HAT BAKIM TEKNİSYENİNDEN MEKTUP VAR…

HAT BAKIM TEKNİSYENİNDEN MEKTUP VAR…

Değerli Teknik A.Ş çalışanları,Şefleri,müdürleri,başkanları,genel müdür yardımcıları,genel müdürü ve tabii ki THY Yönetim kurulu başkanı. Her kim olursanız olun, CS bir hat bakım teknisyenin bana yolladığı bu mektubu dikkatle okuyun.

Bu mektuba verilen cevap aşağıda kırmızı renkli olanlardır. Teknik A.Ş’ nin yetkili mercileri bu mektubu ve cevapları iyi okusunlar.

…………..

“”Sefa abi merhabalar. Bu aralar çok doluyum.. psikolojik olarak çöktüm. Sizden rica etsem anlatacağım konu hakkında bir şeyler yazabilir misiniz? Konu şudur ki, THY Teknik hat bakımda çalışmak artık işkence halini almıştır.

Öncelikle TİS ile ilgili olan durumu biliyorsunuz.Şüphesiz, bu ilk etkenlerden biri.

Bu konuda çok görüş ilettim. Bu hafta geçen haftaya ilaveten yazacak konu yok. Çok yakında dananın kuyruğu kopacak görünüyor. Umarım etkenlerden biri ortadan kalkar da yarınlara daha güvenli bakabilirsin. 

Diğeri ise yöneticilerin veya şirketin bize karsı olan tutumu. Örnek vermek gerekirse hat bakım xx ekibinde lastik değiştirmek isteyen bir arkadaşımız, lastik değişim için Dolly bulamayıp, dolly olmaksızın lastik değiştirmek istemediğinde, şefinin, “değiştirmeyeni ben değiştiririm” diyerek mobbing uygulaması

Ağırlığı 50 ile 200 kg arasında değişen bir uçak tekerleğini dolly’siz değiştirmeyen teknisyeni değiştiririm diyen şefin önce bu tekerleği kendisinin dolly’siz değiştirmesi gerekir. Eğer bundan sonra bel fıtığından ameliyat olması gerekirse kendisini de değiştirmesi gerekir.

Ben xxx ekibinde değilim bizim ekipte de bu tarz olaylar oluyor.. Ground olan uçağı zorla normal yaz diyerek kapattırmaya çalıştırmalar… vs vs

NO-GO arıza nedeniyle ground olan uçağı bir CS nasıl normal olduğunu yazıp onaylayabilir? Bunu teklif eden değil Havacı, Kamyoncu bile olamaz. SHGM’nin bu tür illegal işleri tespit etmesi gerekir. Maintenance Error nedeniyle faciaya çanak tutulurken uçuş emniyetini nasıl sağlayacaksınız? Bu mektubu ve yazımı ihbar kabul edip acilen gereğini yapmaya davet ediyorum.

3. Havalimanına geçeceğimiz için bizim sari renkli 2010 yıllarında alınan Ford Transitler bu aralar teker teker beyaza boyanıyor. Bu araçlar boyanıp geldiğinde doğal olarak içi toz içinde, çok kirli oluyor ve şirket bizi adam yerine koymadığı için o şekilde kullanıma sunuyor

Üretim planlama ise normalde ekipte, O gün için  10 c/s varsa yapabildiklerini yapsınlar diyerek 10 c/s lik iş ataması yapacağına 50 c/s lik is atıyor.

Buna, üretim planlama değil, üretim planlamama denir. Bunlar vardiyada kaç CS olduğunu ve bunların ne kadar iş gücü üretebileceklerini, verdikleri işin iş yükünü hesaplamak ve dengelemekten aciz insanlar mı?  Bu durumda teknisyen hangi sıralama ile işleri yapacak? Böyle çalışan üretim planlamanın lağvedilmesi en doğrusudur.

Daha sonra bunun dönüşü bize baskı olarak geliyor.. artık  baş teknisyenler ile tartışmaktan yorulduk

THY gibi en modern teknolojiyi kullanan bir iş yerinde teknisyeni zaman baskısı altına almak bir facianın ön habercisidir. Dirty Dozen’ı bilmeyen havacı olur mu? OLMAZ…

Geceleri r check yaptığımızda işleri yetiştiremiyor, sistemden kartları kapatıp eve gidiyoruz. Ertesi gün yani ikinci gece veya ilk sabah kartları mühürlemek durumunda kalıyoruz.

Gelelim aprona bi kere Apronda 25 km/h hayal.. asla 25 ile gidemezsiniz en az 35km/h.. İki de bir yetkililerle çatışıyoruz.

Peki, sizin sendikanız ve dernekleriniz hatta sendika ne iş yapar? Bir aracın devamlı 25 km ile gitmesi mümkün müdür? (bizim zamanımızda da DHMİ ile en çok takıştığımız konu idi) 

Kokpitte çalışma yapacağımız zaman genelde genç kaptanlarda bu durumu yaşıyorum.sanıyorum akademiden yetişme oluyor. Kokpitte çalışma yapmamız için müsaade etmiyorlar.

Teknisyen kokpitte çalışacaksa o uçakta giderilmesi gereken bir arıza var demektir. Arızalı uçak release edilmedikçe uçamaz. Uçağı release edecek kişi de lisanslı teknisyendir. Bu durumda pilotun zaten kokpitte bulunmaması gerekir. Siz pilota “uçakta arıza var ve benim kokpitte çalışmam lazım, lütfen kokpitten ayrılın, arıza giderilince biz sizi bilgilendireceğiz” diyerek kişiyi kokpitten uzaklaştırın. Buna rağmen kokpit size bırakılmıyorsa, işi bırakın ve durumu yazılı olarak (sözlü değil) yöneticinize bildirin. Unutmayın, yazıp verdiğiniz raporun bir kopyası sizde kalmalı ve üzerine hangi tarih ve saatte kime verdiğinizi de not olarak yazmış olmalısınız.

Arızası giderilmemiş uçağın kaptanı, pilotu filan olmaz. Arıza giderilip defter release edilinceye kadar pilotun kokpitte işi yoktur, orada bulunmaması gerekir. Arızalı uçağın (Release edilmemiş uçak arızalı demektir) sahibi pilot değil teknisyendir. Pilot teknisyenin işini bitirmesini engelliyorsa o uçak release edilmez ve sorun biter. Değil kaptan, astronot olsa bile o uçağı uçuramaz.

Mesleki bir dernek olan UTED bu soruna karışıp bu kuralı bilmeyen pilotlara öğretmesi gerekir. Uçuş İşletme başkanıyla (makam adı her ne ise) konuşup acil çözüm üretilmesi lazım. Bu iş UTED’in asli görevidir. 

Ben de test yapacağımı ve bu şartlar altında çalışamayacağımı söyleyerek kokpiti terk ettim.

Bu konuda kaptanlar ile tartışmaktan yoruldum. Sizden ricam bizim kim olduğumuzu kaptanlara hatırlatacak bir yazı yazmanız. Bazıları var çok iyi ama bazıları da böyle.. biz onlardan çok bir şey istemiyoruz zaten beraber çalışıyoruz. Bende de onda da lisans var. Birbirimize yardımcı olmayacaksak kim olacak.

Bu is böyle yürümez.. o zaman ben de ariza var diye kokpiti mi boşalttırayım….””

************************

 

 

Geri

57
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Firsat ayaginiza geliyor

[10/17, 2:02 AM] selim: OpportunitiesQR18986 – Recruitment Event Turkey, Aircraft Mechanic (Technical Division)| Qatar Airways | DohaOrganisation:Qatar AirwaysJob Function:Technical EngineeringDivision:Technical (Engineering) (Division)Employment Type:Full Time – PermanentCity:Middle East | Qatar | DohaLast date of application:16-Nov-2018
[10/17, 2:02 AM] selim: OpportunitiesQR18988 – Recruitment Event in Turkey – Licensed Aircraft Engineer Level II (Technical Division) | Qatar Airways | DohaOrganisation:Qatar AirwaysJob Function:Technical EngineeringDivision:Technical (Engineering) (Division)Employment Type:Full Time – PermanentCity:Middle East | Qatar | DohaLast date of application:30-Nov-2018
[10/17, 11:38 AM] selim: Lisansi olmayan genc arkadaslara soyle mekanik olarak basvursunlar
[10/17, 11:38 AM] selim: Burda bes sene calisirlar disardan easa lisansi alirlar. Hem para birikirler

Teknik

Mühür işi için shgm artık konuya el atmalı anadeftere sicil imza yerine sadece mühür imza kabul etse mühür verme işi yüzde 90 azalır. Teknisyeni CS in değeri daha çok ortaya çıkar

teknik

kim olduğumuzu elimizdeki lisansı kullanıp profesyonelce çalışmaya başladığımızda anlayaca
klar. insayitif almayı bırakın ey millet. tüm c/s lere sesleniyorum paralı parasız hakedenli hakendensiz herkes dahildir elinizdekinin degerini karşıdakine siz hissettireceksiniz. isyan ederek değil profesyonelce prosedure uygun tepki isyan bildirmeden. herkes değil %51 c/s derseki bu uçak GİTMEZ (gerçekten NO GO) o zaman %50 de alırsın o zaman saygıda görürsün vs. SAYGILAR DEGERLİ MESLEKTAŞLARIM. ER YADA GEÇ ADALET YERİNİ BULUR

Technic

Sefa bey size deger veriyoruz ancak boyle ergenlerin yazdigi yazilarida sirf teknige cakmak icin yayinlamayin lutfen.Kas yapayim derken goz cikarmayalim sonucta hepimiz buradan ekmek yiyoruz.Kurum icinde SMS sistemi gercekten calisiyor eger ismini vermek istemezse kesinlikle kalitede belli kisiler haricinde pâylasilmaz.Ayrica simdiye kadar hicbir kaptan kokpitte isim var dedigimde musade etmedigi olmadi onlarda biliyor ariza cozulmeden gitmeyecegini hatta bizden cok cozulmesini istiyor malum adam ucacak.Arkadasimiz zannedersem zamansiz(brifing yaparken) girmek istemis olabilir.Sef’e gelince adam ben degistiririm demis kardesim birak degistirsin olmayacagini bolmiyosada ogrenir birdaha istemez bu konudada korkma…

Biri

Dostum ilk önce yazılanı oku; değiştirmeyeni ben değiştiririm demek, burdan sürerim demek. Ayrıca sms sistemi iyi çalışmıyor. Emin ol! Yaz bakalım benim motor çalıştırma yetkim yok ama ikinci mühürü ben vuruyorum de. Hemde perform hanesine de bakalım ne cevap vericekler? Ben neler yazdım da müdürlerle şeflerle kalitede savaşlar verdim. Bilmeden konuşma

Birine

Ismini vermeden sms e yazabilirsin dedim sende oku yazdigimi ismini yaziyorsan tabiki bilinirsin vede gerektiginde câgrilirsin aciklamani yaparsin.Ayrica motor calistirma yetkisi yoksa vede perform hanesini muhurluyorsa zaten uygunsuzsur muhurleyen sucludur.Eger yaptigin test,leak check herneyse gecmisse Insp. Hanesini muhurleyebilirsin B1 sen.Zaten sefin sana mobbing uyguluyorsa surulmektende korkma gittigi yer enfazla baska ekiptir belkide orada daha rahat edersin.Burada onemli olan dik durmak ve hakli oldugun davadan vazgecmemektir bir CS de yakisan budur.

Boroskop

Bu hattakiler de hep ağlar ama hiç bölüm değiştirmez. Kardeşim amacınız uçmak ise artık her bölüm uçuyor
İş ağır geliyorsa gelin revizyona geçin.
Yok daha fazla değişiklik istiyorsan gel yapısala takıl .kimse olmaz deme merak etme.
Yok ben hattan direkt yurtdışı istasyona geçerim kafasındaysan sağlam torpilin olduğunda arka atölyeden bile direkt geçebileceğini bilmen lazım.simdi bana burda isim verdirme.
ABDde evi ve vatandaşligi olan üstelik faa Lisansi alan ama torpili olmadığı için ABD’deki istasyonlara gonderilmeyenlerin de olduğunu biliyorsundur .

haydaroviç

Eksiği var fazlası yok, bu yazılanlar buz dağının görünen küçücük bir kısmı.

B1 cs

Kurban Bayram’inda 9 gun, Ramazanda 4 gun tatile gider, yazin istediginiz zaman izine cikar, istediginiz zaman mazeret alir, pazar mesaiye gelir hafta ici takas izni alir, gece vardiyasina gelmezsiniz.Kışın kar kıyamet, yazın aşırı sıcakta çalışan bizler Hat Bakim’dakiler ekstra prim ister, sizler karşi çikarsiniz.Ölü uçakta sök tak yap sonra gel, Hat’takilerle kendini kıyasla.Beyler derdiniz nedir?Gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz.

Teknisyen

Siz bu kafayla bi halt olmazsınız, biri bi laf söylüyor kim olduğu bile belli değil, teknisyen olduğunu söyleyen sizler hemen diğer teknisyenleri satıyorsunuz! Size bu kafayla semer vuran çok olur. Böl parçala yönet e uygun olduğunuz bariz ortada!

Hangar

3 5 komponent degistirebilirsiniz.motor degistirmekten hacizsiniz.inis takimi ve digerlerini saymiyorum.base ucagindan vida sokup alamazsiniz.cogunuzun yetkisi yok.

heveslisine

yalakalık yapma gitmeyecek uçağı göndereceğim diye o zaman ilk fırsatta revizyona gelirsin bayramda yatarsın birazda iş öğrenirsin arkadaşım, gel sen gel…

LINE

bayramda, tıpkı memurlar gibi 9 gün yatan adamın hat bakımcıya laf söyleme hakkı yok!

Rnav

Bayramda bedava mi calisiyorsun

Hatçı

Bayramlarda ve diğer resmi tatillerde çalışmama diye bir hakkımız olsa niye kullanmayalım? İnsanın ailesinden daha değerli birşey olabilir mi? Para için gelmiyoruz maalesef zorunlu olduğu için geliyoruz. Annesini babasını eşini çocuğunu mesai ucreti 150-200lira için bırakıp kim gider bayram günü işe???

Dostum

Her işin zorluğu var arkadaşlar. Herkes ekmeğini deyim yerindeyse taştan çıkarıyor. Birbirimize saygı ve sevgiyi eksik etmeyelim. Selamlar.

Saw bay1

Allah hatci kardeslwrimin yardimcisi olsun gercekten ne zorluk cektiginizi az biraz hissediyorum burdaki kolpalarada aldirmayin