featured

Havacılık ve teknoloji şirketi Ukrayna’ya 2 drone’u 2 dolara satmayı teklif etti

ABD’li havacılık ve teknoloji şirketi General Atomic Aeronautical Systems, Ukrayna’ya iki drone’u 2 dolara satmayı teklif etti. Tek gerekli olan ise ABD yönetiminin onayı.

ABD’li havacılık ve teknoloji şirketi General Atomic Aeronautical Systems’ın baş yöneticisi Linden Blue, teklife dair çarşamba günü yaptığı açıklamada Ukrayna’ya 1 dolar karşılığında MQ-9 Reaper ve MQ-1C Gray Eagle drone modellerinden iki drone vermek istediklerini dile getirdi. Herhangi bir şart sunmadıklarını belirten Blue, tek gerekli olanın ABD yönetiminin onayı olduğunu söyledi. Baş yönetici Blue, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

”Rus işgalinin başlangıcından beri, MQ-9 Reaper ve MQ-1C Gray Eagle drone modellerimiz de dahil, Ukrayna birliklerinin taleplerine yanıt vermek için seçenekler aramaya başladık. Bu, hiçbir koşula bağlı olmayan müthiş bir anlaşma. Tek gerekli olan ABD yönetiminin onayı.”

AFGANİSTAN, SURİYE VE IRAK’TA KULLANILDI

Öte yandan Grey Eagle ve Reaper drone’ları, ABD ordusu tarafından Afganistan, Suriye ve Irak’taki çatışmalarda da kullanılmıştı. Firma, ileri teknolojiye sahip drone’ların uzun menzilli saldırı düzenleyebildiği ve gözetleme yapabildiği aktardı. Drone’larla birlikte kontrol istasyonları ve diğer gerekli donanımların gönderileceği de belirtildi. General Atomic ayrıca Ukraynalı askerlere drone’ları kullanmayı öğretmek için ücretsiz eğitim vereceklerini de duyurdu.

Şirket tarafından drone’ların sevkiyatı ve kurulumuna dair masrafların Kiev yönetimi ya da başka bir aracı tarafından ödenmesi gerektiği ifade edildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir