HÜRKUŞ BİLMECESİ. Prof Dr Ahmet Nuri Yüksel

HÜRKUŞ BİLMECESİ.   Prof Dr Ahmet Nuri Yüksel

G.Kore uçak yapımına 1980’den hemen evvel başladı. Önce lisans altında, sonra kendi öz dizaynı ve ile uçaklar yaptı. Kore Havacılık Sanâyii (Korean Aircraft Industry-KAI) olarak 1989’da KT-1 türbin-pervaneli (TPR) eğitim uçağının dizaynına başladı. 9 prototip imal edip yer ve uçuş testlerini bunlar üzerinde yaptı. 1999’da sertifikası alınmış olarak uçağını askeriyeye takdim etti. Kore Hava Kuvvetleri 85 (+20 opsiyon) adet uçak sipâriş etti. Birkaç sene içinde sipariş tamamlandı.
Bizim Hava Kuvvetleri bu uçağı envanterine almak için irtibata geçti. 2007’de (co-production/co-assembly) ortak üretim/ortak montaj usulü ile Türkiye’de yapılması için anlaşma imzaladı. KAI, Türkiye için (evet Türkiye için) bu KT-1 TPR eğitim uçağının bir versiyonunu geliştirdi: Kore kod ismi KT-1C olan bu uçağı (bir anlamda patentini) 500 küsur milyon dolara bize sattı (Jane’s 2011/12, sayfa 416). Anlaşmaya göre bunun ilk 5 prototipi Kore’de yapılıp Türkiye’ye getirilecek idi. İşte Sn Cumhurbaşkanı A. Gül ve Sn Başbakan R.T. Erdoğan’ın kokpitinde fotoğrafları çekilen uçak bu prototip’lerden biridir kanaatindeyim. Çünkü o zaman yerli (!) prototip henüz yapılmamış idi.
Yapılan bu reklam gösterisinden sonra Türkiye kod ismi KT-1T (T-TAI) ve resmî adı Hürkuş olarak ilan edilince, bütünü ile bir Kore yapımı olan bu uçak ânında yüzde yüz yerli yapım millî uçağımız oluverdi. Zannederim bukalemun bile bu kadar çabuk renk değiştiremez.
Kore uçağı KT-1, dünyada 30, 20, 10 sene evvel yapılmış, (Jane’s 1983, 1992, 2002 ve 2011)’de adı geçen türboprop (TPR) eğitim uçakları arasında en kaba-en hantal-en verimsiz olan birkaç uçakdan biridir.
Aslı yüzde yüz Kore uçağı KT-1C olan KT-1T Hürkuş ise ağırlık, motor gücü, verimlilik açısından KT-1C’den %32 daha kaba, daha hantal, dolayısı ile daha verimsizdir. Bütün dünyada bu güne kadar yapılmış TPR eğitim uçaklarının en kabası-en hantalı-en verimsizidir.
Kısaca bu şu demektir: Dev kamyon veya TIR ile taksicilik yapmak; havada kırlangıç-leylek yerine (meselâ) fil, su aygırı, balina uçurmak; küçük-kıvrak uçak ile değil de Boeing 747, Airbus 380 ile eğitim uçuşu yapmak demektir. Buyurun mübarek olsun.
Türkiye’de imaline gelince: Hangi fabrika, hangi atölye-KOBİ, hepsi topu,topu 15 tane Hürkuş yapımı için takım-tezgâh sistemi kurar ve bunu, personeli ile birlikte birkaç sene muhafaza eder? Birkaç sene dedim; çünkü bakım-onarım için sürekli yedek parça bulundurma meselesi var.
Prof. Dr. Ahmet Nuri Yüksel

Geri
Etiketler:

33
Kimler Neler Demiş?

avatar
30 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Vasıfsız Adammurat bayarMustafaAdem KARATAŞTÜRK Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Furkan
Ziyaretçi
Furkan

stajını TAI’de yapmiş biri olarak diyebilirim ki Prof. Dr. Ahmet Nuri Yüksel’in TAI’ye hiç gitmemiş biri olduğunu ve yazdığı kitabı gazete haberlerine dayandığını göz önünde bulundurursak pek doğru olduğunu zannetmiyorum.

0

0
Hilmi
Ziyaretçi
Hilmi

Art niyet ve ihanet kokan yazınıza rağmen tüm iyimserliğimde sadece cahil olduğunuzu düşünmek istiyorum. Madem bu sektörde birşeyler yapıp para kazanıyorsunuz en azından Türkiye’de ilk defa avrupa standartlarında (easa CS23) yapılan bir uçak tasarım faaliyeti hakkında azıcık masanızdan kalkıp araştırma yapın. Sektöre bu kadar uzaksınız, kalkıp TAI’ye gelemiyorsunuz bari bir telefon edin. Hadi onu da beceremeyecek kadar kifayetsizsiniz Google’a yazsanız Hürkuş’un ne olduğunu, KT-1 den ne kadar farklı ve üstün olduğunu öğrenirsiniz. Böylelikle her sakallıyı dedeniz sanmazsınız. Sakallı demişken aklıma geldi, sakallı Celal’in kulakları çınlasın; Bu denli cehalet ancak tahsille mümkün olur…

0

0
Firat
Ziyaretçi
Firat

Her duyduğunuzu biraz araştırma habermiş gibi yazmanız ne kadar doğrudur? Eğer Hürkuş’un Kore yapımı KT-1 olduğuna dair bir şüpheniz varsa bir telefon açıp TUSAŞ’a sorabilirdiniz. Kaldı ki Hürkuş ve KT-1’i yan yana gören ve biraz havacılıktan anlayan herkes arasındaki belirgin farklılıkları kolayca farkedebilir. Yazının bilgilendirme amacından çok spekülasyon yaratmaya yönelik kaleme alındığını düşünüyorum.

0

0
Hürkuş'a Saygı !!!1
Ziyaretçi
Hürkuş'a Saygı !!!1

Bu resmen PARTİZANLIKTIR. Ülkeye ihanettir sizin gibiler bu ulkede oldugu surece bu ulkeden bı beklentım yok Evet 16 yasındayım ama sızın kadar haını yoktur beyefendi.! Hürkuş Modelinde Motor- Ağırlık ve benzeri konularda o modellerin en üstünüdür ! Bu TAI’ye ve 1.Test Pilotu Murat Özpala Abimize – Komutanımıza- üstadımıza yapılmıs en buyuk ıhanettır biraz arastırın ve yazılarınızı o yonde yapın! Vatan Hainliği yapmayın !!!!

0

2
Hürkuş'a Saygı !!!1
Ziyaretçi
Hürkuş'a Saygı !!!1

Furkan EREN

0

0
Selcuk TURK
Ziyaretçi
Selcuk TURK

Bu kadar yalan dolu bir haberi hangi vicdanla yazabildiniz.Umarim yaniliyorumdur ama bu tur yalan yazan kalemler lobilerin satin aldiklaridir.

0

0
Milli Güc
Ziyaretçi
Milli Güc

Prof. ünvani olan bir kisiden iftiralarla dolu bir yazi.

0

0
melike pilot
Ziyaretçi
melike pilot

çok cahilce, komik ve haksızlık içeren, okuyuculara yanlış bilgi veren ve milli olarak sarf edilen emekleri hiçe sayarak Korelilere mal eden bir yazı. yazı olmaktan çok uzak adeta bir çöp. nasıl yayınlandığını çok merak ediyorum, yazanın bilgi seviyesi ortada çünkü…

0

0
Bilge
Ziyaretçi
Bilge

Merhaba,
Ahmet hocamız projenin başından beri KT-1 ile Hürkuş’u aynı uçak zannediyor ve bunların farklı iki uçak olduklarına inanmak istemiyor. Kendisi TAI’ye hiç gelmeden ve projeleri hiç bilmeden yorum yapıyor. Ünvanı prof olunca da insanları daha rahat kandırabiliyor. Kendisinin de emekli olduğu fakülteden, diğer prof hocalarımız (zahit mecitoğlu, rüstem arslan, süleyman tolun) da defalarca TAI’ye ve Hürkuş projesine tübitak hakemi olarak geldiler. TAI’nin resmi açıklamaları haricinde onlardan da doğru bilgiler alabilirsiniz. Kendi uçaklarımz olan inancımızı yıpratacak bu tip yanlış veya maksatlı yorumlara itibar etmemenizi istirham ederim. Saygılar.

0

0
Yalan!
Ziyaretçi
Yalan!

Temel Eğitim Uçağı Tedarik Projesi (KT1T) ve Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Geliştirme Projelerinde dört yıl sorumlu proje subaylığı yaptım. Nasıl oluyorda bu kadar yalan bir yazı yazabiliyorsunuz merak ediyorum. Bu cahillik değil, artniyet bence.

0

0
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Bu memleket sizin gibi Prof. unvani alan cahiller ve vatan hainleri yuzunden bu halde. Siz kim Hurkus’u agzina almak kim.

0

0
Müjgan
Ziyaretçi
Müjgan

Attığınız taşlar elbet sizin kafanıza isabet edecek bir gün… Yazan ellerin yalanları yazarken hiç mi titremedi? Kime hizmet ediyorum ben böyle haince diye hiç mi yüzleşmedin ? Kral olsan ne yazar adam olamadıktan sonra ! Yazıklar olsun üzülüyorum gençlere ,üstün unvan nasıl aldıkları belli olmayan prof zatlarından Allah evlatlarımızı korusun… Size de akıl fikir ve en çok emek çaba için güç versin…

0

0
VK
Ziyaretçi
VK

Burada yazılanlar kesinlikle gerçeği yansıtmamakla birlikte, Prof. Dr. ünvanına sahip bir kişinin kaleminden gerçek dışı hususların dökülmesi akıl almaz bir durumdur.
Lütfen araştırınız ve gerçekleri öğreniniz!

0

0
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

“Uçakdan” yazacak kadar Türkçe’ye hakim olamayan bir adam profesör olamaz. Bu projede çalışmış bir mühendis olarak yazılanların gerçeği yansıtmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Sağdan soldan duyduklarını, gazetelerden okuduklarıyla birleştirerek hikaye yazmış sevgili profesörümüz.

0

0
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Bu vatana vermeye calistiginiz zararı , Amerika İsrail bile veremez sanırım.Ancak 1913 ‘Te 14 ‘Te nasıl varsak bugünde varız.Ogun millet olarak neler yaptiysak bugünde siz ve sizin gibilere aynısını yaparız , musterih olun.Yasamaniz gereken topraklar buralar değil! Neresi olduğunu siz daha iyi bilirsiniz.

0

0
Asistan
Ziyaretçi
Asistan

Anladığım kadarıyla son dönemde malum yollar dağıtılan şekilde “Profesör” ünvanını aldınız. Aksi halde bu ünvana sahip bir akademisyenin hiç bir araştırma yapmadan böyle eksik ve yanlış metin hazırlaması mümkün değildir. Tüm bunlarında dışında bu konuları konuşmak için sanayi ve üretim gibi kelimelerin sözlük anlamından başlamanızı öneririm.

0

0
biri
Ziyaretçi
biri

bu kişinin iha aldatmacasi denen saçma sapan kitabıda bulunmakta olup engin bilgi ve gorgusu Turkiye havacılık tarihi için utançtır….bu kadar cahil olup bu kadar çok yorum yapmakta kolay degil…

0

0
Vecihi Hürkuş
Ziyaretçi
Vecihi Hürkuş

İhanet!

0

0
Furkan
Ziyaretçi
Furkan

facebook yorumlarında Hürkuş’un test pilotu Murat Özpala’nın da yorumu var. Lütfen bir göz atın

0

0
iha aldatmacası
Ziyaretçi
iha aldatmacası

Siz daha öncede başlıktaki haberi ,makaleyi, yayınlamıştınız. Şimdi ihalar uçuyu.. Size soruyorum kim kimi aldatıyor.. Kim kime aptal muamelesi yapıyor…

0

0
dr mehmet gülel
Ziyaretçi
dr mehmet gülel

Vatan hainleri her dönem olacaktır. Kalkınmanın ve ilerlemenin bir şartı da bu kişileri susturmaktır. Her ne şekilde olursa.

0

0
Çağrı Gürçağlar
Ziyaretçi
Çağrı Gürçağlar

Yazınızı, sanki bir profesör çıkmış da dünya düzdür diye bir makale yazmış gibi okudum. Umarım hissettiklerimizi iyi ifade edebilmişimdir. TAI’ye geldiğinizde (ki TAI’nin içinde nefes almanıza bile dayanamam) yazdıklarınızla, yapılanlar arasındaki farkı gördüğünüzde suratınızı görmek isterim. Bu yazıları size kimler yazdırıyor yazınızdan gayet net anlaşılıyor. Yazıklar olsun…

0

0
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Sayın Sefa İNAN: “Gayem konuyu aydınlatmak” derken kendinize inanıyor musunuz? Gazeteci ve araştırmacı kimliğinizle kişisel havacılık haberleri derlediğiniz sayfanızda Hürkuş ile ilgili bunca yalanı içeren bir haberi en azından google, wiki marifetiyle çok kabaca olsun araştırmadan, bilgisizce, gerçeklerden haberiniz olmadan mı yayınladınız??? Okuyucunuzun buna inanmasını bekleyecek kadar saf olmadığınıza inanıyorum! Gayenizin aydınlatmak olduğuna inanmamızı beklemeniz ise bence milleti aşağılamaktır!

0

0
İ. Yılmazer
Ziyaretçi
İ. Yılmazer

Kanaatlere dayanarak yazı yazmak, hele bu yazıyı kanıt olmaksızın yayınlamak akıl alır gibi değil… Sahip çıkılması desteklenmesi gereken böylesi bir proje nasıl baltalanır anlamıyorum.

0

0
MEY
Ziyaretçi
MEY

Zerre kadar bilgisi olmayip da her konuda fikri olan bu tipler bile profesor olabiliyor ya, o yuzden kimse gercek profesorlere gereken saygiyi gostermiyor. Su yazidaki dogru bilgileri bulmak icin “treasure hunt” duzenlenmeli bence hatta yazardaki karakter icin de ayri bir yarisma duzenlenebilir, tabi arayip arayip bulamayinca yarismacilar ne yapar bilemem

0

0
TÜRK
Ziyaretçi
TÜRK

TAMAMEN SAÇMALAMIŞ SAYIN PROF. !
BİR DEFA CUMHURBAŞKANI GEÇEN SENE BİNDİ HÜRKUŞ KOKPİTİNE …. SAÇMALALIK YAZILANLARIN HEPSİ….. YOK KT-1T YE BİNMİŞ DE YOK HÜRKUŞ YOKMUŞ TA…..MERAK ETTİĞİM YANLIŞLIK MI YAPIYORSUNUZ YOKSA SATILIK KALEMŞÖRLÜK MÜ ?

0

0
Adem KARATAŞ
Ziyaretçi
Adem KARATAŞ

Bu yazıyı yazan Prof ünvanlı zat, acaba Türkiye’ye ne gibi bir proje sundu da bu ünvanı haketti. Kendisi bir hizmet sunamayan zavallı, hizmet sunanları karalayarak kendi ihanetini gizlemeye çalışıyor. Bu ülke satılık kalemlerden ve birilerinin zihniyetini müslüman halka dayatan şarlatanlardan çok çekti. Kölge etmeyin sizden başka bir şey istemiyoruz…

0

0
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Yazinin tamami yanlis, kim hangi birini duzeltebilirki.Ancak reklamin iyisi kotusu olmaz, bu vesileyle halkimizTurk muhendislerinin ozgun tasarimi olan kendi ucagina sahip cikiyor..

0

0
Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Hoca sadece gerçekleri söylemiş ve tamamen doğru tesbitlerde bulunmuş. Bunun doğrulaması için TAI de staj yapmaya arayıp sormaya gerek yok.

http://kokpit.aero/hurkus-ucarken-neden-kt1-aliyoruz

http://en.wikipedia.org/wiki/KAI_KT-1_Woongbi

Kendi orijinal sitesinde, hangi ülkelere satıldığını, eğitim verildiğini, dahası Türkiye ile ilgili tonla bilgi bulabilirsiniz.

Milli olmak başka, milli olacağım diye halkın parasını çarçur edip milleti aldatmak başka.

0

0
murat bayar
Ziyaretçi
murat bayar

hurkus başlangıç temel eğitim ucagi amerikalı texan 2 ucagi ttemel alınarak geliştirilmiş ozgun kanat profili ve kokpit tasarımına sahip bir ucaktir kt 1t yle alakası yoktur kt1t ofset dahası karşılığı ve yapisal imalat deneyimi kazanımı saglami bu bilgi birikimini hurkusa kulanilmistir

0

0
Vasıfsız Adam
Ziyaretçi
Vasıfsız Adam

Adının önünde Prof yazan bu vasıfsız kişinin yaptığı bilimsel yayınlara aldığı atıf kaç biliyor musunuz? Hiç uğraşmayın aramakla ben bilgilendireyim sizi. Toplamda 0 (sıfır) atıfı var bu kişinin. Yani tüm havacılık/uçak bilimsel/teknoloji camiası bu vasıfsız kişiye zerrece değer vermemiş. Söze bakılır söz mü diye, söyleyene bakılır adam mı diye. Yazdığı yazı zaten tüm bilimsel/teknolojik gerçeklerden uzak. Kendisi de akademik olarak Bir hiçten başka birşey değil. Çamur atarak kendinden bahsettirmeye çalışan aşağılık kompleksli dinozor akademsiyen tipinin somut bir örneği. Bu kişi şu anda Türkiye’de herhangi bir üniversitede doçent atanma kriterlerini bile sağlayamayacak kadar vasıfsız bir adamdır.

0

0