featured

Japan Airlines yolcuları aktarmalı gidiş-dönüş yolculuğu yaptı

Japan Airlines yolcuları iki saatlik kısa mesafeli bir uçuş yerine yedi saat uçuş yaparak Airbus A350 uçağında, aktarmalı bir gidiş-dönüş yolculuğu yaptılar.

Japan Airlines Airbus A350 uçağında 335 yolcu bulunuyordu. Tokyo-Haneda’dan Fukuoka’ya yaklaşık iki saatlik bir uçuş için ayarlanmışlardı. Ancak 19 Şubat günü, yaklaşık 900 kilometrelik kısa rotadaki yolculuk planlandığı gibi gitmedi.

JA07XJ tescil numaralı uçak iki saat geç kalktı. Bunun nedeni son dakikada yapılan bir uçak değişikliğiydi. JL331 sefer sayılı uçak saat 22:00’den kısa bir süre sonra Fukuoka’ya ulaştı. Ancak saat 22:00’den itibaren yürürlükte olan gece uçuş yasağı nedeniyle iniş izni verilmedi.

Diğer uçakların inişine izin verildi

Günün erken saatlerindeki zorlu rüzgar koşulları nedeniyle diğer uçuşlar da Fukuoka’ya geç ulaştı. Ancak aralarında Tokyo’dan gelen iki Japan Airlines uçağının da bulunduğu bu uçakların inişine yine de izin verildi.

Havalimanı, Asahi Shimbun gazetesine yaptığı açıklamada, kaçınılmaz olarak geciken inişlere saat 10’dan sonra izin verildiğini söyledi. Bu durumun hava koşullarından kaynaklanan gecikmeler için geçerli olduğu belirtildi.

Airbus A350 bu nedenle geri dönmek zorunda kaldı. Yakınlardaki Kitakyushu’ya iniş söz konusu değildi çünkü yeterli sayıda otobüs transferi mevcut değildi. Bu yüzden Tokyo-Haneda’ya geri dönüldü.

Gece 3’te Tokyo’ya geri döndü

Ancak dönüş yolunda uçağın Osaka’nın Kansai Havaalanı’nda durması gerekti. Gazete bunun yakıt ikmali için yapıldığını yazdı. Fakat başka kaynaklar ise gerekçe olarak mürettebat değişikliğini gösteriyor.

Uçak Haneda Havalimanı’na ancak gece 3’te inebildi – iki saat sürmesi beklenen uçuşun başlamasından neredeyse yedi saat sonra. Yolcular Tokyo’da bir otele ve ertesi sabah da Fukuoka’ya gittiler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir