featured

 İki pilotun cenazeleri otopsinin ardından ailelerine teslim edildi

 

Bursa‘da dün henüz belirlenemeyen bir nedenle düşen eğitim uçağında bulunan pilot Furkan Otkum ve öğrenci pilot Murat Avşar’ın cenazeleri Bursa Adli Tıp Kurumu Morgunda yapılan otopsinin ardından ailelerine teslim edildi.

Olayla ilgili konuşan acılı aile, uçağın düşme nedeninin detaylı incelenmesi ve ne kadar süre havada kaldığının incelenmesi için yetkililere seslendi.

Diğer yandan  iki pilotun da bugün son yolculuklarına uğurlanacakları öğrenildi.

Sabah saatlerinde cenazelerini almaya gelen pilot Furkan Otkum’un dayısı Ahmet Polat, uçağın uzun süre havada kaldığını hatta bir bilgiye göre İzmir’e gidip geri döndükten sonra aynı uçağı Furkan Otkum’a eğitim yapması için verildiğini iddia etti.

Sözlerine şirket yetkililerine seslenerek devam eden Polat, “Bir uçağın kaç saat uçacağını bizim hocalarımız çok rahat söyleyebilirler. Aynı zamanda firmanın bir envanterinin olduğunun ve bu envanterde kaç adet uçağının olduğunu, uçakların hangi model olduğu rahat bir şekilde görülebilir. Yeni bir Furkan faciası olmaması adına söylüyorum. Bu insanlar bizim tepemizde uçuyorlar. Yani vasıflı mı vasıfsız mı nasıl bu aşamaya gelmiş. Bunların araştırılması gerekiyor. Bizim canımız gitti ama başka canların gitmesini istemiyoruz. Lütfen yetkililerin buna bir önderlik yapması gerekiyor. Uçağın havada uçması ve inmesi bir kontrole tabi olması gerekiyor. Bunları kontrol eden firmalar kimler. Kimler denetliyor. Son olarak çalışma mesaisine bakılırsa, Furkan’ın neden düştüğü ya da neden düşürüldüğü ortaya çıkacaktır. Furkan çok başarılı ve çok uçuş saati olan bir öğrenciydi. Furkan sevilen ve ayrıca herkesin onunla çalışmak istediği bir insandı. Burada ben şirketi suçlamıyorum ama suçlamak için elimizde donelerin olması gerekiyor. Bunlar nelerdir envanterdir. Bu uçak İzmir’e gidiyor. İzmir’den dönüyor. Tekrar Furkan’a veriliyor eğitim vermesi için. Bu doğru mu dur, değil midir bizim aldığımız bilgiler. Yetkililerden bir an önce bu konuyu aydınlatmasını istiyoruz” diye konuştu.

Uçağın düşmesi sonucu hayatını kaybeden Furkan Otkum ve Murat Avşar’ın Adli Tıp Kurumu Morgunda yapılan otopsilerinin ardından ailelerine teslim edildi. Ailesi tarafından teslim alınan Furkan Otkum’un cenazesi, İstanbul Kurtköy Mezarlığında kılınacak olan ikindi namazının ardından defnedileceği öğrenildi. Murat Avşar’ın cenazesi ise memleketi olan Mersin’e gönderileceği öğrenildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 2 sene önce

    Işıklar içinde uyu Furkan Otkum. Neşeli ve sorumlu kişiliğinle her zaman aklımda olacaksın devrem.

    Cevapla
  2. 2 sene önce

    Bilginiz olmadan fikriniz olmasın uçak izmirden de gelir uçar, Karstan da yeterki bakımı ve pilotun uçuş limitleri dahilinde olsun. Uçak pistonlu tek motor bir uçak, herhangi bir motor arızasında acil iniş şart oluyor. Pist sonu yapılaşma olmasa yüksek ihtimal pilotlar tarlaya yada araziye temiz sekilde iniş yapabilirdi ama pistin hemen dibinden kontrolsüz ve plansız kentleşme olursa bu kazalar da ölüm kaçınılmaz. Mağlesef Türkiyede çoğu pist bu durumda önlem her zamanki gibi yok. Olmaması gereken yapılaşma mantar gibi dikiliyor yıkılcağına her yerel seçim öncesi af cıkarılıp tapulandırılıyor.. Yakında pist dibine Alışveriş merkezi dikilirse şaşırmam.

    Cevapla