Kanada'nın Silah Ambargosuna Türk Savunma Sanayii Cevap Verdi: Elektro-Optik Sensör TOYGUN

Kanada’nın Silah Ambargosuna Türk Savunma Sanayii Cevap Verdi: Elektro-Optik Sensör TOYGUN

Kanada Hükümeti, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki savaşta Türkiye’nin takındığı tutum nedeniyle Ankara’ya silah ambargosu uygulama kararı almıştı. Bu ambargo kapsamında elektro-optik kameraların satışı engellenmişti. Ancak, Türkiye bu durumu fırsata çevirerek kendi elektro-optik sensör sistemini geliştirdi. Savunma sanayii alanındaki projelerine bir yenisini ekleyen Türkiye, Aselsan imzası taşıyan TOYGUN adlı elektro-optik sensör sistemini tanıttı.

TOYGUN, Aselsan’ın geliştirdiği elektro-optik sensör sistemi olup, KAAN, Kızılelma ve ANKA-3 gibi hem insanlı hem de insansız hava araçlarında kullanılacak. Yüksek çözünürlüklü termal görüntüleme yeteneğine sahip olan TOYGUN, tekli ve çoklu hedef takibi, otomatik hedef tanıma, lazerle hedef işaretleme ve mesafe ölçme gibi birçok özelliği bünyesinde barındırıyor.

Lazer mesafe bulma görevi de gerçekleştirebilen TOYGUN, hedefin mesafe bilgisini en az 35 kilometre mesafeye kadar hassas bir şekilde belirleyebilme özelliğine sahiptir. Ayrıca, lazer nokta takibi ile hava-hava ve hava-yer görevlerine uygun hedefleme sistemi de TOYGUN’un özellikleri arasında bulunuyor.

TOYGUN’un teknik özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Sensör Çözünürlüğü: 1280×1024
  • Menzil: 35 km’ye kadar NATO STANAG 3733 ile uyumlu
  • Sensör Ünitesi Ağırlığı: 120 kg (azami)
  • Fasetli Cam Modül Ağırlığı: 22 kg
  • Çalışma Sıcaklığı: -40°C ile +70°C arası

Türkiye, bu yerli ve milli ürünle elektro-optik sensör sistemleri konusunda dışa bağımlılığını azaltarak savunma sanayisindeki gücünü bir adım daha ileriye taşımayı hedefliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Madem öyle niye Kanada ambargoyu kaldırdı diye adamın biri memnuniyetini dile getirdi? Madem kamera vs yapabilecek gücümüz vardı niye bunca sene bekledik? Ve siyasal islamcı,din tüccarları niye böyle şeylere öz Türkçe isimler veriyor? Millete ne versen yiyor hamdolsun…

    Cevapla