İddia: İngiltere'nin Baskısıyla Düşürülen Uçakta Ukraynalı Esirler Öldü

İddia: İngiltere’nin Baskısıyla Düşürülen Uçakta Ukraynalı Esirler Öldü

Rus medyası, Ukraynalı savaş esirlerini taşıyan bir Rus IL-76 uçağının düşürülmesinin arkasında İngiltere’nin olduğunu iddia ediyor. Ria Novosti ve diğer Rus haber ajansları, olaya yakın bir “bilgili kaynak” tarafından verilen bilgilere dayanarak, İngiltere’nin, Kiev’deki İngiliz askeri danışmanların baskısı altında uçağın kimliğini kontrol etmeden füze ateşlemesi için Ukrayna ordusuna baskı yaptığını iddia ediyor.

Olayın, 24 Ocak’ta Ukrayna’dan atılan bir füzenin, altmış beş Ukraynalı esiri taşıyan Rus IL-76 uçağını düşürmesiyle gerçekleştiği belirtiliyor. İddiaya göre, üç Rus subayı ve altı mürettebat da dahil olmak üzere uçaktaki herkes hayatını kaybetti. Rus kaynakları, bilgi sahibi olduklarını iddia ettiği kaynağın, saldırının İngiliz danışmanların baskısı altında gerçekleştiğini ve Kiev’deki hava savunma karargahının onayı olmadan yapıldığını belirtiyor.

Rusya, olayın nedenini ABD’nin MIM-104A ‘Patriot’ füzelerine bağlarken, uluslararası bir soruşturma çağrıları yapıldı. Ancak şu ana kadar bu iddialara ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir