İşte Yerli Havacılık Projelerimiz!

İşte Yerli Havacılık Projelerimiz!

Geçtiğimiz günlerde prototipi yayınlanan yerli savaş uçağı, yolcu uçağı ve daha bir çok yerli havacılık projesi yürütülüyor. Türkiye havacılık alanında iddialı olduğunu göstermeye çalışıyor. Sivil havacılık’da ve savunma sanayisinde yürütülmekte olan ve biten projeleri sizler için derledik.

1)T-129 ATAK

Yerli üretim helikopter T-129 ATAK bu yıl kullanılmaya başlanırken, ATAK’la birlikte Türkiye, helikopter üreten ve satan bir ülke konumuna geldi.

2) ANKA ve KARAYEL

İstihbarat sıkıntısını gideren İnsansız hava aracı ” ANKA” ve “Karayel” için ise silah monte edilmesi için çalışmalar devam ediyor.

3)ATMACA

Türk Deniz Kuvvetleri’nin gemi savar silahlarını millileştirme vizyonu kapsamında ROKETSAN’a ihale ettiği milli gemi savar füzesi ‘Atmaca’, 2016 yılında envantere girmesi planlanıyor.

4)Hürküş

TAI tarafından tasarımı yapılan yerli uçağımız Hürkuş ise orta-seviye eğitim için hava kuvvetlerinde kullanılacak.

5) Göktürk-2

Aralık 2012’de fırlatılan ilk yerli milli uydumuz Göktürk-2 Türkiye’nin uzaydaki gözü oldu. Teröristlerin konumunu Göktürk-2 ile takip eden güvenlik güçleri terörle mücadelede önemli başarılar elde ediyor.

6)Yerli Savaş Uçağı

7) – F-16 Modernizasyonu

– F-16 Modernizasyonu: Türkiye, geçen yıl Ürdün ve Pakistan’ın F-16 uçaklarının modernizasyonunu gerçekleştirdi.
– Uçuş Simülatörü: Havacılık eğitiminde büyük önem taşıyan ve pilotların yetişmesini sağlayan uçuş simülatörleri artık Güney Kore ve Pakistan tarafından da tercih ediliyor.

8) Yerli uçak, yeni ufuklar açacak

 

 

 

 

 

Bir Yorum

  1. tesekkurler   - Tarih: 27 Ekim 2015 - Saat 14:21   - Cevap Yazın

    İnş yapılır bu projeler

    0

    0