Irak’ın Çin CH-5 İHA Tedariki

Irak’ın Çin CH-5 İHA Tedariki

Irak Kara Havacılık Komutanlığı’nın IQDEX fuarındaki standını gösteren bir video, Irak’ın Çin yapımı CH-5 İnsansız Hava Aracı’nı tedarik ettiğini doğruladı. Video, Bağdat’ta düzenlenen fuar sırasında 21 Nisan’da yayınlandı.

Irak Kara Havacılık Komutanlığı’nın standını gösteren videoda, Irak’ın Çin’den CH-5 İHA tedarik ettiği bilgisi dikkat çekti. Bu bilgi, Irak’ın daha önce Çin’den CH-4 İHA tedarik ettiği haberlerini takip ediyor. 2015 yılından bu yana Irak, yaklaşık 20 adet CH-4 İHA satın aldı ancak 8 İHA çeşitli olaylarda kaybedildi.

CH-5 “Rainbow” olarak bilinen İHA, China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) tarafından geliştirildi. İlk uçuşunu Ağustos 2015’te gerçekleştiren CH-5, 1000 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesine sahip. SİHA, yaklaşık 60 saat havada kalabilir ve 23 bin feete kadar irtifada görev yapabilir.

Irak’ın CH-4’leri operasyonel tutmakta zorlandığı bilinirken, CH-5 İHA tedarikinin Irak’ın insansız hava aracı kabiliyetlerini artırması bekleniyor. Çin, 2020’de CH-5 SİHA’nın deniz varyantını da tanıttı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir