HÜRKUŞ BİLMECESİ. Prof Dr Ahmet Nuri Yüksel

HÜRKUŞ BİLMECESİ.  Prof Dr Ahmet Nuri Yüksel

G.Kore uçak yapımına 1980’den hemen evvel başladı. Önce lisans altında, sonra kendi öz dizaynı ve ile uçaklar yaptı. Kore Havacılık Sanâyii (Korean Aircraft Industry-KAI) olarak 1989’da KT-1 türbin-pervaneli (TPR) eğitim uçağının dizaynına başladı. 9 prototip imal edip yer ve uçuş testlerini bunlar üzerinde yaptı. 1999’da sertifikası alınmış olarak uçağını askeriyeye takdim etti. Kore Hava Kuvvetleri 85 (+20 opsiyon) adet uçak sipâriş etti. Birkaç sene içinde sipariş tamamlandı.
Bizim Hava Kuvvetleri bu uçağı envanterine almak için irtibata geçti. 2007’de (co-production/co-assembly) ortak üretim/ortak montaj usulü ile Türkiye’de yapılması için anlaşma imzaladı. KAI, Türkiye için (evet Türkiye için) bu KT-1 TPR eğitim uçağının bir versiyonunu geliştirdi: Kore kod ismi KT-1C olan bu uçağı (bir anlamda patentini) 500 küsur milyon dolara bize sattı (Jane’s 2011/12, sayfa 416). Anlaşmaya göre bunun ilk 5 prototipi Kore’de yapılıp Türkiye’ye getirilecek idi. İşte Sn Cumhurbaşkanı A. Gül ve Sn Başbakan R.T. Erdoğan’ın kokpitinde fotoğrafları çekilen uçak bu prototip’lerden biridir kanaatindeyim. Çünkü o zaman yerli (!) prototip henüz yapılmamış idi.
Yapılan bu reklam gösterisinden sonra Türkiye kod ismi KT-1T (T-TAI) ve resmî adı Hürkuş olarak ilan edilince, bütünü ile bir Kore yapımı olan bu uçak ânında yüzde yüz yerli yapım millî uçağımız oluverdi. Zannederim bukalemun bile bu kadar çabuk renk değiştiremez.
Kore uçağı KT-1, dünyada 30, 20, 10 sene evvel yapılmış, (Jane’s 1983, 1992, 2002 ve 2011)’de adı geçen türboprop (TPR) eğitim uçakları arasında en kaba-en hantal-en verimsiz olan birkaç uçakdan biridir.
Aslı yüzde yüz Kore uçağı KT-1C olan KT-1T Hürkuş ise ağırlık, motor gücü, verimlilik açısından KT-1C’den %32 daha kaba, daha hantal, dolayısı ile daha verimsizdir. Bütün dünyada bu güne kadar yapılmış TPR eğitim uçaklarının en kabası-en hantalı-en verimsizidir.
Kısaca bu şu demektir: Dev kamyon veya TIR ile taksicilik yapmak; havada kırlangıç-leylek yerine (meselâ) fil, su aygırı, balina uçurmak; küçük-kıvrak uçak ile değil de Boeing 747, Airbus 380 ile eğitim uçuşu yapmak demektir. Buyurun mübarek olsun.
Türkiye’de imaline gelince: Hangi fabrika, hangi atölye-KOBİ, hepsi topu,topu 15 tane Hürkuş yapımı için takım-tezgâh sistemi kurar ve bunu, personeli ile birlikte birkaç sene muhafaza eder? Birkaç sene dedim; çünkü bakım-onarım için sürekli yedek parça bulundurma meselesi var.
Prof. Dr. Ahmet Nuri Yüksel

Etiketler:

Yapılan Yorum Sayısı (33)

 1. Furkan   - Tarih: 6 Aralık 2014 - Saat 00:51   - Cevap Yazın

  stajını TAI’de yapmiş biri olarak diyebilirim ki Prof. Dr. Ahmet Nuri Yüksel’in TAI’ye hiç gitmemiş biri olduğunu ve yazdığı kitabı gazete haberlerine dayandığını göz önünde bulundurursak pek doğru olduğunu zannetmiyorum.

  0

  0
 2. Hilmi   - Tarih: 6 Aralık 2014 - Saat 13:41   - Cevap Yazın

  Art niyet ve ihanet kokan yazınıza rağmen tüm iyimserliğimde sadece cahil olduğunuzu düşünmek istiyorum. Madem bu sektörde birşeyler yapıp para kazanıyorsunuz en azından Türkiye’de ilk defa avrupa standartlarında (easa CS23) yapılan bir uçak tasarım faaliyeti hakkında azıcık masanızdan kalkıp araştırma yapın. Sektöre bu kadar uzaksınız, kalkıp TAI’ye gelemiyorsunuz bari bir telefon edin. Hadi onu da beceremeyecek kadar kifayetsizsiniz Google’a yazsanız Hürkuş’un ne olduğunu, KT-1 den ne kadar farklı ve üstün olduğunu öğrenirsiniz. Böylelikle her sakallıyı dedeniz sanmazsınız. Sakallı demişken aklıma geldi, sakallı Celal’in kulakları çınlasın; Bu denli cehalet ancak tahsille mümkün olur…

  0

  0
 3. Firat   - Tarih: 6 Aralık 2014 - Saat 13:43   - Cevap Yazın

  Her duyduğunuzu biraz araştırma habermiş gibi yazmanız ne kadar doğrudur? Eğer Hürkuş’un Kore yapımı KT-1 olduğuna dair bir şüpheniz varsa bir telefon açıp TUSAŞ’a sorabilirdiniz. Kaldı ki Hürkuş ve KT-1’i yan yana gören ve biraz havacılıktan anlayan herkes arasındaki belirgin farklılıkları kolayca farkedebilir. Yazının bilgilendirme amacından çok spekülasyon yaratmaya yönelik kaleme alındığını düşünüyorum.

  0

  0
 4. Hürkuş'a Saygı !!!1   - Tarih: 6 Aralık 2014 - Saat 14:08   - Cevap Yazın

  Bu resmen PARTİZANLIKTIR. Ülkeye ihanettir sizin gibiler bu ulkede oldugu surece bu ulkeden bı beklentım yok Evet 16 yasındayım ama sızın kadar haını yoktur beyefendi.! Hürkuş Modelinde Motor- Ağırlık ve benzeri konularda o modellerin en üstünüdür ! Bu TAI’ye ve 1.Test Pilotu Murat Özpala Abimize – Komutanımıza- üstadımıza yapılmıs en buyuk ıhanettır biraz arastırın ve yazılarınızı o yonde yapın! Vatan Hainliği yapmayın !!!!

  0

  2
  • Hürkuş'a Saygı !!!1   - Tarih: 6 Aralık 2014 - Saat 14:08   - Cevap Yazın

   Furkan EREN

   0

   0
 5. Selcuk TURK   - Tarih: 6 Aralık 2014 - Saat 14:35   - Cevap Yazın

  Bu kadar yalan dolu bir haberi hangi vicdanla yazabildiniz.Umarim yaniliyorumdur ama bu tur yalan yazan kalemler lobilerin satin aldiklaridir.

  0

  0
 6. Milli Güc   - Tarih: 6 Aralık 2014 - Saat 14:35   - Cevap Yazın

  Prof. ünvani olan bir kisiden iftiralarla dolu bir yazi.

  0

  0
 7. melike pilot   - Tarih: 6 Aralık 2014 - Saat 14:54   - Cevap Yazın

  çok cahilce, komik ve haksızlık içeren, okuyuculara yanlış bilgi veren ve milli olarak sarf edilen emekleri hiçe sayarak Korelilere mal eden bir yazı. yazı olmaktan çok uzak adeta bir çöp. nasıl yayınlandığını çok merak ediyorum, yazanın bilgi seviyesi ortada çünkü…

  0

  0
 8. Bilge   - Tarih: 6 Aralık 2014 - Saat 17:18   - Cevap Yazın

  Merhaba,
  Ahmet hocamız projenin başından beri KT-1 ile Hürkuş’u aynı uçak zannediyor ve bunların farklı iki uçak olduklarına inanmak istemiyor. Kendisi TAI’ye hiç gelmeden ve projeleri hiç bilmeden yorum yapıyor. Ünvanı prof olunca da insanları daha rahat kandırabiliyor. Kendisinin de emekli olduğu fakülteden, diğer prof hocalarımız (zahit mecitoğlu, rüstem arslan, süleyman tolun) da defalarca TAI’ye ve Hürkuş projesine tübitak hakemi olarak geldiler. TAI’nin resmi açıklamaları haricinde onlardan da doğru bilgiler alabilirsiniz. Kendi uçaklarımz olan inancımızı yıpratacak bu tip yanlış veya maksatlı yorumlara itibar etmemenizi istirham ederim. Saygılar.

  0

  0
  • Sefa INAN   - Tarih: 6 Aralık 2014 - Saat 21:06   - Cevap Yazın

   Değerli yorumcu: Diğer Prof arkadaşlardan yazı gelirse zevkle yayınlarım. Gayem konuyu aydınlatmak

   0

   0
   • tai'den bir ses   - Tarih: 7 Aralık 2014 - Saat 15:09   - Cevap Yazın

    Sefa bey, kişisel sayfanizda tartışma yaratmak, karşıt yazıları paylaşmak yerine yazıları, içeriklerinin doğruluğunu kontrol edip (ki bu çok kısa sürecek bir internet sörfünden ibarettir) yayınlamanızın daha doğru olacağı kanaatindeyim. Naçizane önerim. Yoksa sayfanız asılsız ve değersiz yazılarla dolacaktır.

    0

    0
 9. Yalan!   - Tarih: 6 Aralık 2014 - Saat 17:20   - Cevap Yazın

  Temel Eğitim Uçağı Tedarik Projesi (KT1T) ve Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Geliştirme Projelerinde dört yıl sorumlu proje subaylığı yaptım. Nasıl oluyorda bu kadar yalan bir yazı yazabiliyorsunuz merak ediyorum. Bu cahillik değil, artniyet bence.

  0

  0
 10. Anonim   - Tarih: 6 Aralık 2014 - Saat 18:37   - Cevap Yazın

  Bu memleket sizin gibi Prof. unvani alan cahiller ve vatan hainleri yuzunden bu halde. Siz kim Hurkus’u agzina almak kim.

  0

  0
 11. Müjgan   - Tarih: 6 Aralık 2014 - Saat 21:05   - Cevap Yazın

  Attığınız taşlar elbet sizin kafanıza isabet edecek bir gün… Yazan ellerin yalanları yazarken hiç mi titremedi? Kime hizmet ediyorum ben böyle haince diye hiç mi yüzleşmedin ? Kral olsan ne yazar adam olamadıktan sonra ! Yazıklar olsun üzülüyorum gençlere ,üstün unvan nasıl aldıkları belli olmayan prof zatlarından Allah evlatlarımızı korusun… Size de akıl fikir ve en çok emek çaba için güç versin…

  0

  0
 12. VK   - Tarih: 6 Aralık 2014 - Saat 21:35   - Cevap Yazın

  Burada yazılanlar kesinlikle gerçeği yansıtmamakla birlikte, Prof. Dr. ünvanına sahip bir kişinin kaleminden gerçek dışı hususların dökülmesi akıl almaz bir durumdur.
  Lütfen araştırınız ve gerçekleri öğreniniz!

  0

  0
 13. Anonim   - Tarih: 6 Aralık 2014 - Saat 22:07   - Cevap Yazın

  “Uçakdan” yazacak kadar Türkçe’ye hakim olamayan bir adam profesör olamaz. Bu projede çalışmış bir mühendis olarak yazılanların gerçeği yansıtmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Sağdan soldan duyduklarını, gazetelerden okuduklarıyla birleştirerek hikaye yazmış sevgili profesörümüz.

  0

  0
 14. Anonim   - Tarih: 6 Aralık 2014 - Saat 22:38   - Cevap Yazın

  Bu vatana vermeye calistiginiz zararı , Amerika İsrail bile veremez sanırım.Ancak 1913 ‘Te 14 ‘Te nasıl varsak bugünde varız.Ogun millet olarak neler yaptiysak bugünde siz ve sizin gibilere aynısını yaparız , musterih olun.Yasamaniz gereken topraklar buralar değil! Neresi olduğunu siz daha iyi bilirsiniz.

  0

  0
 15. Asistan   - Tarih: 6 Aralık 2014 - Saat 22:54   - Cevap Yazın

  Anladığım kadarıyla son dönemde malum yollar dağıtılan şekilde “Profesör” ünvanını aldınız. Aksi halde bu ünvana sahip bir akademisyenin hiç bir araştırma yapmadan böyle eksik ve yanlış metin hazırlaması mümkün değildir. Tüm bunlarında dışında bu konuları konuşmak için sanayi ve üretim gibi kelimelerin sözlük anlamından başlamanızı öneririm.

  0

  0
 16. biri   - Tarih: 7 Aralık 2014 - Saat 00:03   - Cevap Yazın

  bu kişinin iha aldatmacasi denen saçma sapan kitabıda bulunmakta olup engin bilgi ve gorgusu Turkiye havacılık tarihi için utançtır….bu kadar cahil olup bu kadar çok yorum yapmakta kolay degil…

  0

  0
 17. Vecihi Hürkuş   - Tarih: 7 Aralık 2014 - Saat 00:53   - Cevap Yazın

  İhanet!

  0

  0
 18. Furkan   - Tarih: 7 Aralık 2014 - Saat 04:21   - Cevap Yazın

  facebook yorumlarında Hürkuş’un test pilotu Murat Özpala’nın da yorumu var. Lütfen bir göz atın

  0

  0
 19. iha aldatmacası   - Tarih: 7 Aralık 2014 - Saat 09:18   - Cevap Yazın

  Siz daha öncede başlıktaki haberi ,makaleyi, yayınlamıştınız. Şimdi ihalar uçuyu.. Size soruyorum kim kimi aldatıyor.. Kim kime aptal muamelesi yapıyor…

  0

  0
 20. dr mehmet gülel   - Tarih: 7 Aralık 2014 - Saat 11:12   - Cevap Yazın

  Vatan hainleri her dönem olacaktır. Kalkınmanın ve ilerlemenin bir şartı da bu kişileri susturmaktır. Her ne şekilde olursa.

  0

  0
 21. Çağrı Gürçağlar   - Tarih: 7 Aralık 2014 - Saat 12:55   - Cevap Yazın

  Yazınızı, sanki bir profesör çıkmış da dünya düzdür diye bir makale yazmış gibi okudum. Umarım hissettiklerimizi iyi ifade edebilmişimdir. TAI’ye geldiğinizde (ki TAI’nin içinde nefes almanıza bile dayanamam) yazdıklarınızla, yapılanlar arasındaki farkı gördüğünüzde suratınızı görmek isterim. Bu yazıları size kimler yazdırıyor yazınızdan gayet net anlaşılıyor. Yazıklar olsun…

  0

  0
 22. Anonim   - Tarih: 7 Aralık 2014 - Saat 15:07   - Cevap Yazın

  Sayın Sefa İNAN: “Gayem konuyu aydınlatmak” derken kendinize inanıyor musunuz? Gazeteci ve araştırmacı kimliğinizle kişisel havacılık haberleri derlediğiniz sayfanızda Hürkuş ile ilgili bunca yalanı içeren bir haberi en azından google, wiki marifetiyle çok kabaca olsun araştırmadan, bilgisizce, gerçeklerden haberiniz olmadan mı yayınladınız??? Okuyucunuzun buna inanmasını bekleyecek kadar saf olmadığınıza inanıyorum! Gayenizin aydınlatmak olduğuna inanmamızı beklemeniz ise bence milleti aşağılamaktır!

  0

  0
 23. İ. Yılmazer   - Tarih: 7 Aralık 2014 - Saat 17:33   - Cevap Yazın

  Kanaatlere dayanarak yazı yazmak, hele bu yazıyı kanıt olmaksızın yayınlamak akıl alır gibi değil… Sahip çıkılması desteklenmesi gereken böylesi bir proje nasıl baltalanır anlamıyorum.

  0

  0
 24. MEY   - Tarih: 7 Aralık 2014 - Saat 21:39   - Cevap Yazın

  Zerre kadar bilgisi olmayip da her konuda fikri olan bu tipler bile profesor olabiliyor ya, o yuzden kimse gercek profesorlere gereken saygiyi gostermiyor. Su yazidaki dogru bilgileri bulmak icin “treasure hunt” duzenlenmeli bence hatta yazardaki karakter icin de ayri bir yarisma duzenlenebilir, tabi arayip arayip bulamayinca yarismacilar ne yapar bilemem

  0

  0
 25. TÜRK   - Tarih: 8 Aralık 2014 - Saat 13:55   - Cevap Yazın

  TAMAMEN SAÇMALAMIŞ SAYIN PROF. !
  BİR DEFA CUMHURBAŞKANI GEÇEN SENE BİNDİ HÜRKUŞ KOKPİTİNE …. SAÇMALALIK YAZILANLARIN HEPSİ….. YOK KT-1T YE BİNMİŞ DE YOK HÜRKUŞ YOKMUŞ TA…..MERAK ETTİĞİM YANLIŞLIK MI YAPIYORSUNUZ YOKSA SATILIK KALEMŞÖRLÜK MÜ ?

  0

  0
 26. Adem KARATAŞ   - Tarih: 8 Aralık 2014 - Saat 19:36   - Cevap Yazın

  Bu yazıyı yazan Prof ünvanlı zat, acaba Türkiye’ye ne gibi bir proje sundu da bu ünvanı haketti. Kendisi bir hizmet sunamayan zavallı, hizmet sunanları karalayarak kendi ihanetini gizlemeye çalışıyor. Bu ülke satılık kalemlerden ve birilerinin zihniyetini müslüman halka dayatan şarlatanlardan çok çekti. Kölge etmeyin sizden başka bir şey istemiyoruz…

  0

  0
 27. Anonim   - Tarih: 13 Aralık 2014 - Saat 22:56   - Cevap Yazın

  Yazinin tamami yanlis, kim hangi birini duzeltebilirki.Ancak reklamin iyisi kotusu olmaz, bu vesileyle halkimizTurk muhendislerinin ozgun tasarimi olan kendi ucagina sahip cikiyor..

  0

  0
 28. Mustafa   - Tarih: 1 Nisan 2015 - Saat 09:31   - Cevap Yazın

  Hoca sadece gerçekleri söylemiş ve tamamen doğru tesbitlerde bulunmuş. Bunun doğrulaması için TAI de staj yapmaya arayıp sormaya gerek yok.

  http://kokpit.aero/hurkus-ucarken-neden-kt1-aliyoruz

  http://en.wikipedia.org/wiki/KAI_KT-1_Woongbi

  Kendi orijinal sitesinde, hangi ülkelere satıldığını, eğitim verildiğini, dahası Türkiye ile ilgili tonla bilgi bulabilirsiniz.

  Milli olmak başka, milli olacağım diye halkın parasını çarçur edip milleti aldatmak başka.

  0

  0
 29. murat bayar   - Tarih: 11 Haziran 2016 - Saat 15:32   - Cevap Yazın

  hurkus başlangıç temel eğitim ucagi amerikalı texan 2 ucagi ttemel alınarak geliştirilmiş ozgun kanat profili ve kokpit tasarımına sahip bir ucaktir kt 1t yle alakası yoktur kt1t ofset dahası karşılığı ve yapisal imalat deneyimi kazanımı saglami bu bilgi birikimini hurkusa kulanilmistir

  0

  0
 30. Vasıfsız Adam   - Tarih: 19 Ağustos 2016 - Saat 00:51   - Cevap Yazın

  Adının önünde Prof yazan bu vasıfsız kişinin yaptığı bilimsel yayınlara aldığı atıf kaç biliyor musunuz? Hiç uğraşmayın aramakla ben bilgilendireyim sizi. Toplamda 0 (sıfır) atıfı var bu kişinin. Yani tüm havacılık/uçak bilimsel/teknoloji camiası bu vasıfsız kişiye zerrece değer vermemiş. Söze bakılır söz mü diye, söyleyene bakılır adam mı diye. Yazdığı yazı zaten tüm bilimsel/teknolojik gerçeklerden uzak. Kendisi de akademik olarak Bir hiçten başka birşey değil. Çamur atarak kendinden bahsettirmeye çalışan aşağılık kompleksli dinozor akademsiyen tipinin somut bir örneği. Bu kişi şu anda Türkiye’de herhangi bir üniversitede doçent atanma kriterlerini bile sağlayamayacak kadar vasıfsız bir adamdır.

  0

  0