HAVA-SEN ÜYESİ PİLOTTAN AÇIK MEKTUP

HAVA-SEN ÜYESİ PİLOTTAN AÇIK MEKTUP

Sefa bey, sizlere iyi çalışmalar ve başarılar diliyorum. Çalışan haklarıyla ilgili yazdıklarınızı ilgiyle okuyoruz. Biliyorsunuz, bundan yaklaşık 10 ay önce Havasen kuruldu. Pilotların büyük çoğunluğu ve bir kısım kabin memuru bu sendikayı bir umut görerek üye oldu. Ben de onlardan biriyim. Üyelikten başka da bir unvanım yok.  Demokrasiye, kişi hak ve özgürlüklerine saygı göstermek herkesin görevidir. Ancak başta İlker Aycı olmak üzere bir kısım yöneticiler bu sendikaya açıktan tavır aldılar. Engellemek ve tökezletmek için herkes elinden geleni yaptı. Buna rağmen üye sayısı beş bine yaklaştı.

Hava İş’i açıkça destekleyen THY düğmeye bastı ve 16 kişiyi işten attı. Buna rağmen üyeler sendikalarına sahip çıktılar. İyi niyetle yola çıkan bizler, işte atılan arkadaşlarımıza sahip çıkmak için aidatlarımızla destek vermeye başladık. Ancak bir süre sonra gördük ki, yaptıkları çalışmalar karşılığı bizim aidatlarımızdan aldıkları ücretler bu arkadaşlara yetmemeye başlamış. Ve bu paraları “sendikada çalıştıkları için” değil atıldıkları için hak ettiklerini dillendirerek sanki bir manevi baskı ortamı oluşturmuşlar.

Bunları duyunca çok üzüldüm. Biz tamamen iyi niyetle gelip bu sendikaya üye olduk. Aidatlarımızla da destek verdik. Fakat iş öyle bir yere geldi ki, sanki bu arkadaşlar Havasen’le özdeşleşmiş, onlar olmasa bu iş yapılamayacakmış. Atılmalarının sebebi sendikaymış, bu yüzden sendika kendilerine bakmak zorundaymış. Kimse kusura bakmasın.

Bu sendikaya girerken hepimiz aynı kaygıyı taşıyorduk. Ama tam beş bine yakın insan bunu göze alarak üye oldu. Ama biliyorduk ki, birlik olursak kimsenin kılına zarar gelmez. Bir doktor, beyin ameliyatına, kalp ameliyatına aldığı hastasına -merak etme masada kalmazsın- diye garanti veremez.  Bir komutan askerine -savaşa gidiyorsun ama korkma ölmeyeceksin- diyemez. Hiç kimse de -sendikaya üye ol, kaygılanma kimse seni atamaz- diyerek karşısındakini rahatlatamaz.

Sonuç olarak 10 kabin memuru ve 6 pilot işten çıkartıldı.  Sendika da, kabinden arkadaşları aidat gelirleri ile destekledi.  Bir süre sonra bu arkadaşların başka iş yapmadığı, aramadığı, çalışmaya niyetlerinin olmadığı ve haftada birkaç gün gelerek neredeyse ayda 5-6 bin lira almaya başladıkları dedikodusu yayıldı. Ayrıca, bir delege arkadaşım bu kişilerin aynı zamanda işsizlik parası da aldığını söyledi. Bunu duyunca peşin aidat yatırdığıma pişman oldum.

Tamam, arkadaşların mağdur olduğunu kabul ediyorum. Sendikanın olanakları ölçüsünde bu kişileri desteklemesi de normal. Ama bu destek süresiz olamaz. Belli bir süre destek alırsınız, o sürede de yeni iş ararsınız. Veya aldığınız tazminatlarınızla küçük bir iş kurarsınız. Her çalışanın başına gelebilecek bir gerçektir işsiz kalmak. Biz pilotlar da bir kazaya uğrasak, pilotluğa engel bir hastalık geçirsek aynı sonuçla karşılaşır ve her an işsiz kalabiliriz. Ama -ben bu sendika için çalıştım, o yüzden işten atıldım, bana her ay para vermek zorundasınız- derseniz bu olmaz. Ülkemizde işsiz sayısı resmi rakamlar göre 3 milyona yakın. Gerçek işsizliğin ise 6 milyonu aştığı söyleniyor. Bırakalım bunu, sadece THY son 15 yılda 10.000 çalışanı işten atmış. Bu nedenle -Niye ben- diye sormanın anlamsız olduğunu düşünüyorum. Bırakalım sendikayı, Mayıs’ta değil de, Kasım’da atılsaydı bu kardeşlerimiz sendikadan destek alabilecekler miydi?

Delege arkadaşımın söylediğine göre, son 1 haftada bu iş iyice alevlenmiş. Hakaretler havada uçuşmuş. Yanlış anlamayın, kavga -sendikayı nasıl daha büyütürüz, nasıl daha etkin hale getiririz, üye sayısını artırırız- kavgası değil. Para kavgası. Bu arkadaşlara istedikleri parayı versek kavga o anda bitecek diyor delege arkadaşım. Birkaç mesaj gösterdi, okuyunca ben utandım. Bunları yazan da bir bayan kabin amiri.

Para sorunu devam edince bu arkadaşlar anladığım kadarıyla altın vuruş yapmak istemiş. Bir siteye Başkan Çarkçı kaptanın ve bir başka kaptanın mesajlarını vermişler. Bu yazıyı görünce anladım ki, bu kişilerin sendikal çalışma ile hiçbir ilgileri yok. Ya benimsin ya kara toprağın diyorlar. 5.000 kişinin emeği ve desteği olan bir kurumu yok etmeyi göze almışlar. Bu işi, 10 kabin memuru ve 2-3 pilottan hangisi veya hangileri yaptı bilmiyoruz. Ama yapılan ahlaksızlıktır. Sendika bu kişileri hemen sendikadan atmalıdır. Ya bize istediğimiz paraları verirsiniz ya da sizi rezil ederiz, sendikayı da bitiririz diyen bu kişiler sendikacılık tarihimize utançla geçmişlerdir. Bu yüzden bu kişi veya kişiler kesinlikle bulunup afişe edilmelidir. Aksi durumda bu para kavgasına tutuşanların hepsi bu suçlama ile yaşayacaklardır. Bir delegenin dediğinin aksine –bu arkadaşlar bizim kırmızıçizgimiz- falan değildir. Bizim kırmızı çizgimiz Havasen’in yaşatılmasıdır. Havasendir.

Mailimi bitirirken şu soruların yanıtını aradığımı söylemeliyim.

Bu işin arkasındaki PİMAPEN’ci kaptanın rolü ne?

Bu işi tezgâhlayanların, HavaİŞ’in Ayçin zamanındaki eski uçuş işletme temsilcileri olduğu doğru mu?

Özellikle bir Dernek yöneticisinin de el altından bu arkadaşları kışkırttığı doğru mu?.

Ne yaparsanız yapın, bu sendikayı yaşatabileceğimiz kadar yaşatacağız. Yeter ki, Havasen’i rezil etmeyi planlayan safraları, sendikayı nemalanma yeri olarak görenleri ve sendika üzerinde emelleri olan kişileri uzaklaştırabilelim. Şunu da ekleyeyim. Bu olayda ismi geçen kişiler bu sendikadan çıkarılana kadar aidat ödemeyeceğim.

Herkese saygılar sunarım

NOT/ Hiçbir ekleme ve çıkarma yapılmaksızın yayınlanan bu mektuba, yukarıda olduğu üzere,kişi ismi geçirilmeden ve toplumu rahatsız edecek kelimelere yer verilmeksizin verilecek cevabı AirlineHaber olarak aynen yayınlayacağımız dan şüpheniz olmasın.

Geri

33
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Seçim vaaar

Haydi Gençler Genel Kurula. Görelim bakalım küfürbazların arkasında kaç kişi var?

SFI

PİMAPENCİ Kaptan kim bilen var mı?

ayıp

Sendikal dayanışma böyle olmaz. Herkes biliyor ki, sendikal nedenlerle işten çıkarmalar yapılıyor. Bu satırları yazan kişi, üye sayısının 5000’e yaklaştığını söylemiş. 5000 üye 16 arkadaşını maddi olarak destekleyemiyor mu ? ortalama 150tl aidat ödense aylık 750.000 tl para yapar. Buralara konuyu taşımak yerine, Sendika tüzüğünde yapılacak düzenlemelerle sorun çözülür. Birlik olun, birlikte hareket edin.

Neler oluyor?

Sendika bu konuda açıklama yapmadan daha ne kadar bekleyecek? Neler olduğunu tüm gerçekliğiyle öğrenmek istiyoruz!

Asıl suçlu kim?

Bence ilk yapılması gereken o malum siteye ilk mailleri kim verdi? Bu fitilin ateşini kim yaktı? Ortaya çıkan kargaşada kaynadı gitti.

Öfkeyle kalkan.......

İşten çıkartılmış, mağdur olmuş arkadaşlarıma bir çift lafım var. Burada kullandığınız tehdit dili, kin ve nefret söylemi size zarar veriyor. Haklı iken haksız duruma düşüyorsunuz. Biraz sakin olalım lütfen.Empati bitti antipati oluşmaya başladı yavaş yavaş.

SALE

Burada yazılanlar para-pul felan hikaye. Asıl önemli olan konu güme gitmesin. İşten atılanlardan bazılarının Hava İş’le görüştüğü, işe geri dönmelerinin karşılığında Havasen’i kapatacaklarını garanti ettikleri söyleniyor. Gerçekten inanılmaz birşey. Bunu dile getiren, düşünen, aklından geçirenler kimlerdir? Çıkıp açıklama yapmayı düşünürler mi?

Doktor

Sendikalar işten atılanları bir süreliğine destekler. Sınırsız destek olmaz. Para vermeyi kesti diye sendikayı batırmaya çalışmışlar. Böyleleriyle keşke yola çıkmasaydınız.

TarihTarih

Hava-sen yaşıyor yaşayacak gün geçtikçe güçleniyor. Hava-sen gibi farklı bir sendikanın ortaya çıkmasındaki ana gerekçe çalısanların seslerinin duyurulabilmesidir. Ve bu iş kolundaki çalışan gerçek emekçilerin işveren tarafından muhatap alınmasıdır.Havasenin kurulup çok kısa sürede calısanlar tarafından ciddi sekilde itibar görmesi de göstermiştir ki böyle bir sendikaya çalışanların olan ihtiyacı hayatidir! Dolayısıyla kurumsal yapı olan sendikanın kendi varlığı ve güçlenmesidir. Kişilerin şahsi çıkarları asla degildir.

Kaptan Havasrn

Ölümüne Hava-Sen’ciğim. Bırak yüz TL aidatı gerekirse evimi bile feda ederim. Yazan kişinin Havasen’den olmadığı o kadar açık ki!