Havalimanı’nda 500 Kişilik Kar Timi

Havalimanı’nda 500 Kişilik Kar Timi

Yaklaşan kış ayları öncesinde DHMİ, karla ilgili hazırlıklarını tamamladı. Türkiye genelinde 284 araç ve 500 personel havalimanlarında karla mücadele edecek. Atatürk Havalimanı için ise özel kum alındı.

Havayolunu kullanacak yolcuların kış aylarında rahat ve güvenli seyahat edebilmeleri için tüm hazırlıklar tamamladı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Türkiye genelindeki havalimanlarında 284 araç ve 500 kişi ile karla mücadele edecek. Atatürk Havalimanı’nda (AHL) ise uçak park alanlarını açık tutabilmek için ilk kez özel bir kum kullanılacak. Yürütülen kış hazırlıklarıyla ilgili Twitter hesabından bilgi veren DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, buzlanmayı önleyici-çözücü özelliği olan bin 33 ton ‘de icing’ sıvı malzemesinin havalimanlarında hazır tutulduğunu, ihalesi yapılan bin 500 ton sıvının ise bu ay teslim alınarak alanlara gönderileceğini açıkladı.

500 EĞİTİMLİ PERSONEL
Karla mücadele hizmetleri için kullanılan donanımlı 259 özel araca ek olarak ekim ayında alınan 25 uçak ve köprü altı kar mücadele aracı ile sayının 284’e ulaştığını vurgulayan Funda Ocak, karla mücadele konusunda eğitimli ve deneyimli 500 personelin bu kış havalimanlarında görev yapacağını belirtti.

ETKİN BİR MÜCADELE
Genel Müdür Ocak, Avrupa’nın en yoğun havalimanları arasında yer alan AHL’de etkili bir karla mücadele için her türlü önlemin alındığının altını çizdi. Ocak, AHL’de bu sezon kar mücadelesi için 31 adet araç ve 104 personelin görev yapacağını ifade etti.

İLK KEZ KUM KULLANILACAK
Karla mücadele için Aralık 2016 ve Ocak 2017 döneminde, 3.5 milyon liralık bir harcama yapan DHMİ, bu yıl ilk kez AHL’de kum kullanmaya hazırlanıyor. Genellikle kuzey ülkelerindeki bazı havalimanlarında pist ve park alanlarında buzlanmayı önlemek için kullanılan özel kumlar, AHL’deki uçak park alanlarında kullanılacak. Satın alınan 15 ton kumun buzlanmayı önleyerek uçak altında yapılacak operasyonları kolaylaştırması bekleniyor.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments