İspanya, F-35B savaş uçakları ile ilgileniyor

İspanya, F-35B savaş uçakları ile ilgileniyor

İspanya Kraliyet Donanması, eskiyen McDonnell Douglas AV-8B Harrier II uçakları yerine F-35B savaş uçakları tedarik etmeyi planlıyor.

Air Recognition tarafından yapılan habere göre İspanya Kraliyet Donanması, Aircraft Fleet (FLOAN) için eskiyen McDonnell Douglas uçakları yerine F-35B savaş uçakları ile ilgilenmekte. Amfibi hücum gemisi olan Juan Carlos I de 9. Havacılık Filosu’nda hizmet veren 13 uçak bulunmakta. Bu uçakların kullanımdan kaldırılmasının 2030 civarında planlanması ve bakımlarının 2028 yılına kadar garanti edilmesi planlanmaktadır.

İspanya hükümeti yeni aldığı kararla birlikte gemide MH-60R, NH-90 ve H135 helikopterlerinin de konuşlandırılmasını planlıyor. İspanya’nın Harrier II uçaklarının özellikle dikey iniş yapabilen tek uçak alternatifi F-35B savaş uçağı. Eskiyen bu uçakların değişmesi İspanya Kraliyet Donanması’nın öncelikli hedeflerinden birisi.

Adı açıklanmayan bir FLOAN Komutanı, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yakında Harrier’ın son ve tek kullanıcısı olacağız. Ve eğer Savunma Bakanlığı bu satın alma işlemine (F-35B) devam etmeye karar verirse, talebe ve montaj hatlarının üretim kapasitesine bağlı olarak bekleme sürelerinin yaşanacağını göz ardı etmek mümkün değil.”

Hizmete girdiklerinden bu yana modernize edilen, özellikle 1996-2003 yılları arasında EAV-8B+ Matador II standardına getirilen bu uçaklar, kısa sürede potansiyellerinin sonuna ulaşacak. Ancak şimdilik uçakların değişimi ile ilgili resmi bir karar mevcut değil. AV-8B+’nın değiştirilmesine ilişkin kararla ilgili olarak ne kadar erken o kadar iyi diyen İspanyol bir subay, F-35B uçaklarına geçişin şimdiden başladığı belirtti.

İspanya Kraliyet Donanması’nda yer alan Gómez ise kararsızlığın yeterince uzun süre devam ettiğini belirtmekte. Ayrıca Harrier II’yi değiştirmemenin sorun yaratacağını, çünkü bu tür taşıyıcı tabanlı avcı-bombardıman uçaklarının amfibi operasyonları veya deniz kuvvetlerini etkili bir şekilde destekleyebilecek tek uçak olduğunu savunmakta.

İspanya Kraliyet Donanması’ndan MH-60R Seahawk tedariki

Ayrıca, İspanya Kraliyet Donanması Ekim ayının ortasında donanma için 8 adet MH-60R Seahawk helikopteri tedarik etme kararı almıştı. ABD Savunma Bakanlığı, 12 Ekim tarihinde Lockheed Martin’in daha önce yayınlanan bir sipariş anlaşmasına karşılık olarak tutarı yaklaşık 380 milyon doları bulan sipariş alındığını duyurmuştu.

Alınacak yeni helikopterler ile birlikte İspanya’ya ilgili farklı ekipmanların tedariki ve lojistik desteği de sağlanacak. Halihazırda SH-60B modelini kullanan İspanyol Donanması, operasyonel ömrü sona eren ve 2025 yılında hizmetten çekilmesi planlanan deniz helikopter filosunu, MH-60R Seahawk helikopterleri ile dolduracak ve donanmanın ihtiyaçlarını karşılayacak. (defenceturk)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir