Havayolları Yolculara Otomatik Geri Ödeme Yapacak

Havayolları Yolculara Otomatik Geri Ödeme Yapacak

ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, havayollarının iptal edilen ve önemli ölçüde geciken uçuşlar için otomatik geri ödeme yapmasını zorunlu kılacak yeni düzenlemeleri duyurdu. İç hat uçuşlarında 3 saat, uluslararası uçuşlarda ise altı saatin üzerinde olan gecikmelerde nakit iade yapılacak.

Buttigieg, Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, zamanında geri ödeme talep eden düzenlemelerin, yolcu haklarının önemli bir genişlemesi olduğunu belirtti.

Yeni kurallara göre, havayolları artık gecikmenin ne kadar sürmesi gerektiğine dair kendi eşiklerini belirleyemeyecek. İç hat uçuşları için gecikme eşiği üç saatin üzerinde, uluslararası uçuşlar için ise altı saatin üzerinde olacak.

Yolcular, uçuşlarının iptal edilmesi veya önemli ölçüde değiştirilmesi durumunda para iadesi alma hakkına sahip olacaklar. Ayrıca, bagajın kaybolması ve 12 saat içinde teslim edilmemesi halinde de havayolları nakit para iadesi yapmak zorunda kalacak.

Ulaştırma Bakanlığı, geri ödemelerin yedi gün içinde yapılmasını ve yolcu başka bir tazminat şeklini tercih etmediği sürece nakit olarak ödenmesini şart koşuyor. Havayollarının artık nakit para iadesi yapılması gereken durumlarda kupon veya kredi şeklinde para iadesi yapmasına izin verilmeyecek.

Buttigieg, yeni politikaların havayolu yolcularını beklenmedik ücretlerden korumaya yönelik daha geniş kapsamlı çabaların bir parçası olduğunu belirtti. Bu sayede Amerikalıların her yıl milyarlarca dolar tasarruf edeceğini ifade etti.

Duyuru, Bakanlığın Southwest Airlines’a 140 milyon dolarlık rekor bir ceza kesmesinin ardından geldi. Buttigieg, Southwest’in ağır cezasının havayolları ve yolcu hakları için yeni bir standart oluşturduğunu belirtti ve havayollarının pandemi boyunca desteklendiğini, şimdi ise yolcuların korunması konusunda titiz davranılacağını vurguladı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir