featured

Katar'ı Türk Yazılımı Uçuracak

Askeri havacılıkta pilotların ve teknik uçuş personelinin eğitim ihtiyaçlarını desteklemek üzere anahtar teslimi akademi konseptleri sunan HAVELSAN’ın son ürünlerinden biri Katar için üretildi.

Şirket, Katar Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan AW139 helikopteri gereksinimlerini karşılamak için helikopter sistemleri geliştirdi.
Pilot koltuğuna oturulduğu andan itibaren gerçek bir uçuş deneyimi yaşatan simülatörde, havada karşılaşılabilecek hemen her türlü durumu ve operasyon seçeneğini test etmek mümkün. Farklı hava koşullarının yaratılarak pilot kabiliyetlerinin test edilebildiği simülatörde, Katar semalarında kar yağışı altında helikopter kullanımı da deneyimlenebiliyor.
Simülatörde Katar’ın yaklaşık 11 bin kilometrekarelik sınırının yüksek çözünürlüklü, 100 bin kilometrekarelik Körfez Bölgesi’nin de orta çözünürlüklü uydu görüntüleri kullanılıyor.
HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, AA muhabirine, şirketin sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın en büyük simülatör üretim merkezine sahip olduğunu ve merkezde hava, kara ve deniz unsurları için eğitim amaçlı simülatörler üretildiğini söyledi.
 
Katar için üretilen simülatörün, simüle edilen helikopterin yaklaşık 2 katı fiyata sahip olduğuna işaret eden Atalay, şöyle konuştu:
“Helikopterdeki motor ve pervane hariç tüm parçalar simülatörde de var. Simülatörü kullandığınızda gerçek helikopterin içine oturmuş gibi oluyorsunuz. Bir dizi elektronik sistem yardımıyla her türlü hava koşulunda ve istenilen coğrafyada helikopteri uçuruyor gibi hareket edebiliyorsunuz. Helikopterin karşı karşıya kaldığı koşullarda gösterdiği areodinamik özellikler simülatörde aynen yaşanabiliyor. Öyle ki simülatörde gerçek bir helikopterden daha yüksek bir teknoloji kullanılıyor.
Aslında pahalı gibi görünen bu teknoloji hesaplamalara göre yaklaşık 3 yılda kendini amorti ediyor. Çünkü gerçek helikopter üzerinde eğitim vermeye kalkarsanız bunun maliyeti çok daha yüksek oluyor. Karşı karşıya kalınacak maliyetler dikkate alındığında da simülatör üzerinde verilecek eğitim çok daha ucuza geliyor.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir