featured

HAVA-SEN ÜYESİ PİLOTTAN AÇIK MEKTUP

Sefa bey, sizlere iyi çalışmalar ve başarılar diliyorum. Çalışan haklarıyla ilgili yazdıklarınızı ilgiyle okuyoruz. Biliyorsunuz, bundan yaklaşık 10 ay önce Havasen kuruldu. Pilotların büyük çoğunluğu ve bir kısım kabin memuru bu sendikayı bir umut görerek üye oldu. Ben de onlardan biriyim. Üyelikten başka da bir unvanım yok.  Demokrasiye, kişi hak ve özgürlüklerine saygı göstermek herkesin görevidir. Ancak başta İlker Aycı olmak üzere bir kısım yöneticiler bu sendikaya açıktan tavır aldılar. Engellemek ve tökezletmek için herkes elinden geleni yaptı. Buna rağmen üye sayısı beş bine yaklaştı.
Hava İş’i açıkça destekleyen THY düğmeye bastı ve 16 kişiyi işten attı. Buna rağmen üyeler sendikalarına sahip çıktılar. İyi niyetle yola çıkan bizler, işte atılan arkadaşlarımıza sahip çıkmak için aidatlarımızla destek vermeye başladık. Ancak bir süre sonra gördük ki, yaptıkları çalışmalar karşılığı bizim aidatlarımızdan aldıkları ücretler bu arkadaşlara yetmemeye başlamış. Ve bu paraları “sendikada çalıştıkları için” değil atıldıkları için hak ettiklerini dillendirerek sanki bir manevi baskı ortamı oluşturmuşlar.
Bunları duyunca çok üzüldüm. Biz tamamen iyi niyetle gelip bu sendikaya üye olduk. Aidatlarımızla da destek verdik. Fakat iş öyle bir yere geldi ki, sanki bu arkadaşlar Havasen’le özdeşleşmiş, onlar olmasa bu iş yapılamayacakmış. Atılmalarının sebebi sendikaymış, bu yüzden sendika kendilerine bakmak zorundaymış. Kimse kusura bakmasın.
Bu sendikaya girerken hepimiz aynı kaygıyı taşıyorduk. Ama tam beş bine yakın insan bunu göze alarak üye oldu. Ama biliyorduk ki, birlik olursak kimsenin kılına zarar gelmez. Bir doktor, beyin ameliyatına, kalp ameliyatına aldığı hastasına -merak etme masada kalmazsın- diye garanti veremez.  Bir komutan askerine -savaşa gidiyorsun ama korkma ölmeyeceksin- diyemez. Hiç kimse de -sendikaya üye ol, kaygılanma kimse seni atamaz- diyerek karşısındakini rahatlatamaz.
Sonuç olarak 10 kabin memuru ve 6 pilot işten çıkartıldı.  Sendika da, kabinden arkadaşları aidat gelirleri ile destekledi.  Bir süre sonra bu arkadaşların başka iş yapmadığı, aramadığı, çalışmaya niyetlerinin olmadığı ve haftada birkaç gün gelerek neredeyse ayda 5-6 bin lira almaya başladıkları dedikodusu yayıldı. Ayrıca, bir delege arkadaşım bu kişilerin aynı zamanda işsizlik parası da aldığını söyledi. Bunu duyunca peşin aidat yatırdığıma pişman oldum.
Tamam, arkadaşların mağdur olduğunu kabul ediyorum. Sendikanın olanakları ölçüsünde bu kişileri desteklemesi de normal. Ama bu destek süresiz olamaz. Belli bir süre destek alırsınız, o sürede de yeni iş ararsınız. Veya aldığınız tazminatlarınızla küçük bir iş kurarsınız. Her çalışanın başına gelebilecek bir gerçektir işsiz kalmak. Biz pilotlar da bir kazaya uğrasak, pilotluğa engel bir hastalık geçirsek aynı sonuçla karşılaşır ve her an işsiz kalabiliriz. Ama -ben bu sendika için çalıştım, o yüzden işten atıldım, bana her ay para vermek zorundasınız- derseniz bu olmaz. Ülkemizde işsiz sayısı resmi rakamlar göre 3 milyona yakın. Gerçek işsizliğin ise 6 milyonu aştığı söyleniyor. Bırakalım bunu, sadece THY son 15 yılda 10.000 çalışanı işten atmış. Bu nedenle -Niye ben- diye sormanın anlamsız olduğunu düşünüyorum. Bırakalım sendikayı, Mayıs’ta değil de, Kasım’da atılsaydı bu kardeşlerimiz sendikadan destek alabilecekler miydi?
Delege arkadaşımın söylediğine göre, son 1 haftada bu iş iyice alevlenmiş. Hakaretler havada uçuşmuş. Yanlış anlamayın, kavga -sendikayı nasıl daha büyütürüz, nasıl daha etkin hale getiririz, üye sayısını artırırız- kavgası değil. Para kavgası. Bu arkadaşlara istedikleri parayı versek kavga o anda bitecek diyor delege arkadaşım. Birkaç mesaj gösterdi, okuyunca ben utandım. Bunları yazan da bir bayan kabin amiri.
Para sorunu devam edince bu arkadaşlar anladığım kadarıyla altın vuruş yapmak istemiş. Bir siteye Başkan Çarkçı kaptanın ve bir başka kaptanın mesajlarını vermişler. Bu yazıyı görünce anladım ki, bu kişilerin sendikal çalışma ile hiçbir ilgileri yok. Ya benimsin ya kara toprağın diyorlar. 5.000 kişinin emeği ve desteği olan bir kurumu yok etmeyi göze almışlar. Bu işi, 10 kabin memuru ve 2-3 pilottan hangisi veya hangileri yaptı bilmiyoruz. Ama yapılan ahlaksızlıktır. Sendika bu kişileri hemen sendikadan atmalıdır. Ya bize istediğimiz paraları verirsiniz ya da sizi rezil ederiz, sendikayı da bitiririz diyen bu kişiler sendikacılık tarihimize utançla geçmişlerdir. Bu yüzden bu kişi veya kişiler kesinlikle bulunup afişe edilmelidir. Aksi durumda bu para kavgasına tutuşanların hepsi bu suçlama ile yaşayacaklardır. Bir delegenin dediğinin aksine –bu arkadaşlar bizim kırmızıçizgimiz- falan değildir. Bizim kırmızı çizgimiz Havasen’in yaşatılmasıdır. Havasendir.
Mailimi bitirirken şu soruların yanıtını aradığımı söylemeliyim.
Bu işin arkasındaki PİMAPEN’ci kaptanın rolü ne?
Bu işi tezgâhlayanların, HavaİŞ’in Ayçin zamanındaki eski uçuş işletme temsilcileri olduğu doğru mu?
Özellikle bir Dernek yöneticisinin de el altından bu arkadaşları kışkırttığı doğru mu?.
Ne yaparsanız yapın, bu sendikayı yaşatabileceğimiz kadar yaşatacağız. Yeter ki, Havasen’i rezil etmeyi planlayan safraları, sendikayı nemalanma yeri olarak görenleri ve sendika üzerinde emelleri olan kişileri uzaklaştırabilelim. Şunu da ekleyeyim. Bu olayda ismi geçen kişiler bu sendikadan çıkarılana kadar aidat ödemeyeceğim.
Herkese saygılar sunarım
NOT/ Hiçbir ekleme ve çıkarma yapılmaksızın yayınlanan bu mektuba, yukarıda olduğu üzere,kişi ismi geçirilmeden ve toplumu rahatsız edecek kelimelere yer verilmeksizin verilecek cevabı AirlineHaber olarak aynen yayınlayacağımız dan şüpheniz olmasın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

43 Yorum

 1. 4 sene önce

  Beceriksizliginiz pick yaptı saglik müdürü by deniz

  Cevapla
 2. 4 sene önce

  Personel başkanlığına ucushekimligi uzmanı Dr Hüseyin tecirli saglik müdürlüğüne devam etseydi pandemi süreci nasil yürütülür görecektiniz Dr sermet demircioğlu ve dr Hüseyin tecirli emekli ettiriniz uçuş hekimliği uzmanlığı zirvesindeyken tabiki covid 19 kokpite sıçrar ölümler olur Ehli insanın yaş haddine bakılmaz haddini bilmeyen gelir ve onlara mobbing uygular by deniz gibi

  Cevapla
 3. 4 sene önce

  Thy yönetimine bu degerli kaptan pilot uçucu ekibimizi by deniz e nasıl teslim edebildiniz saglik başkanı olmak istiyor terfi almakmı daha neler

  Cevapla
 4. 4 sene önce

  Sahada çalışan prof dr saglik müdürü by denizin maaşını alamıyor birde yüzsüzlük yapıp sagliķ başkanlığı kurulsun da sağlık başkanı olayım diyormuş hangi taşı hangi taşın üstüne koydum daha eveli thy binlerce $verip uçuş hekimi sertifikasını dr larınıza kazandırıp verimli olacakken onlara mobbing uyguladın uçucu ekimin saglik emniyetini sağlamadın thy yönetimi haberiniz olsun by deniz kapasitesiz biridir saygılarımla bilginize

  Cevapla
 5. 4 sene önce

  Thy gibi bir şirkette pratisyen hekimin sağlık müdürü olması garip birde sağlık başkanı olmak istiyormuş yürü git hade

  Cevapla
 6. 4 sene önce

  Saygıdeğer kaptanlarımız siz bizim uçuş emniyetimizi sağladınız maalesef biz sizlerin sağlık emniyetinizi sağlayamadik

  Cevapla
 7. 4 sene önce

  Kaptanlarımıza Allahtan rahmet diliyorum Bizleri hiç bir zaman yarı yolda bırakmayıp kanatları altında insiyatif kullanarak uçurmuş lardir vefat edenlerin mekanı cennet olsun diğer uçucu ekiplere başsağlığı diliyorum Başta Usulay kaptan gibi kişilikli insiyatifini nerede kullanacağını bilen tüm kaptan pilot uçucu ekibe saygılar

  Cevapla
 8. 4 sene önce

  Thy uçuş hekimlerini binlerce $ vererek hizmet içi eğitim vasif kazandırdı saglik müdürü geldi en verimli zamanlarında onların işten el çektirdi yöneticilerle beraber thy maddi manevi zarara uğrattı …yetki vermiş once babasını asmış ac gözlüler önce onurlarını yerlermiş velhasıl kendini itibarsız ettin dr deniz uçuş hekimliği uçucu personel sağlığından sorumludur takim elbiselerle oturup sosyopatlik yapmak değildir hekimlik adelet vicdan merhabet Allah korkusu ve edep tir

  Cevapla
 9. 4 sene önce

  Saglik müdürü dr deniz maaşını bileniniz varmi haketmediği halde bide sınır tanımayan Dr var yeryüzünde Adaletisteriz

  Cevapla
 10. 4 sene önce

  Saglik müdürünüze bi bakın sendikacı yöneticiler dr deniz bir sosyopattir tedaviye ihtiyac i varken dr olarak ne umudunuz olabilr ona dair lütfen uyandıralım yöneticileri

  Cevapla
 11. 5 sene önce

  Haydi Gençler Genel Kurula. Görelim bakalım küfürbazların arkasında kaç kişi var?

  Cevapla
 12. PİMAPENCİ Kaptan kim bilen var mı?

  Cevapla
 13. 5 sene önce

  Sendikal dayanışma böyle olmaz. Herkes biliyor ki, sendikal nedenlerle işten çıkarmalar yapılıyor. Bu satırları yazan kişi, üye sayısının 5000’e yaklaştığını söylemiş. 5000 üye 16 arkadaşını maddi olarak destekleyemiyor mu ? ortalama 150tl aidat ödense aylık 750.000 tl para yapar. Buralara konuyu taşımak yerine, Sendika tüzüğünde yapılacak düzenlemelerle sorun çözülür. Birlik olun, birlikte hareket edin.

  Cevapla
 14. 5 sene önce

  Sendika bu konuda açıklama yapmadan daha ne kadar bekleyecek? Neler olduğunu tüm gerçekliğiyle öğrenmek istiyoruz!

  Cevapla
 15. 5 sene önce

  Bence ilk yapılması gereken o malum siteye ilk mailleri kim verdi? Bu fitilin ateşini kim yaktı? Ortaya çıkan kargaşada kaynadı gitti.

  Cevapla
 16. 5 sene önce

  İşten çıkartılmış, mağdur olmuş arkadaşlarıma bir çift lafım var. Burada kullandığınız tehdit dili, kin ve nefret söylemi size zarar veriyor. Haklı iken haksız duruma düşüyorsunuz. Biraz sakin olalım lütfen.Empati bitti antipati oluşmaya başladı yavaş yavaş.

  Cevapla
 17. Burada yazılanlar para-pul felan hikaye. Asıl önemli olan konu güme gitmesin. İşten atılanlardan bazılarının Hava İş’le görüştüğü, işe geri dönmelerinin karşılığında Havasen’i kapatacaklarını garanti ettikleri söyleniyor. Gerçekten inanılmaz birşey. Bunu dile getiren, düşünen, aklından geçirenler kimlerdir? Çıkıp açıklama yapmayı düşünürler mi?

  Cevapla
 18. 5 sene önce

  Sendikalar işten atılanları bir süreliğine destekler. Sınırsız destek olmaz. Para vermeyi kesti diye sendikayı batırmaya çalışmışlar. Böyleleriyle keşke yola çıkmasaydınız.

  Cevapla
 19. 5 sene önce

  Hava-sen yaşıyor yaşayacak gün geçtikçe güçleniyor. Hava-sen gibi farklı bir sendikanın ortaya çıkmasındaki ana gerekçe çalısanların seslerinin duyurulabilmesidir. Ve bu iş kolundaki çalışan gerçek emekçilerin işveren tarafından muhatap alınmasıdır.Havasenin kurulup çok kısa sürede calısanlar tarafından ciddi sekilde itibar görmesi de göstermiştir ki böyle bir sendikaya çalışanların olan ihtiyacı hayatidir! Dolayısıyla kurumsal yapı olan sendikanın kendi varlığı ve güçlenmesidir. Kişilerin şahsi çıkarları asla degildir.

  Cevapla
 20. 5 sene önce

  Ölümüne Hava-Sen’ciğim. Bırak yüz TL aidatı gerekirse evimi bile feda ederim. Yazan kişinin Havasen’den olmadığı o kadar açık ki!

  Cevapla
 21. 5 sene önce

  Öncelikle editöre seslenmek istiyorum.
  Bu arkadaş eminim size adını bildirmemiştir. Bildirseydi de tabiiki haber kaynağını yazamazdınız. Ama Havasen üyesi olup olmadığını doğruladığınızdan emin değilim.
  Varsayalımki doğru söylüyor üyeliğiyle ilgili.
  Bu mektup içinde çok fazla maddi hata var. Bunlara burada cevap vermek satırlara sığmaz.
  Bu yazıyı yazan lütfen aylık 100 lirasını kendisine saklasın.
  İşten atılan arkadaşlarımıza, sendikada görev yaptıkları iş karşılığı ücret veriliyor ve bu da 2-3 bin lirayı geçmiyor.
  Tartışmaların dozu kaçmış olabilir. Herkes insan. O tartışmaları internet sitelerine aktaranların yaptığı ahlak dışı ve bozgunculuktur.
  Bu mektup sahibine sesleniyorum: Daha kaç kişinin hayatı altüst olması gerekiyor insanlığını hatırlayabilmen için?

  Cevapla
 22. 5 sene önce

  24 saat basladi saat calisiyo tik tak tik tak pazar gece 24 de sure biter ona gore.Ya siparisle yazi yazdirmiyacaktin yada dogrular gercekler ortaya cikinca ahlanip vahlanip biz yaptik yanlis oldu demeyeceksiniz

  Cevapla
 23. 5 sene önce

  Camur at izi kalsin.Deyim tam yerinde…simdi bu mektubu yazacak yureginiz varsa soylediklerinizin arkasindasiniz demektir.o zaman neden isminizi de yayinlatmiyorsunuz.insanlarin gururlariyla onurlariyla oynamak kolay cunku.ve siz sadece kisilerle degil kisilerin ailelerinin onuru ile de oynuyorsunuz kolayca…peki siz airline haber olarak dogrulugunu arastirmadan sadece dedikodu yapan duyduguma gore okuduguma gore konusan insanlarin yorumlarini haber yapmayi ne kadar dogru buluyorsunuz?magazin forever…o sunu demis bu bunu demis delege arkadasimin anlattigina gore…calisma hayati ve risklerine gelince…dilerim ayni sekilde sinanirsiniz…

  Cevapla
 24. 5 sene önce

  Bir havasen üyesi olarak olanları anlamış değilim, birisi baştan anlatsa da öğrensek kim haklı kim haksız…

  Cevapla
 25. Yanlıbal ile anlaşma yapan kaptan ve burada kork benden diye nağralar atak 3-5 kabinin onun arkasından bunu bilerek gittiği, HavaSen i nasıl batırmaya çalıştıklarının kanıtlarını yayınlayın. Biz gördük okuduk majları. Bu bittin sen tehtitleri atan kansızların gerçek yüzü çıksın ortaya. Daha ötesi yok. HavaSeni çomarlara yem etmiycez. Gidin bakalım hadi yanlıbal söz verdiği gibi sizi işe geri aldıracakmı.

  Cevapla
  • 5 sene önce

   Himm korkmussun hafiften daha bunlar iyi gunlerin jack Bunlar iyi gunlerin.

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Adini yazsana yurekli misin görelim. Adını yazmayam namussuz haysiyetsiz serefsiz asagilktir! Kim kansiz bilelim

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Malesef bende duydum. Bu kaptan arkadaşın Yanlıbalın msjlarını size ilettiği zaman yaptığınız gizli toplantılarda hiç bu kadar sesiniz çıkmıyordu hayırdır? Öğrenmiyeceğimizi mi sandınız? Yazıklar olsun…

   Cevapla
 26. 5 sene önce

  Eger siradan bir uye ise cok fazla bilgiye sahip yani ya siradan uye degil
  Yada soyledikleri yalan. Editor hic mi okumuyorsun yazi paylasmadan. Onca issiz ekmeksiz kalmis insani zan altinda birakmaktan mi cekinmiyorsunuz.

  Cevapla
 27. 5 sene önce

  Bu yazi yalandir icerdeki bi hainin atilanlari hazmedemeyen bir serefsizin yazisidir. Bunu yollayan ortaya cikacak ve hersey icin cok gec olacak. Kork artik benden.

  Cevapla
 28. 5 sene önce

  60 70 bin tl alan pilotlar bile boyle kavgalar veriyosa 3 5 bin tl alan teknisyen enflasyon zammi almis bu adamlar napsin teknisyenin yerinde olsaydiniz demekki oturup aglardiniz

  Cevapla
 29. 5 sene önce

  Sefa bey açık mektup değil bu. Açık kahpelik bunun adı. Açık mektubun altında açık isim yazar. İsmini yazacak kadar yüreği olmayanlar da böyle bel altına çalışır. Hele de o dost olduğunu iddia eden haysiyet celladı. Thy de pilot mülakatlarına bir gün bile girmedim. Hiç ek görevim olmadı. Sadece öğretmenlik yaptım. Bunu teklif eden de o dönemki tip müdürümdü. 3 tane çocuk büyüttük. Eşim ve ben tüm imkanlarımızı çocuklarımıza harcadık. Çocuklarım üzerinden beni vurmaya çalışan o alçaklara şimdi 18 yaş üstü iki çocuğum da aynen babaları gibi açık isimle cevap verecekler. Yüreğin yetiyorsa en azından onların karşısına çık. Hayatım boyunca ne anne babamdan şiddet gördüm ne de eşime ve çocuklarıma şiddet uyguladım. Sen cinsel tercihini farklı yollarda kullanan evladınla ilgilenseydin keşke böyle kahpeliklere zaman ayıracağına…teröristbaşına güzelleme yapma meselesini ise hiç algılayamadım. Böyle birşey varsa neden savcılığa suç duyurusu yapmadın. Tweet silinse de izi kalır orada.

  Cevapla
  • 5 sene önce

   Mustafa kaptan siz neden direk uzerinize alindiniz ki ? Bahsedilen yazida sizinle alakali hic bir sey yok ne adiniz gecmis ne soyadiniz.

   Cevapla
  • 5 sene önce

   yav musti herkes birbini biliyor burada. fo’larla telegramda kavga edip sonra beni dövmeye geliyor diye polisi arayıp kıvıran sen değil miydin? burada delikanlılık dersi verecek adam sen değilsin millete.

   Cevapla
  • 5 sene önce

   o kendisinin ne mal olduğunu biliyor çünkü kardeşim

   Cevapla
  • Musto, Tarlada Tarım nasıl gidiyor?

   Cevapla
 30. 5 sene önce

  Cok acik cagridir. Bu yaziyi yazan hazirlayan haysiyet yoksunu onursuz serefsiz ben Ozgur bana ulas. Yuregin var ise.

  Cevapla
 31. Burada ben 1. kusurlu olarak İskender kaptanı görüyorum. Nereden buldun hocam bu tipleri yaa? Zorlu bir yola çıkıyorsun, insan yol arkadaşlarını dikkatle seçmez mi?

  Cevapla
 32. Ben de üyeyim. Epeyidir huzursuzluk vardı.Şimdi anlıyorum ki, bu işi karıştıran 10-15 kişiymiş. Bir de bunları proveke eden birkaç kaptan arkadaş. Yazıklar olsun.

  Cevapla
 33. 5 sene önce

  Esini doven ,esini aldatan coluguna cocuguna gram deger vermeyen zamaninda terorist basina twitterdan guzellemeler yapan olaylar bas gosterince yazdiklarini silen bu sahisla nasil yola ciktiniz siz arkadaslar ? Pilotaj mulakatlarina girip tanidigi oldugu icin gecirdigi(belki hakeden insanlardi bilmiyorum) suan sirkette calisan insanlari da arastirin.Sirf bu adamin referansiyla giren insanlar var.
  Hic mi bu adami tanimiyor muydunuz yahu ? Bir tane insan evladi bilmiyor muydu bunun nasil bir adam oldugunu.
  Siz birakin bu isleri kaptanim hakmis hukukmus.Hak hukuk once ailede baslar.Gidin eczaneninizin yanina kunefeci acin.Gerci siz onu da batirirsiniz.

  Cevapla
  • 5 sene önce

   Ben o hakaret ettiğin adamın kızıyım sen önce şerefinle kim olduğunu yaz açıkça görüşelim. Haddini o zaman bildirelim böyle klavyeden delikanlılık olmuyor.

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Ben oglu Furkan.Birinci agizdan soylediklerinin yalan oldugunu beyan ediyorum.Hak hukuk ailede baslar diyorsun kucucuk bir ailenin icinde neler yasadigini nerden biliyorsun ve nasil bu kadar vicdansizca iftira atiyorsun?Yukarda ailemiz icin kullandigin ifadeler tamamen yalandir iftiradir.Hadi bakalim bir tarafta ismini bile aciklamaya yuregi olmayan birinin sozu, bir tarafta attigi iftiralari yalanlayan birinci agizdan bir sahit,babasi hakkinda atilan terbiyesiz iftiralardan rahatsiz bir ogul.Kimin dogru soyledigini herkesin vicdanina birakiyorum, sereflice ismini cismini ortaya cikarmani tavsiye ediyorum yoksa sonsuza kadar korkak bir sahtekar olarak kalacaksin.Bizim yerimiz yurdumuz belli adim Furkan.Cesaretini toplayabilirsen eger seni karsimda bekliyorum.Herkese iyi geceler

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Bir insan,eger herhangi bir konuda farkli bir goruste olan insana kendi gorusunde olmadigi icin veya kisisel problemleri yuzunden bu denli ahlaksizlasabiliyorsa onun ne kadar zavalli oldugunu anlariz.Yukaridaki “bir dost” bu tanimin evrensel kumesidir

   Cevapla