KABİN BAGAJLARI TAHLİYEYİ…

KABİN BAGAJLARI TAHLİYEYİ…

Sukhoi Superjet-100 Moskova’da Şeremetyevo Havaalanı’na acil iniş yapıp kuyruk kısmından alev aldıktan sonra, 73 yolcu ve beş mürettebatı tahliye operasyonu nefesleri kesti. Ancak tüm çabalara rağmen 41 kişi kurtarılamadı.  Zamanında müdahale eden itfaiye yangını söndürmek için uğraşırken, diğer yandan ön bölümden yolcular hızla tahliye edilmeye başlandı. Kommersant gazetesinin haberine göre, bu sırada bazı yolcuların hızlı tahliyesini, diğerlerinin el bagajlarını kurtarma kaygısı zora soktu…

Gazeteye konuşan yolcular, tahliyenin yapıldığı ön sıralardaki bazı kişilerin el bagajlarını almak için uğraşmaları yüzünden, uçağın arka kısımlarında oturan yolcuların ön taraftaki acil çıkış kapısına ulaşmakta zorluk çektiklerini söyledi.

“Uzmanlar, ‘Bazı yolcuların eşyalarını almak isteyişi, yangının çıktığı arka sıradakilerin yolunu engellediği  için daha fazla can kaybı yaşanmış olabilir’ dedi. Uçağın arka kısmındaki acil durum çıkışı yangın yüzünden kullanılamamıştı.

Bu arada Aeroflot Havayolu şirketinin basın sözcüsü Maksim Fetisov, yanmaya başlayan Sukhoi Superjet-100 uçağından yolcu tahliyesinin normlara göre 90 saniye iken 55 saniyede tamamlandığını duyurdu.

Bir başka yolcu da, kabin ekibinin soğukkanlılığı ve tahliye işlemlerini panik yapmadan yönetmenlerinin  kendilerini kurtardığını vurguladı.

Olası bir kaza durumunda yolcuların kabin bagajlarını yerlerinde bırakması gerekiyor. Ancak panik haliyle yolcular eşyalarını yanlarına alırken ne yazık ki diğer yolcuların hayatını kaybetmesine sebebiyet veriyor.blank

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Kapitano
1 yıl önce

Video görüntüsünde uçağın daha inerken yanmaya başladığını görüyoruz. Havada yıldırım isabeti nedeniyle elektronik telsiz irtibatı yok olan uçakta yakıt kaçağı ve yıldırım nedeniyle yangın çıkmış olabilir (mi?) Neresinden bakılırsa bir facia yaşanmış. Rus kaza araştırma raporu kamu oyuna açıklanmayacağı için bu feci kazanın gerçek nedenini öğrenemeyeceğiz.

eski uzman
1 yıl önce
Cevapla  Kapitano

Sevgili kapitano, uçak kazalarından sonra herkes uzman olma hatasına düşer.Lütfen düşmeyiniz.Resmi raporu bekleyiniz.internette uçağın sağ dış tarafından çekilmiş iniş videosunu inceleyiniz.İnişte uçak yanmıyor vaziyette iken zıplıyor, ikinci yere teması sert olmuşa benziyor ve kuyruk bölümü alev alıyor.Lütfen sonuca atlamayın.Ecnebicesi dont’t jump the conclusion.