asıl sebebin, bu pilotun Kanada’nın Vancouver kentine gerçekleştirmekte olduğu bir uzun mesafe uçuşu sırasında kendisine eşlik eden yardımcı pilot (first officier) M. F. S. ile yaptığı bir konuşmada, “uçağın kokpitinde namaz kılmanın uçuş güvenliği açısından riskli olabileceği” şeklinde bir uyarıda bulunması olduğu iddia edilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir