İlk çeyrek kayıpları büyük

İlk çeyrek kayıpları büyük

Türk Hava Yolları (THY) yılın ilk çeyreğinde 1.25 milyar TL zarar ettiğini açıkladı. Şirket, 2018 yılının ilk üç ayında 314 milyon TL zarar açıklamıştı. Böylece THY zararını bir önceki yıla göre neredeyse dörde katlamış oldu.

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada yolcu sayılarındaki düşüş de dikkat çekti. THY’nin yolcu sayısı nisan ayında yüzde 8.3 azalarak 5.9 milyon oldu. Doluluk oranının yüzde 0.2 gerilediği nisan ayında yolcu sayısı iç hatlarda yüzde 12.4, dış hatlarda yüzde 5 azaldı.

Yılın ilk 4 ayındaki yolcu sayısı da yüzde 2.4 azaldı. Yolcu sayısında iç hatlarda yüzde 6.8’lik azalış, dış hatlarda ise yüzde 1.3’lük bir artış kaydedildi. Yüksek faaliyet giderlerinin THY’nin zarar açıklamasında etkili olduğunu dile getiren uzmanlar, petrol ve döviz kurlarındaki artışın şirketi olumsuz etkilediğini kaydetti. Ancak, THY’nin faaliyet raporu açıklamasında döviz kuru artışının Türkiye’yi turizmde cazibe merkezi haline getirdiği ifade edildi. Açıklamada, “2019 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.6 artmıştır. Aynı dönemde Türk Hava Yolları’nın dış hat yolcu sayısında yüzde 3.9 artış gerçekleşmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Döviz kuru artışına paralel olarak bilet fiyatları da Türk Lirası cinsinden yukarı tırmanıyor. THY’nin verileri incelendiğinde bu noktada döviz kuru artışının Türklere değil yabancılara yaradığı anlaşılıyor. THY raporunda, yılın ilk 3 ayındaki toplam yolcu sayısının azalmasına karşın, dıştan dışa transfer yolcu sayısının yüzde 4.3 arttığı görüldü. THY’nin iç hatlarda faaliyet gösteren şirketi Anadolu Jet’in de ilk çeyrekteki yolcu kaybı yüzde 14’ü buldu.

 

(SÖZCÜ)


Geri

2
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Ercan cetin

sözcü her yıl mayıs ayında bu haberi yapar. Çünkü THy genellikle her yıl 1. çeyrekte zarar eder. Geçen yıl da böyle olmuş ancak yılı rekor kar ile kapatmıştı. Ve tabii ki Sözcü yıl sonu kar haberini hiç bir zaman yapmaz 🙂

tehaye

Bir zamanlar thy yönetimi şöyle büyüdük böyle geliştik şu kadar uçak aldık en çok yere biz uçuyoruz diye atıp tutuyorlardı bir kriz oldu anında uçakları yere yatırdılar,bilançoyu japon yen’inden göstermeye başladılar,tasarruf diye çalışana zam vermediler. Niye çünkü mali altyapısı yok,hiçbir şeye hazırlıklı değiller,herşeyleri borçla. Madem kar eden şirket niye o zaman bunları yaptı? Rekor kar eden şirket çalışanına yıllık % 3.5 zam verir mi? İşleri güçleri yalan,kul hakkı yemek olan Thy yöneticilerinin hiçbiri havacılığın içinden gelenler değil hepsi torpilli tosuncuk mesela aklımızca kendimizi kıyasladığımız Lufthansa’nın yöneticilerinin geçmişlerini,cvlerini incele ondan sonra niye böyleyiz diye kendine sor. Thy’nin hala mali altyapısı yok,en… Devamını oku »