KKTC'den düzenleme tepkisi! 'Ülke turizmine darbe'

KKTC’den düzenleme tepkisi! ‘Ülke turizmine darbe’

KKTC’de faaliyet gösteren turizm sektörü yetkilileri BDDK’nın kredi kartlarında havayolu, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurtdışı harcamalarını kaldırması üzerine açıklamalar yaptı. Yetkililer kararı KKTC turizmine darbe olarak niteledi.

Yeni Düzen Gazetesi’nden Serap Şahin’in haberine göre BDDK’nın aldığı karar ile ilgili sektör temsilcileri açıklamalar yaptı.

BDDK’nın almış olduğu kararı Türk Lirasını korumak üzere alınan bir karar olarak değerlendirilirken gereken girişimlerin yapıldığını belirterek kararın mantığa uygun olmadığını söylediler. Ülke turizmine olumsuz yansıyacağını belirterek uçak fiyatlarının düşmesi beklenirken böyle bir karar ile karşı karşıya kalındığını söylediler.

‘DÜNYADA TL KULLANAN TEK YURT DIŞI ÜLKESİYİZ’

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KTOB) Başkanı Dimağ Çağıner: BDDK’nın Türk Lirasını korumak üzere karar aldığını belirterek ” Kredi kartı taksitini kullanarak döviz borçlanmasının önüne geçilmek isteniyor ancak BDDK yurt dışı olarak algıladığı her şeyi dövizle işlem gördüğünü düşünüyor. Ancak dünyada Türk Lirası kullanan tek yurt dışı ülkesi de biziz. Aslında sehven alınmış bir karardır.” dedi.

Kararla ilgili Türkiye Büyükelçiliğine gerekli girişimlerin yapıldığını belirterek “Konuyu ivedi bir şekilde gerekli mercilere bildirdiler. Önümüzdeki saatlerde konuyla ilgili düzeltme kararı alacağına inancımız tamdır.” dedi.

Çağıner, aksi bir kararın alınmasının ülke turizmini derdinden etkileyeceğini vurgulayarak “yanlışlıkla alınan bir karar. Yapılan destekleri düşünürsek niyetlerinin de bu olmadığından eminiz” dedi.

‘KIBRIS’A GELMEZ YURTİÇİNDE GEZER’

Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun ise alınan kararın ise “KKTC’ye gelen turist sayısını azaltacak bir karar” dedi.

Alınan karara yönelik ilgili bakanlığı herhangi bir açıklama yapılmamasının da üzücü olduğu ifade ederek “Bu şu demektir: Artık insanlar kredi kartı ile tatile çıkamayacak. Uçak biletini kredi kartıyla ödeyemedikten sonra Kıbrıs’a gelmez, yurtiçinde gezer.” dedi.

Gelen yolcu sayısında da azalma olacağını da vurgulayarak öğrencilerin ailelerinin bile gelmeyeceğini, pandemiyle yara alan turizm sektörünü yaralayacağını belirtti.

“Sektörü düşünen yok, halkı düşünen yok. Yurtdışında reklamımız yok. Türkiye Turizm Bakanlığı bizim reklamımızı yapıyor. Turist sayısında 2019’daki oranı yakalayacaktır. Acentelerin, rehberlerin durumu içler acısı” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir