İLKER AYCI’NIN ZOR KARARI

İLKER AYCI’NIN ZOR KARARI

THY Yönetimi şu anda mutlaka toplantı üstüne toplantı yapıyor ve Boeing le sıkı bir temas halindedirler. Malumunuz olduğu üzere THY’nin bir anda karar vermesi kolay değil. Ancak,liderler böyle günlerde aldıkları kararlarla anılırlar.

Mevcut durumda B737MAX lar hala havadalar. Seferler aynen yapılıyor. Bazı ülkeler MAX ları seferden çekmiş ve bazıları ise MAX alımlarını iptal etmiş veya dondurmuş durumdadırlar.

Bu konuda en büyük darbeyi Boeing yiyecektir. Airbus ile yaptığı rekabet de her an açığa düşebilir. Bu nedenle,iptal alımlar veya alımların durdurulması bile Boeing e büyük bir darbe olmuştur. Şimdiden hisseleri düşmüştür. 

THY ve bir çok MAX uçuran şirket Boeing tarafından gelecek bilgilere odaklanmış durumdadırlar. Boeing bu arada FAA ile birlikte bir karar verip huylandıkları sistemler için AD (Airworthiness Directive)yollayabilirler. AD yi üretici değil FAA’nin yayınlaması lazım.

Boeing tek başına karar veremez.

FAA ve Boeing birlikte ne karar vereceğini bilemeyiz. Ancak THY yanlış veya doğru bir karar vermek zorunda. %1 risk bile olsa bu riske giremezler.

Ancak, FAA bir AD yayınlar ve THY hemen bu AD yi uygulayıp seferlere devam ederse riskini iyice azaltmış olacaktır.

ZOR KARAR…

NOT/Corendon MAX’ı şimdilik açığa almış.

Neyseki THY Yönetim kurulu henüz karar almadan imdada SHGM yetişti ve aşağıdaki genelge ile MAX uçuşlarını ikinci bir ikaza kadar durdurdu

İŞTE O YAZI

 

Geri
Etiketler:

2
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
M. A. Yanç

Son duyumum: TK da 737MAX’ları ground etti. Ancak yakın gelecekte de çok sayıda teslimat sırada, onların da ertelenmesi gerekir!

plt

toplantıda oldukları doğru ama gerçekten zor karar. yazınızda doğruluk payı yüksek AD yollansa ve uygulansa bile risk var. Ancak o zaman İlker Aycı topu FAA ve Boeing e atabilir.