Kaptan Pilot Tutuklandı! Uçuş iptal edildi

Kaptan Pilot Tutuklandı! Uçuş iptal edildi

United Airlines’in iki pilottan birinin tutuklamasının ardından Cumartesi günü Edinburgh’dan Newark’a yapacağı günlük uçuşu iptal etmek zorunda kaldı.

Görevliler rutin bir güvenlik kontrolü sırasında pilotun el bagajında bir şok tabancası buldu.

Bu tür yüksek voltajlı şok tabancaları (Taser) Birleşik Krallık’ta resmi olarak ateşli silah olarak kabul edilmekte ve kesinlikle yasak. Ateşli silah bulundurmak uzun süreli hapis cezasıyla sonuçlanabilir. Şok tabancası, tüm uçuş ekibi uçağa giderken yapılan rutin bir kontrol sırasında havaalanı güvenlik personeli tarafından fark edildi. Birleşik Krallık’ta uçuş personeli için silah vb. taşıma konusunda herhangi bir muafiyet bulunmamakta.

56 yaşındaki pilot Cumartesi günü ateşli silah suçuyla bugün (Pazartesi günü) Edinburgh’da hakim karşısına çıkması bekleniyor. United Airlines, polis soruşturmasının sonucunu beklemek üzere pilotu görevden aldığını doğruladı.

United B 747’nin Cumartesi günü 09:25’te 37 sefer sayılı uçuşla Edinburgh’dan ayrılması planlanıyordu. Uçuşta 176 yolcu bulunuyordu, ancak United kaptan pilotun tutuklanması ve yerine hemen yeni bir kaptan bulunamaması nedeniyle uçuşu iptal etmek zorunda kaldı. Havayolu, yolcuları alternatif bağlantılarda yeniden rezervasyon yapmaya çalıştı.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pilot ve uçuş görevlileri sendikaları üyelerini, özellikle silah yasalarının Amerika Birleşik Devletleri’ndekinden çok farklı olduğu uluslararası uçuşlarda, seyahate çıkmadan önce bagajlarının içeriğini iki kez kontrol etmeleri konusunda defalarca uyardı. Amerika Birleşik Devletleri’nde pilotların (uçuş güvertesi görevlileri) 2001 yılındaki terör saldırılarından bu yana kokpitte ateşli silah taşımalarına izin verilmekte. Ancak bu silahların kullanımı ve pilotların düzenli ateşli silah eğitimi sıkı bir şekilde kontrol edilmekte.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir