HÜRKUŞ BİLMECESİ. Prof Dr Ahmet Nuri Yüksel

HÜRKUŞ BİLMECESİ. Prof Dr Ahmet Nuri Yüksel

G.Kore uçak yapımına 1980’den hemen evvel başladı. Önce lisans altında, sonra kendi öz dizaynı ve ile uçaklar yaptı. Kore Havacılık Sanâyii (Korean Aircraft Industry-KAI) olarak 1989’da KT-1 türbin-pervaneli (TPR) eğitim uçağının dizaynına başladı. 9 prototip imal edip yer ve uçuş testlerini bunlar üzerinde yaptı. 1999’da sertifikası alınmış olarak uçağını askeriyeye takdim etti. Kore Hava Kuvvetleri 85 (+20 opsiyon) adet uçak sipâriş etti. Birkaç sene içinde sipariş tamamlandı.
Bizim Hava Kuvvetleri bu uçağı envanterine almak için irtibata geçti. 2007’de (co-production/co-assembly) ortak üretim/ortak montaj usulü ile Türkiye’de yapılması için anlaşma imzaladı. KAI, Türkiye için (evet Türkiye için) bu KT-1 TPR eğitim uçağının bir versiyonunu geliştirdi: Kore kod ismi KT-1C olan bu uçağı (bir anlamda patentini) 500 küsur milyon dolara bize sattı (Jane’s 2011/12, sayfa 416). Anlaşmaya göre bunun ilk 5 prototipi Kore’de yapılıp Türkiye’ye getirilecek idi. İşte Sn Cumhurbaşkanı A. Gül ve Sn Başbakan R.T. Erdoğan’ın kokpitinde fotoğrafları çekilen uçak bu prototip’lerden biridir kanaatindeyim. Çünkü o zaman yerli (!) prototip henüz yapılmamış idi.
Yapılan bu reklam gösterisinden sonra Türkiye kod ismi KT-1T (T-TAI) ve resmî adı Hürkuş olarak ilan edilince, bütünü ile bir Kore yapımı olan bu uçak ânında yüzde yüz yerli yapım millî uçağımız oluverdi. Zannederim bukalemun bile bu kadar çabuk renk değiştiremez.
Kore uçağı KT-1, dünyada 30, 20, 10 sene evvel yapılmış, (Jane’s 1983, 1992, 2002 ve 2011)’de adı geçen türboprop (TPR) eğitim uçakları arasında en kaba-en hantal-en verimsiz olan birkaç uçakdan biridir.
Aslı yüzde yüz Kore uçağı KT-1C olan KT-1T Hürkuş ise ağırlık, motor gücü, verimlilik açısından KT-1C’den %32 daha kaba, daha hantal, dolayısı ile daha verimsizdir. Bütün dünyada bu güne kadar yapılmış TPR eğitim uçaklarının en kabası-en hantalı-en verimsizidir.
Kısaca bu şu demektir: Dev kamyon veya TIR ile taksicilik yapmak; havada kırlangıç-leylek yerine (meselâ) fil, su aygırı, balina uçurmak; küçük-kıvrak uçak ile değil de Boeing 747, Airbus 380 ile eğitim uçuşu yapmak demektir. Buyurun mübarek olsun.
Türkiye’de imaline gelince: Hangi fabrika, hangi atölye-KOBİ, hepsi topu,topu 15 tane Hürkuş yapımı için takım-tezgâh sistemi kurar ve bunu, personeli ile birlikte birkaç sene muhafaza eder? Birkaç sene dedim; çünkü bakım-onarım için sürekli yedek parça bulundurma meselesi var.
Prof. Dr. Ahmet Nuri Yüksel

Geri

33
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Vasıfsız Adam

Adının önünde Prof yazan bu vasıfsız kişinin yaptığı bilimsel yayınlara aldığı atıf kaç biliyor musunuz? Hiç uğraşmayın aramakla ben bilgilendireyim sizi. Toplamda 0 (sıfır) atıfı var bu kişinin. Yani tüm havacılık/uçak bilimsel/teknoloji camiası bu vasıfsız kişiye zerrece değer vermemiş. Söze bakılır söz mü diye, söyleyene bakılır adam mı diye. Yazdığı yazı zaten tüm bilimsel/teknolojik gerçeklerden uzak. Kendisi de akademik olarak Bir hiçten başka birşey değil. Çamur atarak kendinden bahsettirmeye çalışan aşağılık kompleksli dinozor akademsiyen tipinin somut bir örneği. Bu kişi şu anda Türkiye’de herhangi bir üniversitede doçent atanma kriterlerini bile sağlayamayacak kadar vasıfsız bir adamdır.

murat bayar

hurkus başlangıç temel eğitim ucagi amerikalı texan 2 ucagi ttemel alınarak geliştirilmiş ozgun kanat profili ve kokpit tasarımına sahip bir ucaktir kt 1t yle alakası yoktur kt1t ofset dahası karşılığı ve yapisal imalat deneyimi kazanımı saglami bu bilgi birikimini hurkusa kulanilmistir

Mustafa

Hoca sadece gerçekleri söylemiş ve tamamen doğru tesbitlerde bulunmuş. Bunun doğrulaması için TAI de staj yapmaya arayıp sormaya gerek yok.

http://kokpit.aero/hurkus-ucarken-neden-kt1-aliyoruz

http://en.wikipedia.org/wiki/KAI_KT-1_Woongbi

Kendi orijinal sitesinde, hangi ülkelere satıldığını, eğitim verildiğini, dahası Türkiye ile ilgili tonla bilgi bulabilirsiniz.

Milli olmak başka, milli olacağım diye halkın parasını çarçur edip milleti aldatmak başka.

Anonim

Yazinin tamami yanlis, kim hangi birini duzeltebilirki.Ancak reklamin iyisi kotusu olmaz, bu vesileyle halkimizTurk muhendislerinin ozgun tasarimi olan kendi ucagina sahip cikiyor..

Adem KARATAŞ

Bu yazıyı yazan Prof ünvanlı zat, acaba Türkiye’ye ne gibi bir proje sundu da bu ünvanı haketti. Kendisi bir hizmet sunamayan zavallı, hizmet sunanları karalayarak kendi ihanetini gizlemeye çalışıyor. Bu ülke satılık kalemlerden ve birilerinin zihniyetini müslüman halka dayatan şarlatanlardan çok çekti. Kölge etmeyin sizden başka bir şey istemiyoruz…

TÜRK

TAMAMEN SAÇMALAMIŞ SAYIN PROF. !
BİR DEFA CUMHURBAŞKANI GEÇEN SENE BİNDİ HÜRKUŞ KOKPİTİNE …. SAÇMALALIK YAZILANLARIN HEPSİ….. YOK KT-1T YE BİNMİŞ DE YOK HÜRKUŞ YOKMUŞ TA…..MERAK ETTİĞİM YANLIŞLIK MI YAPIYORSUNUZ YOKSA SATILIK KALEMŞÖRLÜK MÜ ?

MEY

Zerre kadar bilgisi olmayip da her konuda fikri olan bu tipler bile profesor olabiliyor ya, o yuzden kimse gercek profesorlere gereken saygiyi gostermiyor. Su yazidaki dogru bilgileri bulmak icin “treasure hunt” duzenlenmeli bence hatta yazardaki karakter icin de ayri bir yarisma duzenlenebilir, tabi arayip arayip bulamayinca yarismacilar ne yapar bilemem

İ. Yılmazer

Kanaatlere dayanarak yazı yazmak, hele bu yazıyı kanıt olmaksızın yayınlamak akıl alır gibi değil… Sahip çıkılması desteklenmesi gereken böylesi bir proje nasıl baltalanır anlamıyorum.

Anonim

Sayın Sefa İNAN: “Gayem konuyu aydınlatmak” derken kendinize inanıyor musunuz? Gazeteci ve araştırmacı kimliğinizle kişisel havacılık haberleri derlediğiniz sayfanızda Hürkuş ile ilgili bunca yalanı içeren bir haberi en azından google, wiki marifetiyle çok kabaca olsun araştırmadan, bilgisizce, gerçeklerden haberiniz olmadan mı yayınladınız??? Okuyucunuzun buna inanmasını bekleyecek kadar saf olmadığınıza inanıyorum! Gayenizin aydınlatmak olduğuna inanmamızı beklemeniz ise bence milleti aşağılamaktır!

Çağrı Gürçağlar

Yazınızı, sanki bir profesör çıkmış da dünya düzdür diye bir makale yazmış gibi okudum. Umarım hissettiklerimizi iyi ifade edebilmişimdir. TAI’ye geldiğinizde (ki TAI’nin içinde nefes almanıza bile dayanamam) yazdıklarınızla, yapılanlar arasındaki farkı gördüğünüzde suratınızı görmek isterim. Bu yazıları size kimler yazdırıyor yazınızdan gayet net anlaşılıyor. Yazıklar olsun…