Havayolu Şirketleri Paket Tur Satışına Yöneliyor

Havayolu Şirketleri Paket Tur Satışına Yöneliyor

Bütçeli hava yolu şirketleri, paket tur satışlarına odaklanarak gelirlerini artırmayı hedefliyor. Etihad Airways, EasyJet Holidays ve Ryanair gibi havayolu şirketleri, tur operatörlüğüne soyunarak seyahat paketleri sunmaya başladı. Bu eğilim, özellikle Jet2 Holidays gibi şirketlerin başarılı performanslarına dayanarak, bütçeli havayolu şirketlerinin paket tur pazarında önemli bir potansiyel gördükleri belirtiliyor.

Jet2 Holidays Başarı Hikayesi

Jet2 Holidays, İngiltere’nin bütçeli hava yolu şirketi Jet2’nun tur operatörlüğü kolu olarak öne çıkıyor. 2014 yılında 1 milyon yolcuya hizmet veren Jet2 Holidays, 2022-23 döneminde 5,3 milyon yolcuya ulaşarak TUI İngiltere, Weloveholidays ve Booking’i geride bırakarak İngiltere’nin en büyük tur operatörü haline geldi.

Eurowings Holidays ve Gelecek Hedefleri

Lufthansa’nın yan kuruluşu Eurowings, Eurowings Holidays aracılığıyla tur operatörlüğü yaparak pazardan pay almayı planlıyor. Şirketin uzun vadeli hedefi, 2026 yılına kadar Eurowings Holidays’i Almanya’daki en iyi on tur operatöründen biri haline getirmek.

Tur Operatörlüğünün Avantajları

Havayolu şirketleri, paket tur satışlarıyla kapasite kullanım esnekliği ve daha yüksek karlılık elde edebiliyor. Tur operatörlüğü, pazarlama maliyetlerini azaltma ve gelir çeşitlendirmeyi sağlama konusunda havayolu şirketlerine avantaj sağlıyor. SunExpress’in CEO’su Jens Bischof, paket turlardaki kar marjının normal uçuşlardan daha yüksek olduğuna dikkat çekiyor.

Almanya Pazarındaki Yeni Rakipler

Almanya’da ve diğer pazarlarda tur operatörlüğüne girmeyi düşünen birçok hava yolu şirketi bulunuyor. Easyjet Holidays, Berlin, Hamburg ve Münih’ten 47 destinasyona ve 3 bin otele bağladığı uçuşlarını sürdürüyor. Etihad Holidays ise Almanya’daki seyahat acentelerini satış kolu olarak görerek turizm gelirlerini artırmayı hedefliyor.

Ryanair’ın İş Birlikleri

Ryanair, online seyahat platformlarıyla yaşadığı sorunların ardından tur operatörleriyle iş birliklerine yöneliyor. Kiwi, Weloveholidays ve TUI gibi tur operatörleriyle anlaşmalar yaparak, uçak biletleri ile diğer ürünleri birleştirerek daha kârlı satışlar gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Şirket, ileri düzeyde iş birliklerini de göz önünde bulunduruyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir