featured

IATA, kısıtlamaları yeniden uygulayan hükümetleri eleştiriyor

“Birçok ülke, virüsün kendi sınırları içerisinde yaygın bir şekilde dolaşıyor olmasına rağmen, Çin’den gelen yolcular için COVID-19 testi ve diğer tedbirleri uygulamaya koyuyor. Son üç yıldır etkisi olmadığı kanıtlanmış olan bu tedbirlerin bir anda yeniden uygulamaya konulması son derece hayal kırıklığı yaratmaktadır.

Omicron varyantının gelişi sırasında yapılan araştırmalar, seyahatin önüne engeller koymanın enfeksiyonların yoğun şekilde yayılmasına karşın hiçbir fark yaratmadığı sonucuna varmıştır. Kısıtlamalar bu zirveyi en fazla birkaç gün geciktirmiştir. Dünyanın herhangi bir yerinde yeni bir varyant ortaya çıkarsa, aynı durum beklenecektir.

Bu nedenle hükümetler, seyahat kısıtlamalarına karşı tavsiyelerde bulunan uzmanların tavsiyelerini dinlemelidir. Uluslararası bağlantıları kesen, ekonomilere zarar veren ve istihdamı yok eden etkisiz önlemlere başvurmadan COVID-19’u yönetecek araçlara sahibiz. Hükümetler kararlarını ‘bilim politikaları’ yerine ‘bilimsel gerçeklere’ dayandırmalıdır.

Çin sınır tedbirlerini önemli ölçüde hafifletmiş olsa da Çin hükümetini Çin’e seyahat edenler için kalkış öncesi COVID-19 testi ihtiyacını ortadan kaldırmaya çağırıyorum.”

Willie Walsh

IATA Genel Müdürü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Çin’in diplomatları yaptıklarını unutmayan ülkeler birer birer kısıtlamaları getiriyor, haklıdırlar da! 3 hafta otel karantinası + 1 hafta karantina uyguladılar 3 yıl boyunca, karşılıksız mı kalacak, orada ikamet eden Büyükelçilere bile!

    Cevapla