featured

Güney Sudan Rubkona’da Fokker 50 pistten çıktı

 

Birleşmiş Milletler adına 5Y-JSN tescil isimli kimliği belirsiz bir Fokker 50, Güney Sudan’da ya Juba’dan Rubkona’ya veya Rubkona’dan Juba’ya 3 mürettebatla bir yük uçuşu gerçekleştiriyor, uçak Rubkona’nın 17 nolu toprak pistine iniyor veya oradan kalkıyordu, pistten çıktı.

Toprak pistten çıkış, uçağın sol ana iniş takımının çökmesine, sol pervaneye ve motora hasar verdi. Yaralanma olmadı.

Güney Sudan Enformasyon Bakanı, Juba’dan Rubkona’ya giden bir kargo uçağının Rubkona’ya inerken pistten çıktığını bildirdi. Uçakta 3 mürettebat ve BM Misyonu için gıda maddeleri bulundu.
Diğer Güney Sudan Yetkilileri ise, Antonov uçağın Juba’ya gitmek için Rubkona’dan havalanırken pistten çıktığını söyledi.

Fotoğrafdaki kanıtlar, bilinmeyen tescil ismi 5Y-JSN olan uçağın Antonov değil, bir Fokker 50 (F-27) olduğunu gösteriyor. Bu uçağın ilgili 5Y-JSN tescil ismi sahte olabilir zira, hiçbir yerde kaydı bulunamadı.

Yerel bilgilere göre, uçak, BM tarafından gıda hizmetleri sağlamak üzere sözleşmeli olan ES-KO International şirketi tarafından kiralanmıştı.

Airline Haber TÜRK HAVA YOLLARI, PEGASUS,HAVACILIK,HAVACILIK HABERLERİ,SON DAKİKA unknown f50 5y jsn rubkona 220716 1 Airline Haber TÜRK HAVA YOLLARI, PEGASUS,HAVACILIK,HAVACILIK HABERLERİ,SON DAKİKA unknown f50 5y jsn rubkona 220716 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir