İran-İsrail Gerilimi: Havayolu şirketleri güvenli uçuş yolları arıyor

İran-İsrail Gerilimi: Havayolu şirketleri güvenli uçuş yolları arıyor

İran-İsrail gerilimi, havacılık sektöründe ciddi bir endişe yaratıyor. Son saldırılar, hava yolculuğu güzergahlarını etkilemekte ve havayolu şirketlerini yeni güvenli uçuş yolları bulmaya yönlendiriyor.

Bu gerginlik nedeniyle, Air India gibi havayolu şirketleri, Tel Aviv’e ve Tel Aviv’den olan uçuşlarını geçici olarak askıya alıp, bazı ultra uzun mesafeli uçuşların zamanlamalarını değiştirmek zorunda kaldılar. Pilotlar, çatışma bölgesinde GPS sinyallerinin karıştırılması ve yanıltılmasında bir artış olduğunu bildirerek, rota planlamacılarını daha güvenli alternatifler bulmak için sürekli olarak haritaları gözden geçiriyorlar.

Havayolu şirketleri, İran hava sahasından kaçınmak için artık daha uzun rotalar izlemek zorunda kalıyorlar. Bu da özellikle Hindistan gibi Batı ve Güney Asya arasındaki bazı aktarmasız uçuşlara yakıt ikmali durakları eklemeyi gerektiriyor. Örneğin, Air India’nın San Francisco-Mumbai seferi Pazar günü yakıt ikmali için Dubai’ye yönlendirildi çünkü İran’dan kaçınmak için normalde izlenen kutup rotasını kullanamadı.

İran ve Türkiye gibi yerlerde GPS sinyallerinin engellenmesi daha sık yaşanıyor. Bu nedenle, pilotlar ATC’leri bilgilendiriyor ve uçağın konumunu radarda izlemelerini istiyorlar. ABD’li taşıyıcılar ise uzun bir süredir İran hava sahasından kaçınıyorlar ve Hindistan’a yaptıkları aktarmalar son sorundan etkilenmiyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir