featured

Katar – BAE Hava Sahasında Kriz Sürüyor

BAE’ye ait herhangi bir sivil uçağın taciz edildiğine ilişkin iddiaları yalanlayan Katar, Abu Dabi’yi, hava sahasını üçüncü kez ihlal etmekle suçladı.

DOHA (AA) – Katar, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ait herhangi bir sivil uçağın taciz edildiğine ilişkin iddiaları yalanlayarak, Abu Dabi’yi, hava sahasını üçüncü kez ihlal etmekle suçladı.
Katar resmi haber ajansının Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lulve el-Hatır’ın açıklamasına dayandırdığı haberinde, “Katar savaş uçaklarının BAE’ye ait herhangi bir sivil uçağa tacizi söz konusu olmamıştır. BAE Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından ortaya atılan iddialarda doğruluk payı bulunmamaktadır.” denildi.
Söz konusu iddianın, BAE’ye ait C-130 model askeri kargo uçağının Doha yerel saatine göre 03.10’da Katar hava sahasını ihlal etmesinden sonra ortaya atıldığını ifade eden Hatır, Katar devletinin, gerekli hukuki önlemleri alacağını aktardı.
Hatır, sistematik şekilde yürütülen medya saldırısının, Katar’ın, “BAE’ye ait askeri kargo uçağının, 21 Aralık ve 3 Ocak’ta ulusal hava sahasını ihlal ettiğine dair Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri ve BM Güvenlik Konseyine şikâyet mektubu göndermesinin” ardından yaşandığına dikkati çekti.
Bu gelişmelerin ardından BAE’den de yanıt geldi.
BAE, Katar askeri uçaklarının Manama’ya doğru giden BAE’ye ait iki uçağı taciz ettiğinin Bahreyn radarları tarafından belirlendiğini öne sürdü
MANAMA (AA) – Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn radarlarının, rotası başkent Manama’ya doğru olan iki sivil BAE uçağının Katar askeri uçakları tarafından taciz edildiğini belirlediğini iddia etti.
BAE haber ajansı WAM’ın, Sivil Havacılık Genel Müdürü Seyf es-Suveydi’nin açıklamalarına dayandırdığı haberde, “Bahreyn radarları, Katar askeri uçaklarının BAE’ye ait sivil uçakları taciz ettiğini tespit etmiştir. Masum insanların hayatını tehlikeye atan bu taciz, uçaktaki mürettebat ve yolcular tarafından da görülmüştür.” ifadesine yer verildi.
Uçaklarda farklı uyruklardan 277 yolcu bulunduğu kaydedilen açıklamada, tacizin Uluslararası Manama Havaalanı’na inişe az bir zaman kala gerçekleştiği, uçakların tüm uçuş izinlerinin alındığı ve bunun Katar tarafından da bilindiği ileri sürüldü.
BAE’nin iddialarıyla ilgili Bahreyn tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Katar ise daha önce yaptığı açıklamada, BAE’ye ait herhangi bir sivil uçağın taciz edildiğine ilişkin iddiaları yalanlamıştı.
Ne Olmuştu?
BAE Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden bugün yapılan ilk açıklamada, “Bahreyn seferini yapan sivil uçağın, havalandıktan bir süre sonra Katar savaş uçakları tarafından taciz edildiği” iddia edilmişti.
Katar tarafından yalanlanan ilk iddianın ardından, BAE’ye ait ikinci bir sivil uçağın yine taciz edildiği öne sürülmüştü.
Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin 5 Haziran 2017’de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.
AA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir