featured

HAT BAKIM TEKNİSYENİNDEN MEKTUP VAR…

Değerli Teknik A.Ş çalışanları,Şefleri,müdürleri,başkanları,genel müdür yardımcıları,genel müdürü ve tabii ki THY Yönetim kurulu başkanı. Her kim olursanız olun, CS bir hat bakım teknisyenin bana yolladığı bu mektubu dikkatle okuyun.
Bu mektuba verilen cevap aşağıda kırmızı renkli olanlardır. Teknik A.Ş’ nin yetkili mercileri bu mektubu ve cevapları iyi okusunlar.
…………..
“”Sefa abi merhabalar. Bu aralar çok doluyum.. psikolojik olarak çöktüm. Sizden rica etsem anlatacağım konu hakkında bir şeyler yazabilir misiniz? Konu şudur ki, THY Teknik hat bakımda çalışmak artık işkence halini almıştır.
Öncelikle TİS ile ilgili olan durumu biliyorsunuz.Şüphesiz, bu ilk etkenlerden biri.
Bu konuda çok görüş ilettim. Bu hafta geçen haftaya ilaveten yazacak konu yok. Çok yakında dananın kuyruğu kopacak görünüyor. Umarım etkenlerden biri ortadan kalkar da yarınlara daha güvenli bakabilirsin. 
Diğeri ise yöneticilerin veya şirketin bize karsı olan tutumu. Örnek vermek gerekirse hat bakım xx ekibinde lastik değiştirmek isteyen bir arkadaşımız, lastik değişim için Dolly bulamayıp, dolly olmaksızın lastik değiştirmek istemediğinde, şefinin, “değiştirmeyeni ben değiştiririm” diyerek mobbing uygulaması
Ağırlığı 50 ile 200 kg arasında değişen bir uçak tekerleğini dolly’siz değiştirmeyen teknisyeni değiştiririm diyen şefin önce bu tekerleği kendisinin dolly’siz değiştirmesi gerekir. Eğer bundan sonra bel fıtığından ameliyat olması gerekirse kendisini de değiştirmesi gerekir.
Ben xxx ekibinde değilim bizim ekipte de bu tarz olaylar oluyor.. Ground olan uçağı zorla normal yaz diyerek kapattırmaya çalıştırmalar… vs vs
NO-GO arıza nedeniyle ground olan uçağı bir CS nasıl normal olduğunu yazıp onaylayabilir? Bunu teklif eden değil Havacı, Kamyoncu bile olamaz. SHGM’nin bu tür illegal işleri tespit etmesi gerekir. Maintenance Error nedeniyle faciaya çanak tutulurken uçuş emniyetini nasıl sağlayacaksınız? Bu mektubu ve yazımı ihbar kabul edip acilen gereğini yapmaya davet ediyorum.
3. Havalimanına geçeceğimiz için bizim sari renkli 2010 yıllarında alınan Ford Transitler bu aralar teker teker beyaza boyanıyor. Bu araçlar boyanıp geldiğinde doğal olarak içi toz içinde, çok kirli oluyor ve şirket bizi adam yerine koymadığı için o şekilde kullanıma sunuyor
Üretim planlama ise normalde ekipte, O gün için  10 c/s varsa yapabildiklerini yapsınlar diyerek 10 c/s lik iş ataması yapacağına 50 c/s lik is atıyor.
Buna, üretim planlama değil, üretim planlamama denir. Bunlar vardiyada kaç CS olduğunu ve bunların ne kadar iş gücü üretebileceklerini, verdikleri işin iş yükünü hesaplamak ve dengelemekten aciz insanlar mı?  Bu durumda teknisyen hangi sıralama ile işleri yapacak? Böyle çalışan üretim planlamanın lağvedilmesi en doğrusudur.
Daha sonra bunun dönüşü bize baskı olarak geliyor.. artık  baş teknisyenler ile tartışmaktan yorulduk
THY gibi en modern teknolojiyi kullanan bir iş yerinde teknisyeni zaman baskısı altına almak bir facianın ön habercisidir. Dirty Dozen’ı bilmeyen havacı olur mu? OLMAZ…
Geceleri r check yaptığımızda işleri yetiştiremiyor, sistemden kartları kapatıp eve gidiyoruz. Ertesi gün yani ikinci gece veya ilk sabah kartları mühürlemek durumunda kalıyoruz.
Gelelim aprona bi kere Apronda 25 km/h hayal.. asla 25 ile gidemezsiniz en az 35km/h.. İki de bir yetkililerle çatışıyoruz.
Peki, sizin sendikanız ve dernekleriniz hatta sendika ne iş yapar? Bir aracın devamlı 25 km ile gitmesi mümkün müdür? (bizim zamanımızda da DHMİ ile en çok takıştığımız konu idi) 
Kokpitte çalışma yapacağımız zaman genelde genç kaptanlarda bu durumu yaşıyorum.sanıyorum akademiden yetişme oluyor. Kokpitte çalışma yapmamız için müsaade etmiyorlar.
Teknisyen kokpitte çalışacaksa o uçakta giderilmesi gereken bir arıza var demektir. Arızalı uçak release edilmedikçe uçamaz. Uçağı release edecek kişi de lisanslı teknisyendir. Bu durumda pilotun zaten kokpitte bulunmaması gerekir. Siz pilota “uçakta arıza var ve benim kokpitte çalışmam lazım, lütfen kokpitten ayrılın, arıza giderilince biz sizi bilgilendireceğiz” diyerek kişiyi kokpitten uzaklaştırın. Buna rağmen kokpit size bırakılmıyorsa, işi bırakın ve durumu yazılı olarak (sözlü değil) yöneticinize bildirin. Unutmayın, yazıp verdiğiniz raporun bir kopyası sizde kalmalı ve üzerine hangi tarih ve saatte kime verdiğinizi de not olarak yazmış olmalısınız.
Arızası giderilmemiş uçağın kaptanı, pilotu filan olmaz. Arıza giderilip defter release edilinceye kadar pilotun kokpitte işi yoktur, orada bulunmaması gerekir. Arızalı uçağın (Release edilmemiş uçak arızalı demektir) sahibi pilot değil teknisyendir. Pilot teknisyenin işini bitirmesini engelliyorsa o uçak release edilmez ve sorun biter. Değil kaptan, astronot olsa bile o uçağı uçuramaz.
Mesleki bir dernek olan UTED bu soruna karışıp bu kuralı bilmeyen pilotlara öğretmesi gerekir. Uçuş İşletme başkanıyla (makam adı her ne ise) konuşup acil çözüm üretilmesi lazım. Bu iş UTED’in asli görevidir. 
Ben de test yapacağımı ve bu şartlar altında çalışamayacağımı söyleyerek kokpiti terk ettim.
Bu konuda kaptanlar ile tartışmaktan yoruldum. Sizden ricam bizim kim olduğumuzu kaptanlara hatırlatacak bir yazı yazmanız. Bazıları var çok iyi ama bazıları da böyle.. biz onlardan çok bir şey istemiyoruz zaten beraber çalışıyoruz. Bende de onda da lisans var. Birbirimize yardımcı olmayacaksak kim olacak.
Bu is böyle yürümez.. o zaman ben de ariza var diye kokpiti mi boşalttırayım….””
************************
 
 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

57 Yorum

 1. 5 sene önce

  [10/17, 2:02 AM] selim: OpportunitiesQR18986 – Recruitment Event Turkey, Aircraft Mechanic (Technical Division)| Qatar Airways | DohaOrganisation:Qatar AirwaysJob Function:Technical EngineeringDivision:Technical (Engineering) (Division)Employment Type:Full Time – PermanentCity:Middle East | Qatar | DohaLast date of application:16-Nov-2018
  [10/17, 2:02 AM] selim: OpportunitiesQR18988 – Recruitment Event in Turkey – Licensed Aircraft Engineer Level II (Technical Division) | Qatar Airways | DohaOrganisation:Qatar AirwaysJob Function:Technical EngineeringDivision:Technical (Engineering) (Division)Employment Type:Full Time – PermanentCity:Middle East | Qatar | DohaLast date of application:30-Nov-2018
  [10/17, 11:38 AM] selim: Lisansi olmayan genc arkadaslara soyle mekanik olarak basvursunlar
  [10/17, 11:38 AM] selim: Burda bes sene calisirlar disardan easa lisansi alirlar. Hem para birikirler

  Cevapla
 2. 5 sene önce

  Mühür işi için shgm artık konuya el atmalı anadeftere sicil imza yerine sadece mühür imza kabul etse mühür verme işi yüzde 90 azalır. Teknisyeni CS in değeri daha çok ortaya çıkar

  Cevapla
 3. 5 sene önce

  kim olduğumuzu elimizdeki lisansı kullanıp profesyonelce çalışmaya başladığımızda anlayaca
  klar. insayitif almayı bırakın ey millet. tüm c/s lere sesleniyorum paralı parasız hakedenli hakendensiz herkes dahildir elinizdekinin degerini karşıdakine siz hissettireceksiniz. isyan ederek değil profesyonelce prosedure uygun tepki isyan bildirmeden. herkes değil %51 c/s derseki bu uçak GİTMEZ (gerçekten NO GO) o zaman %50 de alırsın o zaman saygıda görürsün vs. SAYGILAR DEGERLİ MESLEKTAŞLARIM. ER YADA GEÇ ADALET YERİNİ BULUR

  Cevapla
 4. 5 sene önce

  Sefa bey size deger veriyoruz ancak boyle ergenlerin yazdigi yazilarida sirf teknige cakmak icin yayinlamayin lutfen.Kas yapayim derken goz cikarmayalim sonucta hepimiz buradan ekmek yiyoruz.Kurum icinde SMS sistemi gercekten calisiyor eger ismini vermek istemezse kesinlikle kalitede belli kisiler haricinde pâylasilmaz.Ayrica simdiye kadar hicbir kaptan kokpitte isim var dedigimde musade etmedigi olmadi onlarda biliyor ariza cozulmeden gitmeyecegini hatta bizden cok cozulmesini istiyor malum adam ucacak.Arkadasimiz zannedersem zamansiz(brifing yaparken) girmek istemis olabilir.Sef’e gelince adam ben degistiririm demis kardesim birak degistirsin olmayacagini bolmiyosada ogrenir birdaha istemez bu konudada korkma…

  Cevapla
  • Dostum ilk önce yazılanı oku; değiştirmeyeni ben değiştiririm demek, burdan sürerim demek. Ayrıca sms sistemi iyi çalışmıyor. Emin ol! Yaz bakalım benim motor çalıştırma yetkim yok ama ikinci mühürü ben vuruyorum de. Hemde perform hanesine de bakalım ne cevap vericekler? Ben neler yazdım da müdürlerle şeflerle kalitede savaşlar verdim. Bilmeden konuşma

   Cevapla
   • 5 sene önce

    Ismini vermeden sms e yazabilirsin dedim sende oku yazdigimi ismini yaziyorsan tabiki bilinirsin vede gerektiginde câgrilirsin aciklamani yaparsin.Ayrica motor calistirma yetkisi yoksa vede perform hanesini muhurluyorsa zaten uygunsuzsur muhurleyen sucludur.Eger yaptigin test,leak check herneyse gecmisse Insp. Hanesini muhurleyebilirsin B1 sen.Zaten sefin sana mobbing uyguluyorsa surulmektende korkma gittigi yer enfazla baska ekiptir belkide orada daha rahat edersin.Burada onemli olan dik durmak ve hakli oldugun davadan vazgecmemektir bir CS de yakisan budur.

    Cevapla
 5. 5 sene önce

  Bu hattakiler de hep ağlar ama hiç bölüm değiştirmez. Kardeşim amacınız uçmak ise artık her bölüm uçuyor
  İş ağır geliyorsa gelin revizyona geçin.
  Yok daha fazla değişiklik istiyorsan gel yapısala takıl .kimse olmaz deme merak etme.
  Yok ben hattan direkt yurtdışı istasyona geçerim kafasındaysan sağlam torpilin olduğunda arka atölyeden bile direkt geçebileceğini bilmen lazım.simdi bana burda isim verdirme.
  ABDde evi ve vatandaşligi olan üstelik faa Lisansi alan ama torpili olmadığı için ABD’deki istasyonlara gonderilmeyenlerin de olduğunu biliyorsundur .

  Cevapla
 6. 5 sene önce

  Eksiği var fazlası yok, bu yazılanlar buz dağının görünen küçücük bir kısmı.

  Cevapla
 7. 5 sene önce

  Kurban Bayram’inda 9 gun, Ramazanda 4 gun tatile gider, yazin istediginiz zaman izine cikar, istediginiz zaman mazeret alir, pazar mesaiye gelir hafta ici takas izni alir, gece vardiyasina gelmezsiniz.Kışın kar kıyamet, yazın aşırı sıcakta çalışan bizler Hat Bakim’dakiler ekstra prim ister, sizler karşi çikarsiniz.Ölü uçakta sök tak yap sonra gel, Hat’takilerle kendini kıyasla.Beyler derdiniz nedir?Gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz.

  Cevapla
  • 5 sene önce

   Siz bu kafayla bi halt olmazsınız, biri bi laf söylüyor kim olduğu bile belli değil, teknisyen olduğunu söyleyen sizler hemen diğer teknisyenleri satıyorsunuz! Size bu kafayla semer vuran çok olur. Böl parçala yönet e uygun olduğunuz bariz ortada!

   Cevapla
  • 5 sene önce

   3 5 komponent degistirebilirsiniz.motor degistirmekten hacizsiniz.inis takimi ve digerlerini saymiyorum.base ucagindan vida sokup alamazsiniz.cogunuzun yetkisi yok.

   Cevapla
  • 5 sene önce

   yalakalık yapma gitmeyecek uçağı göndereceğim diye o zaman ilk fırsatta revizyona gelirsin bayramda yatarsın birazda iş öğrenirsin arkadaşım, gel sen gel…

   Cevapla
 8. bayramda, tıpkı memurlar gibi 9 gün yatan adamın hat bakımcıya laf söyleme hakkı yok!

  Cevapla
  • Bayramda bedava mi calisiyorsun

   Cevapla
   • 5 sene önce

    Bayramlarda ve diğer resmi tatillerde çalışmama diye bir hakkımız olsa niye kullanmayalım? İnsanın ailesinden daha değerli birşey olabilir mi? Para için gelmiyoruz maalesef zorunlu olduğu için geliyoruz. Annesini babasını eşini çocuğunu mesai ucreti 150-200lira için bırakıp kim gider bayram günü işe???

    Cevapla
 9. 5 sene önce

  Her işin zorluğu var arkadaşlar. Herkes ekmeğini deyim yerindeyse taştan çıkarıyor. Birbirimize saygı ve sevgiyi eksik etmeyelim. Selamlar.

  Cevapla
 10. 5 sene önce

  Allah hatci kardeslwrimin yardimcisi olsun gercekten ne zorluk cektiginizi az biraz hissediyorum burdaki kolpalarada aldirmayin

  Cevapla
 11. 5 sene önce

  Klasik bir hat çı ağlaması,20 yıldır aynı terane hiç uslanma yok yorulmadiniz mi da arkadaş adam hat bakımdan başka bir birimde çalışmamış ama ona göre en zor yer hat, nereden biliyorsun hiç revizyonu a bakımı iniş takımı atl. gördün mü ? yok.. ama en zoru hat bütün şirket gülüyor bu sizlanmaniza ama haberiniz yok gerçi başka yerden giden adam da ayak uyduruyor duruma ooo hat çok zor bütün iş burada abii, şu yukarıda yazan şikayetlerden dik durduğun sürece çözülmeyecek bir tane sorun yok ama sana kolay geliyor yapıp gecmektense yazıp geçmek, daily yaz weekly yaz sonra yapmış gibi git arabada otur…Sen dik dur işini tam yap sonra başkasını eleştir..

  Cevapla
  • Sen hangi bölümdesin

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Patron bunlara %9 fazla.

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Sen yerde 30 cm kar varken lastik değiştirdin mi? Sen sıcak motorda starter değiştirdin mi? Daily weekly arabadan yapılıyor öylemi.Sizi Allah a havale ediyorum. Gıybet dedikodu hepsi bizde utanıyorum.

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Sende haklısın kardeş 10 15 dk sı kalan uçağa sen giriyorsun zaten bide yarım saatte yemek yiyip tekrar aşağı inmek zorunda kalıyorsun değil mi üstüne her rotarda sana hesap soruluyor pilot kabin memuru yolcu bunlarla da sen muhatap oluyorsun daha sayamıyorum zorluklarını sende haklısın.

   Cevapla
  • Buyur gel calış hatta sende yatarsın, yıpranma calıştıgın bölümde. Hat bakımdan gitmek isteyen bir cok arkadasımız var sen gelirsin bizimle yan gelip yatarak paranı kazanırsın, giden arkadas ta gittiği yerde gorur calışmanın tüm zorlu yönlerini. Ama yok olmaz değilmi, grev olacaksa hatcılar ucak release etmesin, calışma konusu gelince zaten hatcılar arabada yatıp daily yapıyor vs vs. Burayı okuyan bütün teknisyenler için eger hat bakımda calışmak isteyen varsa hat bakımdaki herhangi birisine basvururlarsa yardımcı olunacagı konusunda aklınızda soru işareti kalmasın..

   Cevapla
   • 5 sene önce

    on beş senedir yapısaldan hat bakıma geçmek isteyen tanıdıgım var. hat bakımdan baska bolume gecersın ama hat bakıma torpilsiz geçmek imkansız.
    hat bakımdan sıkayet eden varsa neden revızyona gecmıyorlar anlamıyorum. madem ısınız agır gecın revızyona rahat edın.

    Cevapla
  • En başta bu adamlar lisanslarını hiçe sayıpta arabadan daily weekly yapacak kadar salak değildir emin ol. Ama sen hat bakım da olsan yaparmısın bilemem. Sen gece vardiyasında çalılmak ne demek biliyormusun? Bilmezsin çünkü sen masanın başında oturur dedikodu yaparsın..

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Sök taktan başka birşey yapmazsın bizimi eleştiriyorsun . Bizim çay odasına gel ordada konuşsana koçum. Kusura bakmada ossura ossura 2 günde yaptığın işi 3 saate yetiştiriyoruz kendinle beni bir nasıl görürsün vasıfsız eleman. Uçuşa başlarken bu nasıl şu nasıl diye yusuf yusuf olduğunu hergün görüyoruz

   Cevapla
 12. 5 sene önce

  Sefa bey Uted konusu başlı başına bir mesele!! İftar programı ve yılbaşı hediyesi dışında fonksiyonu olmayan bir dernek şu anda !! Ha bi de dergi var pardon :) sonra üyelikten çıkalım dediğinde yalakalar başlıyor aidat zor mu geliyor demeye :/ Zaman ve is baskısı her birimde var A bakımda da var Revizyonda da var ama hatci arkadaşlar bu konuda daha konuşkan.yoksa A bakımda birebir gördüğüm Revizyonda da duyduğumuz çoğu olayda mühürlemek istemeyen arkadaşın yerine Basteknisyenleri mühür yapıyor ama arkadaşa da bir mim konuyor hat bakım personelinin genel tavrıdır yıllardır ağlar is yüküm çok diye ama revizyon yada hat bakıma giden adam da geri gelmek istemez nedense, bizim a bakımdan hat bakıma takviye gönderdiğimiz arkadaşlar orası daha rahat nasıl hatta geçerim derdinde ama hat bakıma sorsan tüm hatcilar başka yere geçmek istiyormuş e hadi degiselim biz hazırız

  Cevapla
  • 5 sene önce

   Kardeş hat bakimi çok begeniyorsan buyur gel. Biz hat zor dedik de a bakim kolay dedik mi?
   Sen sesini cikarmiyorsun diye hatci ağlamış mi oluyor?
   A bakimdan hat’ta gelen takviyeler neden rahat olduğunu düşünüyor biliyor musun? Ben sana söyleyeyim, basteknisyenler bunlar ne de olsa is bilmez diye slotu uzun olan uçaklardaki işleri aman rotar yemeyelim keyfimiz bozulmasın riza bey diyerek a bakımdan gelen kisilere veriyor. Olan yine bize oluyor yani. Madem cok delikanlisin gel 6 ay çalış bakalım görelim seni.

   Cevapla
   • 5 sene önce

    O dediğin olay takviye için giden her teknisyene yapılıyor.Hangi başteknisyen tanımadığı,yeterliliğinden bi haber olduğu kişiye kritik işleri verir ki ?Her C/S in kabiliyeti,bilgisi, iş bitirme becerisi farklıdır.

    Cevapla
  • 5 sene önce

   Hat bakima gelen her takviyeye eşit davranma yada iş verme olmuyor? Sebebi çok basit elektrik vermeyi yeni öğrenen bile çıkıyor içlerinde bu durum da bir basteknsyen yada şef için risk.

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Aslında bizler boşa uğraş veriyoruz teknisyenin tek düşmanı sizin gibi teknisyen geçinen asalaklardır!
   Haklı olduğun tek konu UTED meselesi.

   Cevapla
 13. Mühürlerini yetkisiz çocuklara verip masa başında uçak relese ettiren başteknisyenlere de sivil havacılığın el atması gerekiyor

  Cevapla
 14. 5 sene önce

  Hat Bakım işin doğası gereği stresli, yoğun ve çalışma şartları ağır bir birimdir. Fakat bizde kantarın topuzu kaçmış durumda. Az adam çok iş, az uçak çok sefer mantığıyla işler yürüdüğü için uçakların ground timeları çok kısa. Bu kısa zaman aralığında teknik, kokpit ekibi, temizlik ekibi, kabin ekibi, ikram vb. onlarca kişi uçakta çalışmak, işini yetiştirmek zorunda. Hele bir de uçakta ciddi bir arıza varsa… Yandı gülüm keten helva… Kaptan, harekat memuru, başteknisyenin, şefin, müdürün tepende… Seferler o kadar sıkışık ki, arızalı uçağın yerine verilebilecek uçak bulmak çok zor. O şartlarda, baskı altında, uçağı teknik rötara sokmadan, o arızayı halletmek veya uçağı sefere verebilecek bir çözüm bulmak zorundasın. Gerçekten her yiğidin harcı değil. Tabi bu durum da ister istemez gerginliklere tartışma ve kavgalara sebep oluyor. Teknisyenlerin üzerine aşırı bir sorumluluk ve yük bindiriyor. Hataya kural dışı iş yapmaya zorluyor. Sonuç olarak baştan aşağı zihniyetin değişmesi gerekli. Çok hızlı büyüme ve yüksek kar odaklı şirket yönetimi ile bu iş böyle devam eder. Allah kaza bela vermesin kimseye kötü bir olay yaşatmasın…

  Cevapla
 15. 5 sene önce

  Ortada zam yok bisey yok ama 7 8 kisi hat bakimda operasyonu ayakta tutmaya calisiyoruz bi tarafimizdan ter akarak vergiyi sosyal yardimi dus aldigimiz para askeri ucret sorsan thy de. Calisiyoruz ooo diyorlar

  Cevapla
  • 5 sene önce

   Tutma kardeşim tutma, sadece işinin gereğini yap gerisi seni ilgilendirmesin!!! O zaman kimseye dert anlatmak zorunda kalmayacaksin emin ol

   Cevapla
 16. 5 sene önce

  Sefa abi şimdi ne yapacağız

  Cevapla
 17. 5 sene önce

  Sağolsun kaptanların çoğunluğu gereken nezaketi gösteriyor. Gerek uçuşta gerek arada hatta takviye gittiğimde bir kaç istisna hariç çoğu kaptanlar kıymetimizi biliyor ve gerektiği gibi davranıyorlar. Her camiada olduğu gibi illaki farklı düşünce yapısında insanlar olacaktır. O da onların ve onlara bu şekilde davranma özgürlüğü verenlerin ayıbı.
  Mobbing ve zaman baskısı konusu revizyonda da az değil. Sıkıntılı sözleşme sürecinde aman iş yavaşlatma eylemi gibi algılanmasın yukarıdan diye nefessiz çalıştırılıyor herkes. Kimsenin de bi beklentisi kalmadı ne şirketten ne sendikadan. Aidiyet ve vefa duyguları azalıyor gün geçtikçe.

  Cevapla
  • 5 sene önce

   Bu yorumunuzdan dolayı pilotlar adına teşekkür ediyorum. 24 senelik THY kpt nı olarak yukarıda mektubu yazan arkadaşla aynı fikirde olmam mümkün değil. Hiçbir pilot teknik tarafından release edilmemiş uçağı alamayacağını bilir. Bu konu tartışmaya açık değildir. O kısım biraz hikaye olmuş bence. Hepimiz aynı taraftayız ,Allah sizleri eksik etmesin. Kolay gelsin. Umarım bütün istekleriniz gönlünüze göre olur.

   Cevapla
   • Hocam biz neler görüyoruz. Arkadaş alıyor demiyor, kokpitten çıkmıyor dışarda yaz diyor vs..

    Cevapla
    • 5 sene önce

     Olay deftere birsey yazmaksa bizahmet disarda yazalim arkadas.kaptanlarda o kisa zamanda islerini yapsin.Kokpitte test vs isin varsa musade istersin.

     Cevapla
 18. 5 sene önce

  Bu arkadaş bu şikayetleri amirine müdürüne yada SMS sistemine bildirmişmi yada hat bakımdan bu kadar şikayet ediyorsa revizyona falan geçmek istemişimi?

  Cevapla
  • 5 sene önce

   Sms e bildirdiğimizde afişe olacağımızı (olduğumuzu) herkes biliyor. Ayrıca işini seven bir adam her sıkıntıda iş mi değiştirsin değiştirse bile ne farkeder her gelen aynı sıkıntıyı yaşamayacak mı ? Yorum olsun diye yorum yapma eger teknik çalışanı olsan bunları bilirdin mobing ve zaman baskısı bu şirkette heryerde var

   Cevapla
   • 5 sene önce

    Bende hat bakımda çalışıyorum evet iş yoğunluğu var ama hakkını doğru zamanda doğru kişi ve doğru uslüpla ararsan sana zarar gelmez. Mobbıng iş kanununa göre ve TCK ya göre suçtur varsa delil ispat anında işlem yapılır.
    Şirketin Etikhat adında şikayet hattı var burayada iletebilirsiniz durumunuzu. Arkadaşım SMS biriminde çalışıyor ve kesinlikle 2. 3.şahıslar tarafından bilgilendirme yapılmıyor.

    Cevapla
    • 5 sene önce

     Mevzu bahis şef hakkında sms yazıldı anında işlem yapılmış mı?Yöneticiler bu durumu bilmiyor mu? Bu durumdan bi haber yöneticinin şirkette işi ne?Boş boş konuşuyorsun anacın belli sanki herşey çok doğru şirkette bir tek tekniyen kardeşlerim hatalı değil mi? Sadık mahlasın isim değil sıfat herhalde burada millete algı yapma yemezler

     Cevapla
     • 5 sene önce

      Can dostum uzun yıllardır bu şirkette çalışıyorum emin unvan almaların bir çoğu SMS üzerinden gelen şikayetlerden oluşuyor . Evet Sadık ismini mahla olarak kullanıyorum . Allah’ın Sadık kuluyum . Burada izlenecek yol Sefa İnan’a mektup yazarak değil madem bir mobbıng den bahsediliyor o zaman o mobbınge uğrayan arkadaşım bu söylediğim yol haritasını takip edecek . Eğer dava edilirse diğer şef başteknisyen arkadaşlarımızda bir daha böyle mobbıng yapamazlar . Şimdi soruyorum sana can dostum buraya bu konu taşındı yarın ne olacak ??? Yine aynı değişen bişey olmayacak . Ama hakkımızı hukukumuzu yargıda ararsak emin ol bu tür suçlar azalır. Şeriatın kestiği parmak acımaz

      Cevapla
      • Mobbing sadece şef yada başteknisyen tarafından uygulanmıyor yönetim kademesinden aşağı doğru geliyor.gerçekten bu ülkede hakkını hukukunu arayabileceğine hadi aradın diyelim sürülmeden işten atılmadan çalışmana huzur içinde devam edebileceğine zerre kadar inancın varsa diyecek birşeyim yok ne yazıkki bireysel olarak hak savunma durumu geride kaldı buraya yazan arkadaşlar için burası bir nevi buluşma konuşma noktası şirket içinde kimse kimseyle konuşamıyor bilmem farkında mısınız

    • 5 sene önce

     Mobing’e nasıl bir delil gerekiyor. Kamera kaydı mı alacak adam?

     Cevapla
    • bu forumda hiçbir zaman üslubumu bozmadan bişeyleri izah etmeye çalıştım kendi derdimi anlatmaya çalıştım. lakin bu “sadık” denen mahluka bişeyler söylenmesi şart. şimdi sen hangi ekipte hangi vardiyada kim bilir hangi başteknisyeni müdürü şefi yalıyosun. ve eminim yazdıklarının ss ini alıp sadakat(!)inin kanıtı olarak saklıyosun. şunu unutma ki şu mecrada şu şirkette sen tilkiysen tilkinin kuyruğu olan çok insan var. şu üslübunu şu yalama şekillerini hal hareketlerini anlayan birileri çıkıcak. emin ol ben olursam o kadar insan içinde seni rezil etmeyen de namerttir. ki zaten az çok kendini belli etmeye başladın. çember daralıyo!!! sanma ki bütün bunlar bittikten sonra bu sadık(!)lığın yanına kar kalıcak.

     Cevapla
   • 5 sene önce

    sms yapanı müdürün haber salıp aradığına bizzat tanık oldum…

    Cevapla
  • 5 sene önce

   bu yorumlarla takma isim kullanmana gerek yok ki. Açık yaz 2 aya başteknisyensin :))

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Sadık Bey; sorunları amirler, müdürler, sms yetkilileri bilmiyor mu sanıyorsunuz? Herkes herşeyi biliyor fakat kıymetli koltuğundan olmamak için günü kurtaracak geçici çözümler buluyor veya örtbas ediyor. Revizyona geçmekten bahsetmişsiniz ama hat bakıma giriş var çıkış yok. Hat bakımdan ayrılabilmek için ya istifa edeceksiniz ya da müdürü başkanı ezecek bir torpil bulacaksınız. O kadar kolay olsa inanın har bakımda çalışacak insan bulamazsınız. Saygılarımla.

   Cevapla
   • 5 sene önce

    Bayılıyorum bu cümleye “hat bakımda çalışacak insan bulamazsınız” çok klişe

    Cevapla
  • Arkadaşlar herşeyden vazgeçtik SMS yollayan arkadaşlar başteknisyen şef aracılığı ile ekip genel bir soruşturmaya tabi tutuluyor kişilerin çelişkili heyecanlı tavırları onları ele veriyor genel olarak müdüre gelen SMS ya odada belli sebeplerle sümen altı yapılıyor ve sorunun kaynağı kişiler değil sms’i atan kişiler tespit edildikleri gibi ekip değiştirilmeye lav ediliyor mecbur kalıyorlar bilginiz olsun.SMS sistemi evet gizli bir şekilde bildiriyor fakat sırali yönetici hamlesiyle sorunu yaratanın kucağına kalıyor.Eğer birimlerinizde mobbing yiyorsaniz şahit göstermeksizin önce sıkıntıyı yaptığını düşündüğünüz kişi ile görüşün eğer sorun cozulmuyorsa sirali amir yöntemi ile gerekli eylemlerde bulunun cs olmak bunu gerektirir.Cs olmuşsunuz ama eksik cs olmuşsunuz.

   Cevapla
  • 5 sene önce

   revizyon mutluluk yuvasımı ki oraya geçecekmiş sadıkkkk

   Cevapla
  • Bumu çözüm ? Peki kalanlar ne olacak ?

   Cevapla