İran'ın İsrail'e Yönelik SİHA Saldırısı Havacılık Tarihinde Büyük Kaosa Neden Oldu

İran’ın İsrail’e Yönelik SİHA Saldırısı Havacılık Tarihinde Büyük Kaosa Neden Oldu

İran’ın İsrail’e yönelik SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) saldırısı, 11 Eylül’de Dünya Ticaret Merkezi’ne yapılan saldırı sonrası havacılık tarihindeki en büyük kaoslardan birine neden oldu. Türk Hava Yolları (THY), Pegasus ve Ajet gibi havayolu şirketleri İran uçuşlarını askıya aldı ve yüzlerce uçağın rotasını Türkiye’ye çevirdi.

İran’ın İsrail’e yönelik SİHA saldırıları özellikle Avrupa ile Asya arasında sefer yapan uçakların seçeneklerini daralttı ve uçuşların aksamalarına yol açtı. THY, Pegasus, Ajet, Lufthansa, United Airlines ve Air India gibi birçok havayolu şirketi uçuşlarını iptal etmek veya ertelemek zorunda kaldı.

Havacılık tarihini değerlendiren OPSGROUP’un kurucusu Mark Zee’ye göre, İran’ın İsrail’e saldırdığı akşam, havacılık tarihi 11 Eylül 2001’deki Dünya Ticaret Merkezi saldırısından bu yana en büyük kaosu yaşadı. Zee, “O zamandan bu yana bu kadar çok sayıda farklı hava sahasının bu kadar hızlı bir şekilde art arda kapatıldığı bir durumla karşılaşmadık ve bu da kaosa neden oldu” dedi.

Zee, bölgede yaşanan hava trafiği sorununun bir süre daha devam edeceğini düşündüklerini belirtirken, havayolu şirketlerinin Ortadoğu için yeni rotalar oluşturmak zorunda kalacaklarını ifade etti. Saldırı akşamı İran rotasını kullanan tüm sivil uçakların özellikle Türkiye, Mısır ve Suudi Arabistan rotalarına yönlendiğini aktaran Zee, artık bu rotalara yönelmenin mecburi hale geldiğini vurguladı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir