featured

HAVA TRAFİK KONTROLÖRÜ ADAYLARINDAN AÇIK MEKTUP

Üçüncü Hava limanı ülkemiz ve dünya havacılığı için çok büyük bir şans. İnşaat çalışmaları hızla devam ederken, kamu kuruluşları ve özel şirketler de hızla çalışmalarına devam etmekte. DHMİ Genel Müdürlüğü de mevcut ve ortaya çıkacak Hava Trafik Kontrolörü ihtiyacı için yetiştirilmek üzere Hava Trafik Kontrolörü adayı alımlarına sayıları arttırarak devam etmektedir.
Artan aday sayısının bir kısmının eğitimleri, İstanbul Atatürk Hava Limanı Hava Trafik Müdürlüğü bünyesinde yapılmaktadır. Fakat normalde 18 ay sürmesi gereken eğitim hızlandırılarak 6 aya indirilmiştir.
Bu durum neticesinde yıllardır SHGM ve uluslararası şartlarla belirlenmiş eğitim formatı değiştirilmiştir. Titizlikle sürdürülmesi gereken eğitim süreci bir oldu bittiğe getirilmektedir. Aday personel olan bizlerin eksikleri ve yetersizliği göz ardı edilerek sadece ihtiyaç olan sayının tamamlanması adına tüm sınavlar ve eğitim özensiz bir şekilde yapılmaktadır.
Aşağıda anlatmaya çalışacaklarımız, başlıca problemlerimizdir;
–   Biz adaylar hayati öneme sahip kule/yaklaşma eğitimlerini eksik almış bulunmaktayız. Bir bütün olan hava trafik eğitimi bu şekilde yarım ve eksik tamamlanmıştır.
–   Bu eksik eğitim sebebiyle; adaylar olarak bütünü görmekte zorlanmaktayız.
–   Adaylar olarak bir kısmımız kuleye, bir kısmımız radar hizmetine dair hiçbir şey bilmemekteyiz. Geçmemiz gereken lisans sınavı için gerekli yeterlilikte alt yapımız bulunmamakta.
–   Tarafımıza eğitici belgesi ( OJTI ) olmayan kişiler tarafından işbaşı eğitimi verilmekte.
–   Defalarca TEHLİKELİ YAKIN GEÇİŞLER, PİST İHLALLERİ ve OLAYLAR atlatılmıştır. Yaşanacak hadiselerde sorumluluğun kimde olduğu belli değildir.
–   Tecrübeli ve eğitici belgesi bulunan personel çalışmak ve bizleri eğitmek istememekte; henüz 1-2 yıllık tecrübesi olan kişiler tarafından çalıştırılmaktayız.
–   Nitelikli bir işbaşı eğitimi verilmemekte. Havacılık emniyetinin şu an ve ileride riske atıldığı ortadadır.
–    Yaptığımız eleştiriler ve şikâyetler yanlış anlaşılmaktadır. İdareciler tarafından şikâyette bulunmamamız, bir şekilde bu durumun kılıfına uydurulacağı, ses çıkarmamız halinde bizim sıkıntı yaşayacağımız söylenmekte.
–   Genel Müdürlük, SHGM ve Eğitim Daire Başkanlığının mevcut durumla ilgili bilgisi yok.
–   Çalışma pozisyonlarımız incelendiğinde kimlerin kaç saat kimler ile çalıştığı, hangi yetkisi olmayan kişiler tarafından çalıştırıldığı ortaya çıkacaktır.
–   Hava Trafik Kontrolörü adayı Stajyer Kontrolörler olarak, arkadaşlarımızla beraber ne yapacağımızı                                               bilmemekteyiz! Endişeliyiz! Korkuyoruz!
Lütfen durumu inceleyin. Lütfen araştırın. Siz habercilerden başka çaremiz kalmadı. Hata yapmaktan herhangi bir kazaya ya da olaya sebebiyet vermekten korkuyoruz.
     Eğitimimiz eksik! Yaptığımız iş çok önemli fakat İstanbul hava trafik idaresi bu durumu önemsememekte. Bu şekilde ulaşabildiğimiz yerlere sesimizi duyurmaya çalışıyoruz.
 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

22 Yorum

 1. 7 sene önce

  Bana nedense lisans sınavından sadece bir kaç gün önce bu işlerle hiçbir stajyerin uğraşmayacağı makul geliyor. Acaba birileri dhmi de kendi çıkarları uğruna stajyerleri mi kullanıyor??

  Cevapla
 2. 7 sene önce

  yazılanlar çok iddaalı. bizim aldığımız duyumlar da bu şekilde. yalan ise denetime açılsın! ne olacak ki!

  Cevapla
 3. 7 sene önce

  Bu işn yuvası okul ( eskişehir ) merkezi de ANKARA dır. Çakma simülatör ve saat doldurulan niteliksiz eğitimle olmaz bu iş

  Cevapla
 4. 7 sene önce

  güneş başçıkla sıvanmaz. Birgün çıkar birileri gerçekleri yazar.

  Cevapla
 5. Bu arkadaşlar eğitimlerini eksik almadılar çalışacakları üniteyle ilgili olan kısımlarını ve diğer ünitelerle de yapmaları gereken koordinasyon eğitimlerini aldılar. Hepsi çok iyi üniversitelerin çok iyi bölümlerini bitirip geldiler. Ortada kimsenin endişelenmesi gereken bir durum yok. Bu mektubu gönderen arkadaş ya da arkadaşların art niyetli olduklarını düşünüyorum. Kimbilir belki okullu ( 4 yıl okumuş haklı olabilir) yada Ankaralı (sadece kulede veya yaklaşmada çalısıyo ve çalısacak olmasına ragmen tüm ünite eğitimlerini 15 ayda almış ) birisi yazmıl olabilir. Her kim ve ne sebeple yazdıysa yazsın 60 kişinin tamamını zan altında bırakacak türde yazmış olması hiç hoş olmamış.

  Cevapla
 6. İyimiş. Açıköğretimi bitir, 6 ay sonra 7000 tl

  Cevapla
  • Nedense ayda yılda bir olay olacak diye bulunan bir birimin olay olduğundanda uykusundan zahmet edip uyanamaması ve diğer birimlerin maaşlarını eleştirmesi garip..

   Cevapla
  • İşi gücü yan gelip yatmak olan birim bari olay olduğunda zahmet edip uykunuzdan uyanın sonra diğer birimlere en azından laf söyleyecek yüzünüz olsun

   Cevapla
 7. Ağlayın ağlayın, zaten yaşınız da bunu gerektiriyor anlaşılan. Evladım, her işin yolu yordamı vardır, amirin seni sallamıyorsa bir üst kademeye çıkarsın, o da mı dinlemedi çık bir üste. TATCA ile görüştün mü mesela? Sen meslek ile alakalı kişileri/kurumları es geçtin, internet yayını yapan bir ortamda sitem ediyorsun. Oyun oynayan, slime yapan, makyaj anlatan Youtuber gençler ile de konuş faydası olur (!). Haklı olabilirsiniz ama bu yaptığınız şeyle kendinizi haksız duruma düşürdünüz, siz memursunuz memur. Kafanıza göre demeç veremezsiniz. Haklı olabilirsiniz ama bu hareketiniz ile hakkınız 2.planda kalabilir. Kolay gelsin.

  Cevapla
  • 7 sene önce

   Ne kadar basite indirgenmiş bir yorum bu. Tam yönetici ağzıyla yapılmış olduğu belli. İnternet sitesinden yayın yapmak da yanlış mı var. Gazeteye ilan mı verecektik. Ayrıca;Haklı olabilirsiniz ama siz memursunuz. Lafa bak ya. Kimse dinlemediyse veya sorunu önemsemediyse kişi her yerde konuşabilmeli. Memursun Memur muş…Tabii ki memurum köle değil.

   Cevapla
   • 7 sene önce

    Ben ne yazmışım, siz ne anlamışsınız. “Haklısın ama memursun” demişim öyle mi? Cümle yapısından, imlasından haberiniz var mı sizin? Memursun derken, “basına demeç yasağı”na vurgu yapmıştım ama yazının altındaki yorumlara baktığımda bu açıklamayı yazmam bile gereksiz geliyor. Yazık ya. Ama lütfen, gidin bu yazınızı gazeteye verin, biz de seyredelim başınıza gelenleri. Uyarmak size layık bir eylem değilmiş. ARFF-ATC-AIM-ELEKTRIK filan yesin birbirini, araya okullu egoist ATC ler de gelsin oh mis, bana ne ise. Memuruz, köleyiz, haksızız(!). Bi gidin ya.

    Cevapla
  • 7 sene önce

   Bu yazıyı yazan eğitimden birisi değil zaten …

   Cevapla
 8. 7 sene önce

  ” Öncelikle bu yazıyı yazanın eğitimi alanlardan birisi olduğunu düşünmüyorum. Önceden 18 ay olan eğitim en az son 5 yıldır 16 ay olarak verilmekte ve bu mesleğe sonradan giren herkes tarafından bilinmektedir. Bu durumda yazıyı yazan kişi ya halihazırda rate i olan eski kontrolörlerden birisidir ya da bu işe dair yarım yamalak bilgisi olup aldığı duyumlarla yarım yamalak haber yapmaya çalışan birisidir. Eğitime gelecek olursak, bu eğitim haberi olmadığı söylenen bütün kurumların bilgisi dahilinde yapılmıştır. 16 aylık eğitimde 3 ay boyunca teori, 4’er aydan biraz olmak kaydı ile 13 ay boyunca da saha, yaklaşma ve kule simülasyon eğitimleri verilmektedir. Yazıda 6 ay diye belirtilen eğitim 8,5 aydır (ki bu da stajyerlerden birisi tarafından yazılmadığını belirtir) 2 ay teorik eğitim ve 6,5 ay simülasyon olmak üzere verilmiştir. Bu verilen eğitim süresinde ilgili birimlerinin simülasyon eğitimini başarıyla tamamlayıp bitirmenin yanında diğer birimle ilgili teori ve kısmi simülasyon eğitimi de almışlardır. Sorumluluk kısmında ise yanında çalışılan kişinin sorumluluğunda oldukları açıkça belirtilmiştir ki bu da asılsız bir ithamdır. Nitelikli bir işbaşı eğitimi verilmediğinden ve havacılığın güvende olmadığından bahşedilmiş, eğer şimdi güvende değilse şimdiye kadar hiçbir zaman güvende olmamıştır çünkü çalışan stajyer arkadaş, yanındaki kişi ojti olmasa bile, tam teşkilli olan bir kontrolörün yanında, onun gözetiminde ve rehberliğinde çalışmaktadır ve o kontrolör, bilgisi dahilinde olan herşeyi olabildiğince aktarmaktadır. Yapılan eleştirilerin ve şikayetlerim yanlış algılandığı ve ses edilmemesi gerektiği hususu tamamen yalan olmakla birlikte yöneticiler özellikle her türlü sorun ve şikayetlerde rahatlıkla kendilerine danışılabileceğini belirtmiş, buna yönelik toplantı ve çalışmalar da yapılmıştır.
  Yazıyı her kim ne amaçla yazdı bilmiyorum ama bu yazı ile hem çalışan kontrolör arkadaşlara hem de işbaşı eğitimde olan stajyer kontrolör arkadaşlara büyük bir gölge düşürülmektedir. “

  Cevapla
 9. 7 sene önce

  6 ayda hava kontrolörü mu yetiştiriliyor ? Maaşlar nasıl.

  Cevapla
 10. 7 sene önce

  Eğitmen olarak genc arkadaşlarımız adına çok üzüldüm. Ama şimdiden mesleklerini sahiplenmişler. Umarım her sey guzel olur

  Cevapla
 11. 7 sene önce

  en büyük hayalim kontrolör olmak. yeni alımlar için başvuru yaptım. durum gerçekten bu kadar ciddi mi ??? : (((

  Cevapla
 12. 7 sene önce

  onlarca uçak, yüzlerce yolcu. ciddiyet gerekli

  Cevapla
 13. 7 sene önce

  tecrubeli bir kaptan olarak çok üzüldüm. arkadaşlara kolaylıklar.

  Cevapla
 14. 7 sene önce

  DHMİ’de yabancı atc isteyen arkadaşlar bence yabancı yönetici istemeli. Ama almanlar ingilizler bu işten ne anlar daha geçen amerikalılara bile biz anlattık bu işi nasıl yapacaklarını. İki gün sonra bu arkadaşlara sizin ojt süreniz doldu diyerek hepsine rate verip board’da yalnız bıraktıklarında olacakları düşünmek bile istemiyorum ki bunu yapacaklar.

  Cevapla
 15. 7 sene önce

  Gerçekten bravo. Yol yakınken uyarıyorlar . İyi yetiştirilemyoruz diyorlar. Bakalım DHMİ ve SHGM den ses cıkacak mı?

  Cevapla
 16. 7 sene önce

  Her konuda böyleyiz bir acele bir acele. İlla o güne yetiştirilecek. Bu çocuklar bence son derece haklı.Ne demek eğitimden eksik gün . Kervan Yolda düzülür mantıklı işler

  Cevapla