İstanbul Havalimanı Atatürk Havalimanı’nı geçemedi

İstanbul Havalimanı Atatürk Havalimanı’nı geçemedi

Dünyanın en büyük havalimanı olacağı iddiasıyla açılan İstanbul Havalimanı’nın hizmet verdiği yolcu sayısı, küçük olduğu gerekçesiyle kapatılan İstanbul Atatürk Havalimanı’nın gerisinde kaldı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) verilerine göre, İstanbul Havalimanı’nda mayısta 5 milyon 228 bin 447 yolcuya hizmet verildi. Atatürk Havalimanı’nda mayıs ayında geçen yıl 5 milyon 490 bin 229 yolcuya hizmet verilmişti. Düşüş oranı yüzde 4.76 oldu.

31 Ekim 2018 tarihi itibarıyla seferlere başlanan ve 5-6 Nisan 2019 tarihlerinde “Büyük Göç”ün gerçekleştirildiği İstanbul Havalimanı’nda 2019 yılı mayıs sonuna kadar (ilk 5 ayda) yolcu trafiği iç hatlarda 2 milyon 506 bin 369, dış hatlarda 7 milyon 452 bin 218 olmak üzere toplamda 9 milyon 958 bin 587’ye ulaştı.

Kriz vurdu

İstenilen yolcu sayısına ulaşamayan İstanbul Havalimanı’nın iki yıllık kirasının 25 sene sonraya ötelendiği iddia edilmişti.

Türkiye’de havayoluyla seyahat edenlerin sayısı ocak-mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.18 azalarak 74 milyon 205 bin 556’ya geriledi. Bu dönemde Türkiye geneli havalimanları iç hat yolcu trafiği yüzde 13.7 düşerek 40 milyon 385 bin 204, dış hat yolcu trafiği turizmdeki artışa paralel olarak yüzde 7 artarak 33 milyon 698 bin 472 oldu.

(CUMHURİYET)

Geri

3
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
tech9

iç hat trafiği acaba ekonomi yüzünden de azalmış olmasın ? Yeni havalimanına 200 tl ye bilet al sonra bi 200 daha ver eve gitmek için 😀
otobüs firmaları sayenizde bayram etti valla.

Gerek yoktu

Adam iniyordu 2.60 TL evine gidiyordu şimdi 12 ile 30 lira yok parası veriyor ve eziyet cekıyor gıdıp bınermı sizce Otobusle gider otogardan ama otogarda yıkılıp taşıncak yer bakılıyor yakında gorursunünüz

Cancel

Arkadaslar litfen biraz daha duyarli ve sabirli davranalim yeni havalimani soz konusu oldugunda.sizi benim gibi bir cok pilot arkadaslarda takip ettigine eminim yalniz bu havalimani yapilmis veve burada yasayacagimiz problemler ve negatif durumlar biz turkiye cumhuriyeti vatandaslarinin zararinadir.bu ve bundan onceki hukumetler bir takim dogru ve yanlis yatirimlar yaptilar kimi yatirimlari dogru bulduk kimilerini ise yadirgadik.ama her ne olursa olsun yeni yapilan ve dunyalarca liraya mal olan yeni istanbul ataturk havalimanini dogru yatirimda gorsek yanlis yatirimda gorsek var gucumuzle destekleyip ufacik bir faydamiz olsun diye cabalayalim kaldiki siz buna onculuk edebilecek bir portalisiniz.Turkiye cumhuriyeti 10 milyarlarca euroyu cope atacak kadar… Devamını oku »